В Україні виник консенсус між владою, позицією і суспільством у питанні непроведення виборів під час гарячої фази війни. А дискусія щодо цього дала можливість озвучити проблеми, з якими доведеться зіштовхнутись під час повоєнних виборів і рішення яких потрібно шукати вже зараз.
Про це Голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська заявила 22 листопада під час Українського жіночого конгресу.
«Сьогодні ми говоримо про політику і вибори. Дуже символічно, що у 20-ту річницю Помаранчевої революції. Я дуже добре пам’ятаю цей процес. 21 листопада був день голосування, я працювала членом виборчої комісії найнижчого рівня, я знаю, як це виглядає. І все, що у мене було – це голова і закон. Я дуже вдячна всім партнерам, хто тоді допомагав вчити активістів, членів виборчих комісій, хто хотів знати виборче законодавство. Але законодавство опирається на добру волю людей ним користуватись, захищати, тому 22 листопада 2004 року ранішнім рейсом з міста Черкаси я поїхала на Майдан. Я не скажу, що тоді було нестрашно, нас було дуже мало вранці. Але коли ввечері стало зрозуміло, яка чисельність людей вийшла на вулицю, стало зрозуміло, що сформувались певні незворотні процеси. Тому що суспільство хоче брати участь в управлінні державою безпосередньо або через вибори. І коли вибори є сфальшованими, та й процес був не дуже конкурентним, тому що опозиція не мала доступу до медіа, а влада так чи інакше зловживала адміністративним ресурсом. Іншого виходу, ніж виходити на вулицю і протестувати в мирний спосіб, не було. Я переконана, що Україна змінилась за 20 років драматично, але українці заплатили дуже високу ціну, як би патетично це не звучало, за те, щоб вибори були чесними. І ми вже давно не схожі ні на російську федерацію, ні на білорусь, точно не будемо схожими на них. Але уявіть, якби тоді 22 листопада, 20 років тому, суспільство не сказало би ні?» - зазначила Айвазовська.
Голова ОПОРИ висловила переконання, що всі 20 років українське суспільство йшло через боротьбу за гідність.
«Коли у нас почалась активна дискусія про те, чи будуть вибори під час активної фази війни, в Україні виник унікальний момент, який мало хто відчув – консенсус. Консенсус між владою, принаймні публічними наративами, опозицією і громадянським суспільством і суспільством, 81% з яких сказали «ні» виборам під час гарячої фази війни. Чому? Тому що як і 20 років тому вибори мають бути справжніми. І це про 21 статтю Декларації з прав людини. А справжні вибори – це ті, де очевидно, беруть участь обидві статі. Але я рада, що ця дискусія розпочалась, тому що вона дала можливість кожному заявити, з якими проблемами ми потенційно зіштовхнемось в повоєнний період і чому готувати рішення потрібно вже сьогодні. Це про реформи, це про законодавство, це про реформування самих політичних партій», - додала вона.