30 липня Комуністична партія України в рамках підготовки до парламентської виборчої кампанії провела свій 45-й (позачерговий) партійний з’їзд у перший день офіційного старту виборчої кампанії в Україні.
Відповідно до прийнятого в листопаді минулого року Закону «Про вибори народних депутатів» порядок проведення передвиборчих з’їздів регулюється Статутом партії (ст. 53 п.1). Статут КПУ (як і статути більшості інших партій) чітко не регулює порядок проведення передвиборчих з’їздів. Тобто, чинна норма закону фактично дозволяє партіям самостійно і ситуативно визначати формат заходів, на яких відбувається висунення кандидатів та затвердження виборчого списку в загальнодержавному та одномандатних округах. Користуючись цією прогалиною законодавства, партії під час проведення з’їздів ігнорують ключовий принцип демократичних виборів – публічність і відкритість виборчого процесу.
З’їзд Комуністичної партії відбувся в напівзакритому режимі. Загалом передвиборчий захід комуністів був поділений на дві частини. Перша частина з’їзду, яка включала в себе презентацію передвиборчої програми партії відбувалася у присутності ЗМІ і навіть транслювалася он-лайн в мережі Інтернет. Поряд з тим, в залі взагалі не було забезпечено належних умов для роботи журналістів. Для представників медіа організатори не передбачили жодних спеціальних місць, вільних місць у приміщенні знайти було неможливо. Журналісти змушені були забезпечувати публічність заходу стоячи один поперед одного біля підніжжя президії чи тулячись біля вхідних дверей в конференц-зал.
Натомість друга, основна частина з’їзду, де власне і відбувалося висунення кандидатів у депутати – проходила у закритому режимі. Перед початком очікуваної усіма публічної презентації кандидатів від Комуністичної партії, Вікторія Георгієвська – прес-секретар Петра Симоненка – дала вказівку охоронцям «журналистов больше не впускаем». Пряма трансляція позачергового з’їзду КПУ на цьому теж закінчилася.
Таким чином, Комуністична партія України замість того, щоб публічно представити громадськості сформований перелік майбутніх кандидатів, обмежилася півгодинною презентацію передвиборчої програми партії «Повернемо країну народові!». Поряд з тим, самого тексту програми журналістам не роздавали. Єдиним документом, з яким на думку організаторів з’їзду варто було ознайомитися представникам преси стало видання авторства Георгія Крючкова «Будущее – за социализмом. Стратегия и тактика борьбы за социализм – научное обоснование». Жодних інших інформаційних матеріалів, насамперед списку кандидатів, учасникам і гостям з’їзду не надавалося.
Першу п’ятірку кандидатів від КПУ в загальнодержавному окрузі (Петро Симоненко, Петро Цибенко, Ірина Спіріна, Спірідон Кілінкаров, Олександр Присяжнюк) було оприлюднено лідером КПУ під час прес-конференції, яку організували в перерві між «закритою» і «відкритою» частинами з’їзду. Більше того, сама прес-конференція відбулася в абсолютно не пристосованому для такого заходу місці – тісному й шумному коридорі поспішно відгородженому партійним банером.
Щодо розподілу місць у партійному списку, то прогнозовано, перше місце зарезервував за собою Петро Симоненко – незмінний лідер КПУ. Друге місце дісталося заступнику голови фракції КПУ і голові Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів у Верховні Раді Петру Цибенку – вихідцю з Луганської області. Знайшлося в першій п’ятірці КПУ і місце для жінки. Дещо несподівано третьою в списку стала багатолітній член КПУ Ірину Спіріна – завідуюча кафедрою Дніпропетровської державної медичної академії, доктор медичних наук, професор. Четвертий у списку, ще один виходець з Луганщини народний депутат Спірідон Кілінкаров. Перший секретар ЦК Ленінського комуністичного союзу молоді України (ЛКСМУ) Олександр Присяжнюк має п’ятий номер у виборчому списку КПУ. До першої десятки списку увійшов і віце-спікер Верховної Ради Адам Мартинюк, попри те, що його бачили ключовим кандидатом в одномандатному окрузі №23 (центр - м. Маневичі) Волинської області.
Повний офіційний список кандидатів у депутати (але лише у загальнодержавному окрузі) врешті був представлений на веб-сайті КПУ із запізненням на добу. Натомість, остаточної інформації про перелік кандидатів в одномандатних округах досі немає. В цій ситуації, місцеві осередки партії (наприклад Донецький обласний комітет КПУ) автономно і з власної ініціативи поширюють інформацію про кандидатів-мажоритарників у своєму регіоні. І тим самим нівелюють саму суть передвиборчого з’їзду, основана функція якого – публічне представлення усіх узгоджених імен кандидатів, які офіційно змагатимуться за мандат депутата.