Огляд місцевої преси у виборчий період завжди «приємно» дивує рясними одами в честь кандидатів-мажоритарників (звичайно, без жодних позначок про політичну рекламу). З одного боку, це шанс для провінційних видань підзаробити, з іншого – такими діями газети вводить в оману виборців та обмежує їх у доступі до справді суспільно важливої інформації.

Сьогодні під мікроскоп спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА потрапив офіційний часопис Городоччини «Народна думка».

Як відомо, вже давно про свої амбіції балотуватися у 120 окрузі заявляє Ярослав Дубневич, який розважає мешканців Городоцького району футбольними та шаховими турнірами. Саме цьому кандидату присвячено шпальту на першій сторінці «Народної думки» під заголовком «Якщо робиш добро для людей – не бійся, якщо боїшся – тоді не роби! (Ярослав Дубневич відверто розповів, хто й за що ось вже два роки вишукує на нього компромат)». У інтерв’ю Дубневич розповідає про свій бізнес та своїх недругів, які через засоби масової інформації обливають кандидата брудом.

На другій сторінці газети продовжує виборчу тему Мирослав Лебединський, представник фракції «Фронт Змін» у Городоцькій райраді. Депутат розповідає про свій шлях до депутатства та скаржиться на мале фінансування району, а разом з тим – популяризує свою політичну силу. На наступній сторінці знаходимо замовне інтерв’ю з кандидатом у депутати ВРУ від партії «Україна - Вперед!» Юрієм Візьняком. Кандидат-мажоритарник ділиться своїми думками про те, як потрібно лобіювати галицькі інтереси у парламенті та пояснює, чому балотуватиметься саме від партії Наталії Королевської.

У розділі газети «Реклама. Оголошення. Довідка», де, керуючись логікою, мала б розміщуватися уся політична реклама, можна лише прочитати слова подяки на адресу Ярослава Дубневича. Кандидату дякують за фінансову підтримку футбольна команда «Чайка» с. Дроздовичі та голова районного товариства «Просвіта». На 8 сторінці меценацтво політика також не залишилося поза увагою  – бізнесмен згадується у статті «Проща до Вічного міста» (про поїздку освітян до Відня).

Розділ «Політика і мораль» містить подовження інтерв’ю з Дубневичем, в якому він заявляє, що «не має, не мав і не матиме жодного стосунку ані до Партії регіонів, ані до нинішньої влади». У цьому ж трохи нижче переконує і Арсеній Яценюк. Закінчує виборчу тему знову ж таки фонд братів Дубневичів та шпальта про шаховий турнір імені одного з братів.

Львівщина. Газета «Народна думка»

Отже, на 12 сторінках газети, 3 з яких відведено на програму телепередач, розміщено чотири розлогих інтерв’ю з політиками різного рівня. Жодне з них не марковане як політична реклама, що вводить в оману електорат, підмінюючи політичні новини передвиборчою агітацією.

Андрій Дутчак,
координатор кампанії спостереження за парламентськими виборами-2012
у Львівській області
063 628 68 44
 
Ірина Швець,
прес-секретар
063 628 68 40
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.