4 серпня 2012 р., в Одесі, в прес-центрі «Паритет» відбулась прес-конференція Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України"

На прес-конференції були презентовані результати моніторингу Одеської обласної організації КВУ передвиборчої ситуації в Одеській області.

Зокрема, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» констатувала:


1.         Найбільш поширеними формами агітаційної діяльності в Одеській області в серпні було розміщення зовнішньої реклами, проведення масових заходів, зустрічей з виборцями, розміщення «іміджевих» матеріалів (значна частина яких може бути віднесена до прихованої політичної реклами або т. зв. «джинси»), проведення агітації в поєднанні з соціальними ініціативами (наприклад, "Народний бюджет" і "Народний медогляд"), благодійністю, безоплатним наданням виборцям послуг і матеріальних цінностей.

mit

2.         Вкрай тривожними тенденціями виборчої кампанії в Одеській області є зростання кількості фактів перешкоджання здійсненню агітації, використання "чорного піару", непрямого підкупу виборців, залучення держслужбовців в агітаційну діяльність і використання для ведення агітації адміністративного ресурсу. Збереження подібних негативних тенденцій і надалі може поставити під загрозу легітимність виборчого процесу в Одеській області.

kiloga

3.         З наближенням дня виборів значного поширення набула агітація, що супроводжується безкоштовним наданням виборцям, закладам та організаціям послуг або матеріальних цінностей, яка заборонена чинним законодавством.

Ця форма агітації в звітний період активно використовувалась як політичними партіями, так і потенційними кандидатами в мажоритарних округах. Основними приводами для агітації, що містить ознаки непрямого підкупу виборців, були різноманітні "святкування", пам'ятні дати, реалізація регіональних соціальних ініціатив або споруду окремих інфраструктурних об'єктів (дитячих майданчиків). Активними суб'єктами матеріального «заохочення» виборців, найчастіше, виступали іменні благодійні фонди, пов'язані з тими чи іншими політиками.

4.         Одеська обласна організація Комітету виборців України стурбована зростанням кількості фактів активного залучення представників органів влади в агітаційну діяльність партій і кандидатів в регіоні. Закон «Про політичні партії в Україні» та наказ Головного управління державної служби № 214 від 04.08.2010 р. «Про затвердження Загальних правил поведінки державного службовця», п.1.7. визначає, що державні службовці повинні утримуватися від демонстрації власних політичних поглядів та свого ставлення до політичних сил, партій, блоків, не допускати їх впливу на виконання службових обов'язків. Крім того, в умовах, коли чиновники не розмежовують політичну і виконавчу роботу, виникає значна загроза зловживання адміністративним ресурсом у різних його проявах. Збереження держслужбовцями політичної нейтральності та відмова від активної участі у виборчій кампанії є однією з необхідних передумов визнання виборів, що відповідають демократичним стандартам.

Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» також закликала всіх кандидатів-державних службовців взяти відпустку на період виборчої кампанії.

5.         Висування кандидатів партіями в цілому здійснювалося непрозоро і супроводжувалося внутрішньопартійними конфліктами. Праймеріз, проведення яких анонсували окремі партії, фактично, звелися до підміни понять, і висунення кандидатів здійснювалося під впливом вищого партійного керівництва. У мажоритарних округах Одеської області для участі у виборах ЦВК був зареєстрований 161 кандидат, 54 з яких були висунуті 17 партіями, а 105 балотуються як самовисуванці. Хоча багато формальних самовисуванців мають чітке партійне забарвлення.


Найбільша кількість кандидатів мажоритарників в Одеській області зареєстрована від КПУ і УДАРу (по 11 чоловік), далі йдуть Об'єднана опозиція і ПР (по 9 осіб), 2 кандидатів зареєструвала СПУ. Решта 12 політичних сил висунули по 1 кандидату.

  1. Недоліки Закону "Про вибори народних депутатів України" та затвердженого ЦВК Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу окружних виборчих комісій стали однією з причин того, що більшість вакантних посад в окружних комісіях була заповнена представниками маловпливових партій, деякі з яких висунули лише 1 кандидата.
  1. Актуальним питанням залишається професіоналізм членів ОВК та їх незалежність від політичних впливів. Так, на 26 серпня з членів ОВК в Одеській області тільки 23 людини (11,6%) раніше працювали в складі окружних виборчих комісій. При цьому у керівного складу ОВК абсолютно відсутній досвід роботи на аналогічних (керівних) посадах в окружних комісіях на попередніх виборах.

У перспективі, жеребкування щодо включення кандидатур до складу ОВК слід проводити не в розрізі політичних партій, а по кожній окружній виборчій комісії.

  1. В багатьох ОВК були призначені особи, які постійно проживають в інших регіонах. Подібна тенденція характерна і для ОВК Одеської області, до складу яких були включені мешканці АР Крим, Запорізької, Донецької, Київської, Черкаської областей.

Це, в свою чергу, призвело до того, що такі члени комісій просто не прибули на перше засідання своїх комісій. У результаті перші засідання більшості ОВК в Одеській області пройшли при мінімально можливій явці в 10-11 (з 18) членів комісій. При цьому, тільки в двох ОВК регіону (136 і 135 в.о.) керівництво комісії було присутнє на засіданні у повному складі. У всіх інших комісіях були відсутні або голова (133, 140 і 143 в.о.), або заступник голови, або секретар комісії.

  1. В самому початку своєї роботи ОВК регіону зіткнулися з серйозними проблемами щодо матеріально-технічного забезпечення своєї роботи. Так, у 5 (137, 139, 141, 142, 143 в.о.) з 11 ОВК області приміщення, яке виділено для роботи комісії, не відповідають вимогам ЦВК.

Станом на 29 серпня всі ОВК регіону не забезпечені в повній мірі обладнанням, необхідним для роботи. Найкраща ситуація в ОВК 136, де відсутня лише табличка і печатка. В інших ОВК проблеми набагато істотніші і найгірша ситуація в 137, 138, 139, 140, 141, 142 і 143 в.о. Одеська обласна організація КВУ підкреслює, що матеріально-технічне забезпечення ОВК приміщенням, технікою, меблями і засобами зв'язку покладено законодавцем на місцеві органи влади і закликає їх в найкоротші терміни забезпечити окружні виборчі комісії усім необхідним для роботи. Окрема проблема в роботі ОВК, яка вимагає якнайшвидшого вирішення - канали інформування ОВК громадськості про свою роботу, зокрема про графік засідань.

  1. До потенційних проблем виборчої кампанії у вересні можна віднести проблеми, пов'язані з "переформатуванням" складів ОВК, формування ДВК з осіб, які не мають достатнього рівня підготовки по виборах, порушення термінів проведення перших засідань ДВК, розширення сфери застосування адміністративного ресурсу.
  1. Ліберальна норма законодавства про можливість тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси може призвести до масового "політичного туризму" в день виборів, коли виборці зможуть переміщатися між округами та голосувати на підтримку того чи іншого кандидата. Це не вплине на результати голосування в загальнодержавному окрузі (за партійні списки) і не буде формальним порушенням закону, проте внесе додаткову напругу в роботу ДВК і вплине на результати голосування в "мажоритарних" округах.
Звіт підготовлений Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках кампанії громадського спостереження, яка на національному рівні здійснюється Громадянською мережею ОПОРА.

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур.

У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.