Вже майже два тижні світ спостерігає за політичною кризою в Венесуелі, де офіційна влада, ймовірно, сфальсифікувала результати президентських виборів 28 липня. Національна виборча рада країни вже втретє оголосила чинного главу держави Ніколаса Мадуро переможцем перегонів. За її підрахунками, той нібито отримав понад 51% голосів, випередивши свого основного опонента від Демократичної унітарної платформи (ДУП) Едмундо Гонсалеса Уррутіа, який набрав понад 44%.
Венесуела — один із ключових партнерів РФ в Латинській Америці. Крім геополітичних ставок, в контексті протистояння американському впливу Росія активно взаємодіє з Венесуелою в таких сферах, як нафта, зброя й військові навчання. Правителям Кремля важливо зберегти у зоні свого впливу цю країну — і, власне, лояльний до себе режим Мадуро.
Результати виборів, схоже, стали катастрофічними для авторитарного альянсу Путін-Мадуро. Після дня голосування опозиція заявила, що за Мадуро віддано загалом 2,75 млн голосів, а за Едмунда Гонсалеса — 6,27 млн. На підтвердження лідери опозиції мають приблизно 90% протоколів голосування, які за законом надавалися спостерігачам під час підрахунку голосів.
При цьому частину спостерігачів не допустили на дільниці, а місцями протоколи так і не було надруковано. Додатково опозиція запустила вебсистему, де оприлюднені всі зібрані результати. Перемогу Гонсалеса також підтверджує екзит-пол, проведений компанією Edison Research: Гонсалес набрав 65% голосів, а Мадуро — 31%.
Натомість Національна виборча рада опублікувала лише загальні результати по країні, без даних усіх протоколів. Формальною причиною стала нібито кібератаки, але в комісії не надали достовірних доказів таких слів. Група зі спостереження за виборами Carter Center заявила, що не може перевірити або підтвердити офіційні результати волевиявлення у Венесуелі, а нездатність виборчого органу оголосити результати з розбивкою на виборчих дільницях є серйозним порушення виборчих принципів.
Демонстративне затягування оприлюднення первинних протоколів, дуже ймовірно, свідчать про підготовку до фальсифікації результатів.
Недовіру до офіційних результатів голосування, крім західного світу, висловили й низка південноамериканських країн. Як наслідок, уряд Венесуели відкликав дипломатичний персонал з Аргентини, Домініканської Республіки, Коста-Ріки, Панами, Перу, Уругваю і Чилі та вимагає негайно вивести представників цих країн зі своєї території. Ба більше, США офіційно вважають опонента Мадуро переможцем виборів. І навіть більш лояльні до Венесуели Бразилія, Мексика й Колумбія закликали владу країни оприлюднити протоколи.
Очікувано результати венесуельських виборів визнали Китай і Росія. У Москві заявили, що голосування було організоване на високому рівні, без серйозних порушень. “Росія підтверджує принциповий настрій на подальше зміцнення відносин між двома країнами у дусі стратегічного партнерства”, — зазначили в російському зовнішньополітичному відомстві.
Натомість правозахисна організація Human Rights Watch вказувала на порушення прав виборців, переслідування опозиції й створення нерівних умов для учасників виборчого процесу. Зокрема, Верховний суд Венесуели відсторонив від виборів лідерів опозиції Марію Коріну Мачадо й Енріке Капрілеса. Відтак, кандидатом від опозиції став Едмундо Гонсалес.
Зухвале спотворення результатів голосування спровокувала хвилю протестів по всій країні. Режим Мадуро почав придушувати їх силою, затримавши близько 2000 людей і назвавши їхні дії державним переворотом. Головний прокурор Венесуели розпочав кримінальне розслідування щодо лідерів опозиції, і деяких із них уже затримали. Своєю чергою Коста-Ріка оголосила про готовність надати їм політичний притулок.
Ба більше, Мадуро через Верховний суд ініціював перевірку результатів голосування. Для цього кандидати мали принести в суд виборчу документацію. Втім, навіть з української практики можемо пригадати, як у таких випадках виборчі документи просто зникали. Тож Гонсалес не прийшов до суду та не надав документи, за що йому тепер загрожує 30 днів ув’язнення. Голова Верховного суду постановив, що опозиційний кандидат виявив неповагу, відмовившись з'явитися на процедуру підтвердження результатів виборів.
У 2019 році Ніколас Мадуро вже переобирався на посаді президента через сфальсифіковані вибори. Тоді у Венесуелі також відбувалися протести, а керівником країни оголосив себе лідер опозиції Хуан Гуайдо. Частина світу навіть визнала його тимчасовим президентом. Зрештою, в 2019 році США запровадили проти Венесуели санкції, які мали обмежити фінансування “нелегітимного режиму”.
Однак Мадуро роками ігнорує західні санкції та розраховує на підтримку Китаю, Росії, Куби й інших країн, що виступають проти США. За роки правління диктатора держава стикнулася з величезною міграційною кризою й найвищою в світі інфляцією. Також Міжнародний кримінальний суд веде розслідування щодо злочину проти людяності в цій країні (через придушення демонстрацій у 2017 році).
Намагаючись зберегти владу, Мадуро лише посилить ізоляцію Венесуели й спровокує нову хвилю міграції, що викличе невдоволення сусідніх країн. Нині він легітимізує владу лише за рахунок лояльних до нього державних інституцій та силового блоку, що ще більше погіршить дипломатичні відносини з цивілізованими країни світу.
Крім того, як пише Reuters, США розглядають можливість запровадження нових санкцій проти Венесуели, якщо Ніколас Мадуро не забезпечить більшу прозорість підрахунку голосів. Через брак інвестицій та відтік кадрів нафтогазова промисловість країни перебуває не в найкращому стані, а повернення повноцінних санкцій обмежить і так скромні темпи відновлення видобутку нафти.
Чи готова опозиція протистояти урядовим військам, серед яких є російські вагнерівці, та добиватися справедливості, лишається під питанням. Однак для правлячого режиму політична ситуація зайшла у глухий кут, адже залишатися при владі без наслідків для країни йому вже не вдасться.
Теоретично Мадуро може використати сценарій територіального конфлікту за регіон Есекібо, який належить сусідній Гаяні. ОПОРА вже писала, що в грудні минулого року президент Венесуели заявив, що цей регіон стане новим 24-м штатом його країни. Перед тим диктатор організував у Венесуелі референдум щодо анексії чужої території. Втім, ця поки не розіграна карта означатиме ще більше страждань для країни та додаткову зону нестабільності у світі.
Для Цензор.НЕТ