15 років тому, в серпні 2008 року, Російська Федерація окупувала частину території Грузії. Тоді Верховна Рада України не змогла засудити військову агресію Кремля. Можливо, саме через відсутність адекватної реакції на події у Грузії та відсутність превентивних дій з боку української держави у 2014 році РФ окупувала вже частину території України, анексувала Кримський півострів та вторглася на Донбас, а в лютому 2022 року наважилася на відкрите повномасштабне вторгнення.

ОПОРА оновила свій матеріал про голосування депутатів у 2008 році, опублікований до 10-ї річниці вторгнення Росії в Грузію.  

ОПОРА проаналізувала 7 проєктів постанов Верховної Ради VI скликання, якими парламент 2 вересня 2008 року намагався висловити свою позицію щодо “російсько-грузинського конфлікту”. Жоден із документів не отримав достатньої кількості голосів.

На момент голосування до парламентської коаліції входили дві фракції. Це пропрезидентська “Наша Україна — Народна самооборона” і прем’єрський “Блок Юлії Тимошенко”. Загалом до коаліції входило 228 народних депутатів. Ініціаторами 5 постанов були депутати з коаліції, ще двоє — опозиційні. Депутати з НУНС'у ініціювали 4 постанови, депутати "Партії регіонів", КПУ та БЮТ — по одній.

Відмінності між цими постановами полягали в тому, що їхні автори по-різному трактували й оцінювали дії Росії в Грузії. Загалом документи можна поділити на три групи.

Перша — ті, які засуджують агресію РФ проти Грузії:

  • №3053 авторства депутатів НУНС Володимира Ар’єва та Юрія Стеця;
  • №3054 — депутатів НУНС Юрія Костенка та Ярослава Джоджика;
  • №3082 — Бориса Тарасюка, який тоді також входив у фракцію НУНС. 

До другої групи можна віднести проєкти №3076 та №3076-2, які були більш поміркованими та прямо не засуджували дії РФ. Події в Грузії їхні автори розцінювати як "російсько-грузинський конфлікт". Ініціатором першої постанови був один з лідерів фракції НУНС В'ячеслав Кириленко, а другої — керівник фракції БЮТ Іван Кириленко. 

До третьої групи належать постанови №3070 та №3076-1, які називали агресором Грузію, а російські війська — миротворчим контингентом. Перший проєкт запропонував лідер КПУ Петро Симоненко, а другий — депутатка від “Партії регіонів” Олена Лукаш.

Загалом ОПОРА проаналізувала 3143 голосування 449 народних депутатів. За постанови, що засуджували агресію Росії проти Грузії, голосували лише представники фракції “НУНС”, а інші фракції взагалі не віддавали свої голоси “За”. Більшість представників “Блоку Юлії Тимошенко” підтримали постанову Івана Кириленка (№3076-2). А члени Комуністичної партії та "Партії регіонів" максимально голосували за те, щоб визнати агресором Грузію.

За посиланням можна більш детально переглянути, як голосували фракції за ці постанови.

Серед 449 парламентарів, які в 2008 році голосували за ці проєкти, 32 переобралися в Раду нинішнього ІХ скликання.  

Серед усіх депутатів від НУНС, які голосували за засудження російського вторгнення до Грузії, лише 8 стали парламентарями і в 2019 році: Андрій Парубій, Василь Петьовка, Володимир Ар'єв, Ігор Палиця, Ірина Геращенко, Мустафа Джемілєв, Руслан Князевич та Святослав Вакарчук (ексдепутат від "Голосу").

Своє чергою називали агресором Грузію 10 депутатів від "Партії регіонів", які й нині голосують у Верховній Раді: Юрій Бойко, Віталій Борт, Андрій Деркач, Володимир Козак, Сергій Ларін, Сергій Льовочкін, Михайло Папієв, Дмитро Шенцев, Дмитро Шпенов і Нестор Шуфрич. 

Представники “Блоку Юлії Тимошенко”, що були депутатами і в 2008 році, і лишилися ними в нинішньому ІХ скликанні парламенту, за засудження агресії Російської Федерації проти Грузії (постанови №3053, №3054 та №3082) не голосували. Це Олександр Абдуллін, Костянтин Бондарєв, Сергій Власенко, Михайло Волинець, Віталій Данілов, Валерій Дубіль, Іван Кириленко, Андрій Кожем'якін, Олена Кондратюк, Наталія Королевська, Анжеліка Лабунська, Сергій Соболєв та Олександр Фельдман. Усі вони, крім Олександра Фельдмана, підтримали лише постанову №3076-2, яка фактично не засуджувала дій Росії. 

Також відзначимо, що нинішня віцеспікерка парламенту Олена Кондратюк була єдиною з фракції “БЮТ”, хто проголосував проти визнання Грузії агресором. Проти цього рішення також голосували тодішні депутати від “НУНС” Володимир Ар'єв, Святослав Вакарчук, Руслан Князевич, Андрій Парубій (лише проти постанови №3076-1), Василь Петьовка та Мустафа Джемілєв (лише проти постанови №3070).

Усі голосування зазначених вище депутатів можна переглянути тут.

За цим і цим посиланнями доступні стенограми того засідання парламенту в 2008 році.

Нагадаємо, що на початку серпня 2008 року російські війська вторглися на територію Грузії. Вони окупували Абхазію та Південну Осетію, де створили однойменні самопроголошені "республіки". Світова спільнота засудила дії РФ та не визнала незалежність цих псевдоутворень. Росія всупереч своїм зобов'язанням використала під час військових дій Чорноморський флот, який тоді базувався на території України, в Криму. Згодом, у 2014 році, Чорноморський флот РФ буде використаний для захоплення Криму, а з лютого 2022 року він регулярно використовується під час повномасштабного російського вторгнення.