Після звільнення острова Зміїний в України з’явився шанс розблокувати експорт зерна зі своїх портів. Про умови організації цього процесу у супроводі кораблів Туреччини та кораблів НАТО тривають перемовини у Стамбулі, до яких безпосередньо долучаються і українські військові. Про це та повторення звичних російських наративів щодо боротьби з «нацизмом в Україні» аналітики ОПОРИ та запрошений гість під час щоп’ятничної онлайн-дискусії «War Speeches» 15 липня.

Аналітик ОПОРИ Михайло Балик відзначає  вже традиційну повторюваність тез російської пропаганди.

«Як з початком так званої їхньої «спеціальної воєнної операції», яка була оголошена 24 лютого, мета якої була поставлена це – денацифікація та демілітаризація України. Ця тема і це питання дуже довго проговорювалось, скажімо так, через рупори російської пропаганди. Проте з часом частина цього наративу відійшла на інший план, тому що з’явилися певні нові моменти – це і переговорний процес, який частково запускався, це і та сама тема українського зерна, а пізніше санкції і те, як вони «не впливають» на російську федерацію, за їхніми словами. Але, власне, нещодавно росіяни знову повернулися до своєї напевно однієї з улюблених тем – теми нацизму і нібито вони це бачать в Україні», - Балик.

За словами аналітика, 11 липня заступник постпреда рф в ООН дмітрій полянскій присвятив цьому питанню цілу доповідь. У ній він зазначав, що нацизм в Україні явище далеко не нове, але воскресіння цього явища відбувалось не одразу. На підсилення цієї тези він намагається прив’язати історію з нібито допомогою УПА нацистським військам під час Другої світової війни.

Найбільш абсурдним, на думку Михайла Балика, у цій доповіді були тези про те, що нащадки цих націоналістів після Другої світової війни були викорінені в радянській Україні, які нібито повернулись до України після розпаду срср, щоб впроваджувати ідеологію нацизму. І через певний час саме це, за твердженнями російського доповідача, призвело до «незаконного перевороту» у 2013 році. В якості доказів полянскій використовував шеврони українських військових, які називає нацистською символікою, а також те, що Роман Шухевич та Степан Бандера є національними героями України. і військове вітання «Слава Україні! Героям Слава!» називає нацистським.

«Нічого нового і розумного росіяни не можуть придумати, тому вони продовжують викручуватися, власне, з того, що було придумано раніше та пропагувати речі, які не підлягають взагалі ніякому здоровому глузду», - Балик.

Також інформаційне відображення мало незадоволення в росії рішенням Литви не пропускати вантажі до Калінінграду. І навіть рішення ЄС про послаблення щодо транспортування деяких товарів все одно продовжує розцінюватись в росії як загальна русофобія колективного Заходу.

13 липня очільник МЗС України Дмитро Кулеба анонсував, що на конференції проситиме в міжнародних партнерів про створення спеціального воєнного трибуналу для злочинців з рф та закликав підписати відповідний міжнародний договір, необхідність створення якого вже підтвердили ПАРЄ, Європарламент, Парламентська Асамблея НАТО, Парламентська Асамблея ОБСЄ. Він це пояснює тим, що створення такого договору – це єдина можливість притягнути до відповідальності вище політичне керівництво росії. Міжнародний кримінальний суд вже проводить розслідування в Україні, але він не має певних компетенцій для розслідування та переслідування певних осіб за вчинення злочину агресії проти України. І у зв’язку з певними правовими обмеженнями, що закріплені у Римському статуті, і є необхідність створення цього Трибуналу і підписання цього міжнародного договору.

Також, за словами аналітика, очільник МЗС згадав про деталі сьомого санкційного пакету та зауважив, що міжнародні компанії продовжують покидати російський ринок, бо отримують більше санкційного негативу, ніж бізнесової вигоди від перебування там. Дмитро Кулеба також порівняв цю ситуацію з подіями, які відбувалися під час апартеїду в ПАР, коли з ринку ПАР тоді за більш ніж 20 років вийшло близько 200 компаній. Натомість зараз, під час повномасштабного вторгнення росії, що триває трохи більше 140 днів, з російського ринку вийшло вже в 6 разів більше міжнародних компаній. А компанії, які залишаються на ринку, за міжнародним барометром довіри мають -38 пунктів, а ті, які виходять, мають рейтинг +31.

І, звісно, за словами аналітика, темою, до якої також була прикута публічна увага є питання розблокування експорту українського зерна.

Народний депутат України, член фракції «Слуга народу», член Комітету з питань аграрної та земельної політики Андрій Богданець зазначає, що розблокування українських портів для експорту зерна є дуже важливим, адже по залізній дорозі багато не вивезеш.

«Якщо спроможність залізної дороги вивозити 140 тисяч тон, то треба зрозуміти, що це зерно, руда і інші товари, які в принципі ще виготовляються, зберігаються, вирощуються, добуваються в надрах землі або на землі України. І насправді йде розмова про те, що сільськогосподарська продукція зараз конкурує о вивозу з України разом з тою самою металургійною продукцією і рудою, яка також зберігається і свої кінцеві бенефіціари хочуть вивезти її з України. Якщо спроможність вивозу усіх портів України близько 4 млн тон в місяць, то в самої залізної дороги це в десятки й десятки разів менше», - Богданець.

За словами нардепа, також важливим є момент зберігання. Бо перекисне число (показник якості відповідно до псування продукції під впливом кисню) з кожним днем збільшується, відповідно якість продукції знижується, через що ціна зерна падає. Тому порти мають бути розблоковані до моменту, коли буде найбільші ціна зерна. Але варто розуміти, що йдеться про те зерно з минулого збору, яке вже зберігається в елеваторах.

«Елеватори ще треба фізично очистити для нового урожаю. Ми вже пропустили всі строки. І це буде велика проблема насправді, де зберігати той урожай, який зараз вже починають молотити», - Богданець.

Щодо домовленостей, яких вже досягнуто в Туреччині, то, за словами нардепа, нічого нового або секретних умов у них немає.

«Це те, що було напрацьовано робочої групою з усіх сторін, воно озвучене. Єдине важливе, добре те, що були присутні від нашої сторони військові, які проводили ці переговори. Тому що вони, в принципі, були категорично проти розмінування підступів до портів Одеської і Миколаївської областей, проходи до яких були заміновані для того, щоб не було послаблення захисту, щоб не було можливості проходу російських військових десантних кораблів, щоб не було можливості їм зайти в акваторію близько до берега і не висадити десант. Але так як острів Зміїний «жестом доброї волі» росія покинула, то ми розуміємо, що у нас таким чином збільшується плече руху по акваторії Чорного моря, є більша можливість маневру, тому що, умовно кажучи, зенітні та протикорабельні установки не можуть попадати по тій акваторії, куди ми можемо зараз виводити кораблі», - Богданець.

За його словами, велике питання, чи зможуть великі кораблі великої тоннажності проходити по Десні, щоб мати можливість загружатися, бо наразі там можуть курсувати лише баржі з невеликою кількістю грузу. Він сподівається, що цей момент буде озвучений на наступному раунді переговорів й Координаційний штаб у Стамбулі визначить, як це зробити.

«Наскільки я розумію цю інформацію, яка була озвучена, військові кораблі Туреччини разом із кораблями НАТО мають забезпечувати прохід кораблів, які мають вантажитися в портах України. Наскільки це буде робоча схема? Я величезне сподівання маю, що вона дійсно буде робочою. Тому що настільки впала ціна зараз на внутрішньому ринку взагалі всієї сільськогосподарської продукції, тому що її практично неможливо вивезти. А якщо вивозять, то там такі потуги, що саме плече доставки з’їдає практично весь заробіток, який мав би бути», - Богданець.

Для прикладу він наводить ціну макухи соняшникової, яка зараз становить 1500 грн, а в минулому році була 8000-9000 грн.

Адже, за його словами, крім того, що виробник не має можливості її вивезти, дуже багато споживачів цієї продукції або зупинили випуск своєї продукції, або розбомблені, або зменшують поголів’я на фермах, бо немає споживання, немає ціни.

Також великою проблемою стало те, що навіть залізничним транспортом експортувати закордон складно, бо у нас широка колія, а в Європі вузька колія. Тому доводилось на кордоні перевантажувати вантажі та переставляти колеса під інший вид колії, щоб далі щось транспортувати в Польщу, Угорщину, Болгарію.

«Транспортні витрати ці були надзвичайно великі і залишаються надзвичайно великими, і для нас це велика проблема, особливо для виробників. Виробники несуть просто шалені збитки, не те, що ми говоримо про заробіток, ми говоримо про те, що вони працюють в нуль, щоб хоча би вивільнити склади для нового урожаю, який вже збирають. А склади заповнені, і дівати старий урожай практично немає куди», - Богданець.

Щодо інформація в медіа з приводу розмінування Україною власних портів, а також перебування представники трьох країн (України, Туреччини та росії) для координування «коридорів», нардеп підкреслив, що на перемовинах у Стамбулі присутні військові, які чітко проговорюють ці моменти.

«Дуже добре, що саме військові приїхали на переговори. Тому що це було основною умовою, що, по-перше, розміновувати ми не будемо. Там так само є військова таємниця, до якої я доступу також не маю, тому для мене це також було питання досить таке важливе. Ні російських кораблів, ні російських представників абсолютно, це категоричне ні. А, по-друге, розмінування, якщо воно буде проходити, то буде проходити тільки за участі української сторони. І українська сторона буде виводити там або в нейтральні води, або до кораблів, які будуть стояти, які будуть проводити далі, міжнародні, які будуть перевіряти. Я знаю, що там мають стояти кораблі або представники, які мають перевіряти, що саме вивозиться з портів. Тобто, росія нібито говорить, щоб там не було або зброї, або ще щось – така дурниця, бо росія хоче знову ж таки зробити себе важливою і в цьому процесі також. Але точно там якихось координатів або проходів ніхто надавати не буде – це буде тільки українська сторона і не більше», - Богданець.

Аналітик ОПОРИ Анатолій Бондарчук зазначив, що ОПОРА на щотижневій основі відслідковує наративи росії, висловлені публічно її високопосадовцями, а також дає аналіз і оцінку цим меседжам за допомогою онлайн-інструменту https://speech.russiancrime.org

«І, власне, ця історія про контрабанду зброї – це такий класичний пропагандистський російський наратив, який вони якщо не щотижня, то декілька разів в місяць використовують. Тобто, в принципі, з моєї точки зору, це робиться для того, щоб зірвати Західні поставки зброї. Але з точки зору здорової логіки навпаки би росіянам було би краще, щоб та зброя, яка приходить, вона, умовно кажучи, кудись дівалась. Якийсь такий от парадокс. Але ми розуміємо, що головна мета росії – це зірвати дійсно поставки Західного озброєння, особливо таких от високоточних систем, як, наприклад, HIMARS та інших, які створюють багато проблем для російської армії», - Бондарчук.

За словами Андрія Богданця, українці від влади хочуть в першу чергу швидше закінчити війну саме перемогою, а не послабленнями чи перемовинами для обміну. Він зауважує, що оскільки запас радянської зброї з наших складів ми практично весь використали, то перемогти ми можемо тільки за допомогою новітньої зброї.

«Ви думаєте, Президент не слідкує за кожною навіть одиницею тої зброї? Для того, щоб розуміти, що, не дай Бог, десь появиться переданий або «Javelin», або «HIMARS», або якась ще високоточна зброя, як Ви говорите, яка не вироблена або в радянському союзі, або в Україні, і попаде на «чорний ринок» – це ж буде просто величезний скандал. І нам дійсно ніхто більше не надасть цієї зброї. Тому це однозначно нонсенс, який просто не може бути. Це нереально. Тому що ми дуже сильно слідкуємо за цим всім, щоби чим побільше прийшло зброї до нас, і щоб ця зброя використовувалась ефективно, тому що ми маємо відвойовувати свої території», - Богданець.

  • Оскільки довіряти домовленостям з росіянами немає сенсу, то як можна бути впевненими, що вони не скористаються цим процесом транспортування зерна, аби завдати додаткового удару по Одеській, Миколаївській, Херсонській областях?

«Звичайно можуть скористатися. Ми не маємо повної гарантії в тому, що вони будуть дотримуватися свого слова. Тому можливо ми і робимо таким чином, щоби ці проходи контролювалися, власне, спільними силами кораблів Туреччини і кораблів НАТО. Є маневри, є різні умови, є різні входи. Тому на захисті цих входів будуть стояти кораблі НАТО, тому, відповідно, для можливості їхньому якомусь хворому бажанню зайти туди, їм потрібно буде пройти повз. А повз них – це тільки якимсь збройним шляхом, а пряма агресія на кораблі НАТО – це пряма агресія всьому Альянсу НАТО. То я не думаю, що вони зможуть і чи захочуть вступати вже в пряму агресію військову з цілим Альянсом», - Богданець.

  • Велика складність із організацією минулорічного збіжжя. Але багато вже засіяних цьогоріч полів росія обстрілювала та знищувала. Чи може знову виникнути ця проблема транспортування, коли ми наблизимось до питання збуту зібраного цьогорічного врожаю?

На його думку, в нашій країні взагалі є ризик будь-чого, бо війна триває. До того ж імперіалістичний шовінізм росії нікуди не дінеться, через що Україна завжди буде під ударом.

«Росія завжди хотітиме робити все для того, аби якнайбільше ослабити нас, для того, аби змусити нас йти за стіл переговорів. Тому що рано чи пізно люди все таки видихнуться і скажуть, що «ми хочемо миру». І це правда. І ті самі аграрії, чи інші сфери української економіки, якщо вони будуть вкладати свої кошти, а натомість отримувати тільки збитки, рано чи пізно скажуть «ну, слухайте, ми видихлись. Робіть щось, убезпечуйте нас. Ми не можемо більше це робити, ми не можемо більше вкладати, ми не маємо безпекових гарантій, коли знов нам дадуть посіятись, але не дадуть зібратися». Тому ми мусимо розуміти це. І наше завдання як Уряду і наше завдання як Верховної Ради – якось убезпечити, дати якісь гарантії. Але, на жаль, ми воюємо проти великої, не величної держави з великими запасами і нам важко. Тому ми і робимо все для того, аби своїми перемовинами і поїздками в різні країни все таки просимо допомоги. Тому що якщо не буде працювати економіка, ми будемо просто безпомічні. Це буде важко», - Богданець.

Він також зазначає, що країнам, які були в тісному зв’язку з російським постачанням сировини, газу, нафти, зараз у складній ситуації – їм важко від цього відмовитись. Зокрема, Китай, Індія, Іран  та інші таки беруть російські ресурси. Тому кожного дня багато коштів заходить в росію, вона має великі кошти, чим воювати.

Щодо того, наскільки великий ризик кораблям безпосередньо в акваторії Чорного моря натрапити на російські дрейфуючі міни, Андрій Богданець зазначив, що Британія давала нам експертів і техніку, яка допомагала б в розмінуванні. На перемовинах у Стамбулі це питання теж піднімалось.

«Я впевнений в тому, що компанії-перевізники, які мають, власне, ці сухогрузи, вони не будуть заходити в порт до того часу, поки в них не буде 100% гарантій, що їхня власність буде убезпечена. Тому однозначно, поки якісь ці умови не будуть виконані для безпечного заходу кораблів в порт, в акваторію, там, де можна буде фізично завантажити ці сухогрузи, я думаю, що вони не будуть заходити», - Богданець.

Він також зазначає, що на окупованих територіях, де було багато сільськогосподарських угідь, врожай переходить на користь «торгових домів». Також є проблема навіть зі збором, бо сільськогосподарську техніку вкрали й вивезли. Але окупаційні адміністрації часом дають можливість збирати врожай, щоправда викуповують його за безцінь. Держава Україна моніторить, куди йде таке зерно та інформує світ, що воно крадене, аби інші країни його не купували, з метою в подальшому компенсувати ці збитки з російських заморожених активів.

«Міністерство аграрної політики навело статистику, що 500 тисяч тон принаймні ідентифіковано, що воно було вивезено росією, фактично вкрадено в України і вивезено в інші країни. З однієї сторони, це не дуже багато, але з іншої сторони, не важливо, скільки це. Тобто, сам факт, що в одному випадку вони крадуть пральні машинки, а в іншому випадку вони викрадають зерно, яке належить Україні, українським громадянам, і, відповідно, має працювати на розвиток нашої економіки», - Бондарчук.

Андрій Богданець зауважив, що йдеться про 500 тисяч тон старого урожаю. А щодо нового урожаю наразі немає статистики скільки урожаю зібрано, скільки полів спалено.

Анатолій Бондарчук також озвучив інформацію від Міністерства аграрної політики, що на кінець червня орієнтовна суму збитків від дій росіян вже сягнула $3,4 млрд. Але остаточно цифра встановлена наразі бути не може.

На думку, Андрія Богданця, варто дивитись на кінцевого бенефеціара щодо зерна. Бо частина втраченого урожаю була вже зафрахтована і наперед викуплена ще в українських елеваторах тими чи іншими великими міжнародними корпораціями, які вже його оплатили. Вони будуть подавати в міжнародні суди, будуть звертатись до тих держав, де з’являться кораблі, що йшли без трекерів. І вони будуть боротись за кожну тонну цього вкраденого зерна, аби потім отримати відшкодування власних збитків.

«Світові ідеології побудовані по-іншому трішки, як здається. Тут є момент фінансовий і є момент все таки емоційний – момент правди. Цього допускати не можна. І все таки цивілізований світ за цими моментами слідкує. Для них важливо все таки досягнути правди і справедливості. І він буде до цього йти, навіть якщо йому прийдеться десь там втратити якісь кошти – для них це не є проблемою. Для них є проблема в тому, щоб не допустити повторення цих речей. Бо це ганебні речі», - Богданець.

Він також зазначив, що вільних територій із землями сільськогосподарського призначення в країні немає. Всі вільні площі засіюються і працюють. Тут неможливо «перенести» щось у більш тилові області як це можна зробити з промисловим виробництвом. Тому сподівання лише на деокупацію.

Аналітики Громадянської мережі ОПОРА ретельно відстежують офіційну позицію росії щодо війни, яку вона розпочала на території України. Щоденні короткі аналітичні записки можна знайти на новому онлайн-інструменті «War Speeches». А щотижневі підсумки аналітики обговорюють під час онлайн-стрімів щоп’ятниці о 15:00. Сподіваємося, що цей інструмент допоможе українській владі, її міжнародним партнерам, іншим зацікавленим сторонам у плануванні кроків для протидії державі-окупанту. Крім того, всі користувачі можуть ознайомитися з реакцією лідерів цивілізованого світу на заяви і провокації держави-окупанта на єдиному сайті. Ми вже проскролили для вас усі новини і проаналізували їх у загальному контексті.