До спостерігачів ОПОРИ почала надходити інформація про те, що народний депутат Катерина Ващук готує агітаторів за принципом мережевого маркетингу. Людям платять від 200 до 300 грн за те, щоб вони шукали прихильників. Таким чином потенційний кандидат у народні депутати планує «завоювати» довіру виборців 20-го виборчого округу із центром у місті Горохів.

Як стало відомо опорівцям, у селах Маяки, Боратин, Новостав, Забороль, Романів Луцького району представники штабу Катерини Ващук шукають людей із великою родиною. Їм пропонують бути так званими «базовими агітаторами». За це попередньо дають 300 гривень. Завдання базового агітатора зацікавити своїх родичів чи знайомих  та привести їх до представників кандидата. Базовий агітатор повинен знайти 10 людей, список імен та контактних телефонів яких слід передати в штаб. Тим, відповідно, дають по 200 гривень. Їх називають просто «агітаторами».

Взамін за гроші селяни залишають свої персональні дані, чим гарантують, що віддадуть свій голос за Катерину Ващук. 200-300 гривень – лише аванс, решту обіцяють заплатити після проведення ними певної агітаційної роботи.

Підтвердженням цього можуть слугувати повідомлення у ЗМІ. Так, раніше інтернет-видання Вголос повідомляло (http://vgolos.com.ua/politic/news/47381.html) про роздачу представниками Катерини Ващук грошей взамін на обіцянку проголосувати на виборах. Даний факт мав місце 13 липня у селі Милуші Луцького району. У сільському клубі зібрали тих мешканців, які попередньо, під час опитувань, зголосилися підтримати Ващук. Під час зустрічі з народним депутатом виборцям видавали по 200 гривень. Про схожий факт було повідомлено у прямому ефірі програми «Прошу слова», що транслювалась на телеканалі «Аверс» 26 липня. Глядач повідомив, що в середині липня в с. Овлочів Турійського району представники штабу Катерини Ващук після її зустрічі з селянами теж роздавали виборцям по 200 грн. Джерела ОПОРИ підтверджують цю інформацію та вказують, що таке саме відбувалось в с. Мокрець Турійського району.

Всі ці приклади роздачі грошей є нічим іншим як спробою підкупу виборців. З початку виборчої кампанії за такі дії передбачена кримінальна відповідальність.

ОПОРА наголошує, що такі дії є неприпустимими та закликає виборчі штаби кандидатів припинити використання у своїй виборчій кампанії методів підкупу виборців. Водночас, ОПОРА закликає волинян не погоджуватися на «продаж» свого голосу, а про всі відомі факти повідомляти правоохоронні органи та громадських спостерігачів.

Детальніше:
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА
у Волинській області
067 416 50 86
 
Довідково: 
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.