У Харкові під час обшуку банку «Базис» співробітники УБЕЗ завітали і до інших приміщень будівлі. Зокрема, до зазначених вивісками кімнат Центру медіа технологій, який є засновником видання «Главное» і винаймає, згідно з договором оренди, в будівлі банку приміщення для ЗМІ. В результаті підрозділом УБЕЗ було паралізовано роботу працівників ЗМІ і вилучено автономний сервер газети «Главное». Такі дії правоохоронців наводять на висновок про тиск на опозиційний ЗМІ

Обшук у будівлі банку «Базис» розпочався приблизно об 11 ранку 28 серпня. Саме о цій порі Інна Петрикова, співробітник видання «Главное», безуспішно намагалася потрапити на своє робоче місце. Та в середину будівлі їй увійти не вдалося. Адже, як їй пояснили  представники УБЕЗу, на той момент розпочалися слідчі дії.

Наталя Статівка, колега Ірини, розповіла активістам Громадянської мережі «ОПОРИ» про події, які відбувалися в самій редакції «Главное»: «Десь об 11 до приміщення редакції увійшли молоді люди. Вони попросили вимкнути комп’ютери і сидіти на своїх місцях, доки буде тривати обшук. На моє прохання показати відповідну постанову суду, слідчий відповів, що надасть її пізніше». Як відмічає Наталя, вона відмовилась виконувати будь-які накази без документів, які б уповноважили дії правоохоронців. «Після моєї спроби повідомити колег про обшук скайпом, УБЕЗівець висмикнув шнур комп’ютера з електромережі». Наталя Статівка відмічає, що так бездіяльно працівники редакції просиділи до третьої  години, потім їм, все-таки, дозволили увімкнути комп’ютери.

Наталя Статівка додає, силою журналістів ніхто не утримував. Але їх попередили, що за присутності працівників видання чи без, обшук все-рівно відбудеться. Тим не менш, до будівлі продовжували не впускати не тільки тих, хто працює в ній. Двері не відчинили навіть працівникам Київського районного відділку ГУМВС, яких викликав в.о. головного редактора газети «Главное» Володимир Чистилін.

Після марної спроби міліціонерів потрапити до приміщення, його з криками «Ганьба!» штурмували депутати обласної та міської рад Харкова, кандидати в нардепи від Об’єднаної опозиції «За Батьківщину!» та громадські активісти. Двом з них – кандидату в народні депутати України (ВО № 175) Івану Варченко та голові громадянського руху «Відсіч» у Харкові Дмитру Пилипцю дозволили увійти до будівлі. Їм пообіцяли звільнити приміщення за півгодини та показали постанову суду, в якій йшлося про обшук приміщень банку «Базис». Постанову бачила і в.о. голови правління АТ «Инвестор» Марина Єпішина. Представникам «ОПОРИ», вона підтвердила те, що в документах на обшук значились приміщення банку «Базис» та «інші», що відкриває досить широкий круг діяльності для УБЕЗ.

Обіцяні півгодини розтягнулися на дві години. Обшук редакції розпочався о 22:40, як зазначає Наталя Статівка, без слідчого, без понятих і так не пред’явленого рішення суду. Внаслідок його у редакції газети «Главное» було вилучено сервер і документи, в тому числі – договір оренди приміщень. Саму будівлю по вулиці Сумській, 88 УБЕЗ залишив вже за північ.

Іван Варченко, кандидат в народні депутати України від Об’єднаної опозиції по 175 виборчому округу, коментуючи дані події Громадянській мережі «ОПОРА» відмітив, що це процес інформаційної війни. За інформацією в.о. головного редактора газети «Главное» Володимира Чистиліна, наданою ним спостерігачам «ОПОРИ», журналісти зверталися до слідчого управління з вимогою повернути сервер видання, але їм було відмовлено. 30 серпня працівникам газети було дозволено переписати частину інформації з сервера - повідомила Наталя Статівка «ОПОРІ». Вихід першого вересневого номеру газети «Главное» до останнього моменту залишався під питанням. Сервер газети станом на 3 вересня Слідче управління УБЕЗ не повернуло.

Міський голова Харкова Геннадій Кернес у своїй заяві на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови та виконавчого комітету прокоментував дії правоохоронних органів як такі, що «спрямовані на захист законних інтересів і прав громадян». Опозиційне видання було названо ним «кишеньковим» ЗМІ керівника виборчої кампанії Об’єднаної опозиції у Харківській області Арсена Авакова. Відтак, представники діючої влади не лише не втрутились у події з метою захисту прав преси, а й підтримали неправомірні дії УБЕЗ щодо опозиційного ЗМІ.

Glavnoe_28.08.2012_Sumskaya88

Glavnoe_28.08.2012_Sumskaya88_2
 
 

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.