На прес-конференції були презентовані результати моніторингу Одеської обласної організації КВУ передвиборчої ситуації в Одеській області.

Зокрема, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» констатувала:

  • Потенційні кандидати почали здійснювати агітацію задовго до її офіційного старту. Однак, така діяльність фактично знаходиться поза правовим регулюванням, оскільки дія норм Закону «Про вибори народних депутатів України» в частині регулювання передвиборної агітації поширюється лише на суб'єктів виборчого процесу.
  • Найбільш поширеними формами агітаційної діяльності в Одеській області в травні-липні було розміщення зовнішньої реклами, проведення масових заходів, зустрічей з виборцями, розміщення «іміджевих» матеріалів (значна частина яких може бути віднесена до прихованої політичної реклами або т. зв. «джинси»), проведення агітації в поєднанні з соціальними ініціативами (наприклад, "Народний бюджет" і "Народний медогляд"), благодійністю, безоплатним наданням виборцям послуг і матеріальних цінностей. Такі форми ведення агітаційної діяльності належним чином не врегульовані законом (дія виборчого законодавства не поширюється на осіб, які не отримали статусу суб'єкта виборчого процесу) і посилюють залежність партій і кандидатів від зовнішніх джерел фінансування.
  • На жаль, активна агітаційна діяльність потенційних суб'єктів виборчого процесу не наповнила комунікацію політиків з виборцями реальним змістом. Замість конкретного бачення шляхів і напрямків розвитку держави і суспільства політики в черговий раз пропонують виборцям популістські гасла або вирішення локальних проблем окремих населених пунктів або територій, апелюють до минулих подій або актуалізують дискусії навколо питань, які хоч і мобілізують електорат, проте не сприяють інтеграції суспільства.
  • Одеською обласною організацією КВУ були також зафіксовані випадки розповсюдження т.зв. «чорного піару», перешкоджання здійсненню агітації (відмови у наданні приміщень для проведення зустрічей з виборцями, інших агітаційних заходів тощо).
  • З наближенням виборів значного поширення набула агітація, що супроводжується безкоштовним наданням виборцям, установам і організаціям послуг або матеріальних цінностей. Ця форма агітації в звітний період активно використовувалась як політичними партіями, так і потенційними кандидатами в мажоритарних округах. Основними приводами для агітації, яка містить ознаки непрямого підкупу виборців були різноманітні "святкування", пам'ятні дати, реалізація регіональних соціальних ініціатив або споруди окремих інфраструктурних об'єктів (дитячих майданчиків). Активними суб'єктами матеріального «заохочення» виборців, найчастіше, виступали іменні благодійні фонди, пов'язані з тими чи іншими політиками.
  • Одеська обласна організація Комітету виборців України стурбована зростанням кількості фактів активного залучення представників органів влади до агітаційної діяльності партій і кандидатів в регіоні. Чинними нормативно-правовими актами визначено, що державні службовці повинні утримуватися від демонстрації власних політичних поглядів і свого ставлення до політичних сил, партій, блоків, не допускати їх впливу на виконання службових обов'язків. У зв'язку з цим глава держави та органи виконавчої влади вищого рівня повинні вжити додаткових заходів (у тому числі дисциплінарного організаційно-кадрового характеру), спрямованих на обмеження участі чиновників у передвиборчій кампанії.
  • Якщо Партія регіонів в Одеській області визначилася майже з усіма кандидатурами, які будуть висуватися в одномандатних округах, то визначення кандидатур для висунення в округах опозицією поки не завершилося. Процесу підготовки до висунення кандидатів в цілому бракує прозорості - визначення кандидатів для висунення в загальнодержавному та одномандатних округах здійснюється переважно без широкої публічної дискусії.
  • На жаль, вже зараз у регіоні визначився ряд округів, в яких виборча кампанія може пройти особливо гостро й проблемно. В першу чергу, через гостре політичне протистояння між різними групами і центрами впливу в них, яке вже зараз іноді за змістом і методам виходить за рамки простого політичного змагання. Найбільш напружена в даному аспекті сітауція складається в 133 в.о. (Київський р-н, м Одеса), 142 в.о. (центр - м. Арциз) і 143 в.о. (центр - м. Ізмаїл).

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур.

У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.