Підсумки першого місяця виборчої кампанії на Волині оцінювали у середу, 5 вересня, представники Громадянської мережі ОПОРА в області. Громадські спостерігачі розповіли про початок роботи окружних виборчих комісій та вказали на найяскравіші приклади порушень. Також було анонсовано старт Мапи спостереження, що допоможе всім зацікавленим постійно слідкувати за перебігом виборчої кампанії в Україні

IMG_392230 липня офіційно розпочався виборчий процес чергових парламентських виборів в Україні. З цього моменту в повній мірі починають діяти норми виборчого законодавства, тому передвиборча боротьба суттєво змінила свій формат. Про це розповів регіональний координатор ОПОРИ у Волинській області.

На Волині, як і в інших областях, основна увага прикута до конкуренції кандидатів-мажоритарників. «Те, що повернули мажоритарну виборчу систему, призвело до того, що кампанія стала більш агресивнішою, більш бруднішою. Це зрозуміло, тому що ціна мажоритарного мандата набагато дорожча і цінніша, ніж, наприклад, місце в списку. Кожен на місці намагається «вирвати» максимум. Тому що, як показують приклади місцевих виборів чи мажоритарні приклади 2002 року, перемога може визначатися кількома десятками чи сотнями голосів. Конкуренція насправді дуже серйозна», - оцінив.

Щоб краще ідентифікувати кандидатів-мажоритарників, він розподілив їх на умовні групи. До перших він відносить кандидатів, які мають значний особистий авторитет, фінансові ресурси чи партійну підтримку і, які серйозно змагаються за мандат народного депутата. До числа таких кандидатів належать:

- представники так званої «золотої еліти» області, тобто місцеві олігархи, які йдуть самовисуванцями, як от Сергій Ковальчук (виборчий округ № 19), Сергій Мартиняк (№ 20), Степан Івахів (№ 22), Ігор Палиця (№ 22) та Ігор Єремеєв (№ 23);

- кандидати-опозиціонери, які мають підтримку бренду «об’єднана опозиція», а саме Євген Мельник (№ 19), Роман Карпюк (№ 20), Ігор Гузь (№ 21), Петро Кравчук (№ 22), Анатолій Грицюк (№ 23). Серед них спостерігач виділив Гузя та Грицюка, які окрім партійного бренду мають або певний особистий авторитет в окрузі або ж необхідні якості для політичної боротьби. Інші три кандидати є менш публічними;

- авторитетні особистості, як от Борис Загрева (№ 20) чи Іван Смітюх (№ 21). Це люди, які реально теж можуть претендувати на мандат. «Невідомо чи зможуть вони виграти, але те, що багато виборців проголосують за них, це точно», - каже він.

Не обходиться на Волині й без технічних кандидатів. Офіційні висуванці Партії регіонів ведуть технічну гру, адже жоден з них не веде агітації, не проводить ніяких заходів. Дивним є і те, що по всіх округах до парламенту як самовисуванці балотуються кілька членів Партії регіонів. Вони теж напевно мають лише якісь технічні завдання. Серед числа таких й чиновники райдержадміністрацій. Мовляв, ці люди мають на рік прибутку тільки 20 тисяч гривень, а тут з легкістю віддали 13 тисяч грошової застави, хоч знають, що жодних шансів виграти в них нема.

Ще одна група кандидатів - це так звані колишні опозиціонери. Люди, які ще вчора були членами опозиційних партій, а сьогодні йдуть самовисуванцями по округах. Він каже, що у їхніх діях прослідковується чітке бажання перешкодити колишнім партнерам.

Інше питання, чому присвятив увагу спостерігач – робота окружних виборчих комісій, яких на Волині є п’ять. За результатами спостереження, ОВК на Волині розпочали свою роботу вчасно, у встановлений законодавством термін. Проте мали місце і окремі проблеми: час засідання комісій часто переносили, не з першого разу вдалось зібрати кворум, не всі комісії забезпечені належним матеріально-технічним обладнанням. Для всіх волинських ОВК характерно те, що представники таких партій як «Руський Блок», «Русь Єдина», «Братство», ВО «Єдина родина» не відвідали перші засідання жодної з комісій, через що була загроза їх зриву. Що характерно, представники цих партій є мешканцям інших регіонів (АР Крим, Одеси, Києва, Донецька, Житомира). Наразі відбуваються процеси заміни цих членів комісії на інших. Це технічні партії, метою яких було зайняти місце в комісіях.

IMG_3931Також на прес-конференції було презентовано інтерактивну мапу порушень, яку незабаром на власному веб-сайті запустить Громадянська мережа ОПОРА. На сайті організації буде розділ із картою України, де звичайний виборець зможе знайти потрібний йому округ і дільницю, та детальну інформацію про них. Також виборець зможе залишити там інформацію про виявлене ним виборче порушення. Ця інформація надходитиме до спостерігачів ОПОРИ, які після перевірки правдивості зазначених фактів наноситимуть цю інформацію на мапу спостереження.

Останнє, на що звернув увагу експерт ОПОРИ, це на порушеннях виборчої агітації, навів приклади агітації у громадському транспорті та агітації з використанням «чорного піару». Більшість прикладів порушень характерні саме для кандидатів-мажоритарників. Також на прес-конференції спостерігач оприлюднив ексклюзивну інформацію, яка стала відомою за кілька годин до цього. Так, спостерігачам ОПОРИ стало відомо про використання адміністративного ресурсу службовцями Луцької райдержадміністрації, які в листуванні із сільськими радами району вказували на недопустимість агітації проти Партії регіонів.

Довідково: 

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.