Активісти громадського руху ЧЕСНО представили результати оцінки чесності нардепів, які мають відношення до Запоріжжя. За словами уповноваженого Запорізької платформи Дмитра Харькова, жоден із них не відповідає всім «критеріям доброчесності». Всього ж критеріїв шість: 1.Відсутність фактів порушень прав і свобод людини; 2. Незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців; 3. Непричетність до корупційних дій; 4. Прозорість задекларованих доходів та майна та їхня відповідність способу життя; 5. Особисте голосування в парламенті; 6. Участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.
Активісти перевірили 7 народних депутатів. Їхні прізвища та відповідність критеріям наводимо нижче.
- Таріел Васадзе (БЮТ) – відповідає по першому критерію
- Вячеслав Богуслаєв (ПР) – відповідає двом критеріям (п1, п.2)
- Валерій Крайній (БЮТ) - не відповідає 2 критеріям (п.3, п.4)
- Сергій Соболєв (БЮТ) – не відповідає 3 критеріям (п.3, 5, 6)
- Валерій Баранов (НП) – не відповідає 3 критеріям (п. 3, 4, 5)
- Ярослав Сухий (ПР) – не відповідає 3 критеріям (п. 3, 4, 5)
- Олексій Бабурін (КПУ) – не відповідає 2 критеріям (п. 4, 5)
Народний депутат від БЮТ, голова Запорізької обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Валерій Крайній не зовсім згоден з результатами перевірки: « На сайті Верховної Ради не висить моя декларація за 2011 рік, але на сторінці «Батьківщини» вона доступна. Це моя помилка, що я особисто не надав ЧЕСНО свою декларацію. А щодо третього критерію про корупцію, якому я не відповідаю, то я не згоден. Я не маю квартири в столиці, їжджу в громадському транспорті, живу і працюю на 2 міста – Запоріжжя і Київ, і тому мені доводиться їздити туди-сюди і витрачати гроші на квитки. Знаю, що я витратив більше на проїзд, але не вважаю це корупцією».
За словами члена центрального координаційного руху ЧЕСНО Олексія Кляшторного, з 1 серпня вони почнуть перевіряти всіх кандидатів-мажоритарників, а вже всередині вересня оприлюднять результати.
Політичні сили реагують на роботу активістів по-різному. Лише дві політичні партії – «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка та «УДАР» Віталія Кличка підписали угоду з ЧЕСНО, і передали їм список всіх кандидатів. Лідер партії Віталій Кличко пообіцяв, що кандидатом стане лише той, хто відповідатиме всім критеріям добропорядності.
Активісти руху закликали виборців до співпраці за умови особистої політичної незаангажованості. Якщо вам щось відомо про того чи іншого кандидата, повідомляйте на поштову скриньку ЧЕСНО або за телефонами, вказаними на сайті http://www.chesno.org/.
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.