Народна партія не буде висувати власний виборчий список по багатомандатному виборчому окрузі, а зосередить свою діяльність на підтримці кандидатів-мажоритарників в округах. Про такий формат участі у виборах Народної партії прийняли рішення делегати її ХІІ з’їзду. Всього партія висуватиме 66 осіб. Ще троє колишніх однопартійців – діючих народних депутатів України будуть балотуватися до Верховної Ради України у виборчому списку Партії регіонів. Такий формат участі у парламентських виборах, запропонований Володимиром Литвином та політрадою партії, без жодних дискусій чи заперечень одноголосно підтримали усі делегати з’їзду.
Про старт своєї виборчої кампанії Народна партія оголосила на власному з’їзді, який відбувався 31 липня в Києві. Всього участь у з’їзді взяло 432 делегати, які представляли всі регіони країни. Також участь у з’їзді взяли народні депутати України, члени фракції Народної партії. Головував на з’їзді голова партії Володимир Литвин.
На початку з’їзду голова ВРУ окреслив своє бачення сьогоднішньої ситуації в країні. Він зазначив, що «результати парламентських виборів будуть визначати хід і спрямованість подій у 2015 році, це примірка до президентських виборів». За його словами, що більше слів про демократію, то менше видно її на ділі. Також він дорікнув деяким партіям за «декоративну» опозиційність. Водночас Володимир Литвин похвалив свою політичну силу, яка є «партією діалогу». За його словами, Народна партія є впливовою політичною силою, адже вона третя по кількості депутатів місцевих рад. Відзначив спікер й заслуги народних депутатів із фракції Народної партії у ВРУ, завдяки яким у парламенті вдалось утримати стабільність. Разом із тим Литвин заявив, що Народна партія потребує реорганізації та оновлення. Також голова ВРУ зазначив, що 5-ти відсотковий поріг для партій є занадто великим, а те, що окремі депутати «народники» будуть балотуватися по списку іншої партії він назвав способом «підсилити позицію партії».
Що стосується участі Народної партії у парламентських виборах, то Володимир Литвин запропонував три шляхи для партії:
- Народна партія висуватиме своїх однопартійців по одномандатних виборчих округах;
- партія підтримуватиме окремих кандидатів-самовисуванців;
- деякі кандидати будуть балотуватися по списку іншої партії.
Щодо останнього варіанту, то, як відомо, на з’їзді Партії регіонів, що відбувся днем раніше троє народних депутатів з фракції Народної партії були включені у виборчий список «регіоналів». До речі, ці троє політиків (Ігор Шаров, Олег Зарубінський, Катерина Ващук) теж були присутні на з’їзді Народної партії, членство в якій вони тимчасово призупинили.
Наступні виступаючі на з’їзді делегати жодним чином не висловилися, щодо внесених їх партійним керівником пропозицій. Всі зосередились на характеристиці роботи їх партійних осередків та презентації окремих кандидатів-мажоритарників. Список виступаючих був складений завчасно, тож ніяких несподіванок не було – ніхто з делегатів з’їзду цієї запрограмованості заходу порушувати не схотів.
Таким чином, Народна партія не буде висувати власний виборчий список по багатомандатному виборчому округу, а зосередить свою діяльність на підтримці кандидатів-мажоритарників в округах.
Далі Володимир Литвин зачитав список осіб, яких Народна партія висуватиме у мажоритарних округах. Слід відзначити, що делегати з’їзду не були ознайомлені із проектом рішення про висування кандидатів в одномандатних округах. Увесь список оголосив Литвин. Також імена кандидатів та номери округів демонструвались на великих екранах, на яких здійснювалась відео-трансляція з’їзду.
Серед висуванців Народної партії до ВРУ найбільш відомі діючі народні депутати, а саме – Микола Деркач (округ №39), Володимир Литвин (округ №65), Микола Рудченко (округ №66), Юрій Литвин (округ №101), Сергій Гриневецький (округ №134), Микола Шершун (округ №156).
Також серед висуванців партії є ім’я Олексія Шевчука, міського голови Зборова, що на Тернопільщині. Посадовець буде балотуватися по 165 округу, адміністративним центром якого якраз і є місто Зборів. Але цікавим цей кандидат є з іншого приводу – у червні 2012 року, за повідомленням тернопільських ЗМІ, суд виніс обвинувачувальний вирок міському голові за здійснення відвертого корупційного правопорушення, на чому Шевчука впіймала Служба безпеки України. Рішення про визнання винним Шевчука О. П. і про притягнення його до відповідальності вступило в дію 16 червня. «Мер» вирішив не користуватися своїм правом на оскарження і погодився із вироком суду. Однак, попри це, Шевчук й надалі продовжує виконувати повноваження міського голови, хоча це суперечить закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Чи стане це на заваді для балотування Олексію Шевчуку і як відреагує на такий факт ЦВК стане відомо вже скоро.
Після з’їзду голова партії В. Литвин відповів на запитання журналістів. Зокрема, представникам ОПОРИ він заперечив зв'язок підтримки фракцією Народної партії «мовного» закону і висування трьох народних депутатів по списку Партії регіонів. Також він відкинув можливість використання ним адміністративного ресурсу під час виборчої кампанії, але й намірів піти у відпустку на весь період виборів не підтвердив.
Варто відзначити, що з’їзд Народної партії відбувався на досить хорошому організаційному рівні. Захід проходив у просторих приміщеннях Українського дому, тож місця вистачало. Загалом, з’їзд тривав у відведений для цього час – 1,5 години. Попри присутність працівників Управління державної охорони, пропускна система була організована таким чином, щоб не створювати перешкод учасникам з’їзду. Журналістів впускали по списках попередньої акредитації. Але, разом із тим, не було штучних перешкод для роботи журналістів – вони могли вільно пересуватися по залу, знімати з різних ракурсів партійний захід, спілкуватися з делегатами з’їзду. З процедурних моментів слід відмітити те, що підрахунку голосів як такого не велось, адже всі рішення приймались одноголосно «за». Завершився партійний захід фуршетом, організованим для делегатів з’їзду та журналістів. Під час цієї неформальної частини партійного зібрання делегати були більш розкуті та говірливі. Дехто з них навіть весело наспівував українські пісні, вочевидь святкуючи мудрі рішення партії.
Фото М. Шелепа та з сайту http://ipress.ua
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти