18 листопада у конференц-залі готелю «Станіславів» громадські діячі, політики, журналісти та незалежні експерти дискутували над шляхами реформування виборів в Україні. Громадське обговорення виборчої реформи було організоване Громадським консорціумом виборчих ініціатив у складі ВГО «Комітет виборців України», Громадянської мережі ОПОРА, Лабораторії законодавчих ініціатив та Українського незалежного центру політичних досліджень у рамках проекту «Сприяння подальшому зміцненню виборчих процесів в Україні» за фінансової підтримки Європейського Союзу та за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
Громадські обговорення реформування виборчого законодавства, що відбувалися і відбуваються по всій Україні, ставлять за мету залучити якомога ширше коло експертів та усіх зацікавлених сторін до дискусії над тим, як мають відбуватися вибори.
Розповідаючи про напрями удосконалення виборчого законодавства, голова «Комітету виборців України» Олександр Черненко наголосив на тому, що ключове питання на сьогоднішній день – це питання виборчої системи. Презентуючи результати експертного опитування, він зазначив: «Лише 5% опитаних представників політичних партій, незалежних експертів, колишніх членів виборчих комісій, політологів, представників органів влади і ЗМІ підтримали закриті партійні списки, тоді як відкриті регіональні списки підтримали 28% експертів. Тому вже сьогодні негайно потрібно починати підготовку до нового виборчого законодавства, яке враховувало б суспільний запит щодо відкритих регіональних списків».
Дискутуючи на теми виборчих систем і кодифікації виборчого законодавства, магістр державного управління, викладач права Володимир Чорноус дав негативну оцінку прийнятому Закону «Про вибори народних депутатів України», оскільки цей закон, на його думку, має на меті навічно законсервувати владу кількох провідних партій. Основним недоліком високого прохідного бар’єру, зафіксованого в Законі, є те, що значна частина голосів виборців не будуть враховані. «Приймаючи цей Закон, народні депутати керувалися тільки політичною доцільністю», – сказав В. Чорноус. Він також наголосив на необхідності якнайшвидшого прийняття виборчого кодексу, який би встановив єдині правила для всіх суб’єктів виборчого процесу.
Чимало учасників дискусії звертали увагу на те, що новоприйнятий закон не передбачив процедуру відкликання депутатів.Загалом погодився з тим, що 17 поправок, поданих опозиційними партіями і врахованих у процесі прийняття Закону «Про вибори народних депутатів України», звузять поле для ймовірних фальсифікацій на виборах. Однак говорити про те, що цей Закон відповідає вимогам часу, недоцільно, вважає політолог Ігор Дебенко. Змішана система виборів, на його думку, є кроком назад.
Змішана система виборів є кроком назад
Стурбованість можливою фальсифікацією виборів висловив депутат Коломийської міськради Любомир Глушков, пропонуючи поширення серед виборців інформаційних матеріалів про те, як запобігти фальсифікаціям. Хоча не менш серйозним запобіжником, на переконання координатора Представництва Громадянської мережі ОПОРА у Івано-Франківській області, могла б стати не так інформаційна кампанія серед виборців, як доброякісна підготовка членів виборчих комісій, бо поки що така підготовка якщо і ведеться, то вона спрямована на складання актів та сліпе виконання вказівок партій для забезпечення перемоги свого кандидата. Тим часом доброякісна організація всього виборчого процесу залишається поза увагою політичних партій.
За коментарями звертайтеся:
email: [email protected]
Обговорення здійснюється у рамках проекту «Сприяння подальшому зміцненню виборчих процесів в Україні» за фінансової підтримки Європейського Союзу та за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні