Вихід України на кордони 1991 року не означає закінчення війни. Якщо залишити росію такою, якою вона є, навіть послабленою, вона знову піде воювати. Саме тому має бути спільна політика світу щодо того, як забезпечити сталий мир після закінчення війни в Україні та не дати можливості росії знову здійснитити акт агресії щодо інших країн. 

Про це йшлось 23 листопада під час презентації «Маніфесту сталого миру» в Одесі. Захід проводила Громадянська мережа ОПОРА в межах проєкту «Маніфест сталого миру — стратегічний підхід» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

«Вихід на кордони 91-го року необхідна умова настання миру. Але цього недостатньо, адже росія у своєму сучасному стані бути неодмінно намагатися розширювати поле своїх хижих інтересів за рахунок сусідніх держав. До того ж, росію й надалі сприймають як велику потужну силу. Таку точку зору у світі треба зміняти… Так, навіть при умові виходу України на кордони 1991 року, вони все одно намагатимуться повернутися. Тому й був розроблений цей Маніфест», — зауважив громадський діяч Микола Виговський

Щоб убезпечити Україну та світ від нової агресії, антивоєнній коаліції необхідно створити такі умови, наслідком яких стануть глибокі внутрішні зміни в РФ, що стали би гарантією сталого миру.

"Цей Маніфест — документ, який вмістив максимально високу планку України після Перемоги нашої держави… А що буде після Перемоги? Ми віддихаємось, а далі почнеться нова війна. Тому однією з головних умов стає внутрішня трансформація росії, яка б не дала їй змогу почати нову війну. З росією не може бути компромісів. А умови миру диктують переможці", — зазначає депутат п’яти скликань Верховної Ради Тарас Стецьків.

Отже, агресор має понести відповідальність за війну.

  • Злочинці мають бути покарані: за агресію, за воєнні злочини, за злочини проти людяності, за геноцид та за розпалювання ненависті, яке й призвело до немислимої у XXI столітті війни.
  • Не всі втрати можна відшкодувати, загинули сотні тисяч людей, життя мільйонів зруйноване, десятки мільйонів втратили роки життя. Але всі матеріальні збитки необхідно належно оцінити та відшкодувати, всі втрати – максимально компенсувати.
  • РФ повинна зазнати статусних втрат, неприпустимо, щоб вона через міжнародні організації впливала на міжнародну політику, агресор не може бути членом Ради Безпеки ООН, основне покликання якої – гарантувати мир.
  • Вихід РФ з війни в Україні має враховувати пріоритет інтересів українського суспільства та повагу до суверенітету та територіальної цілісності України; юридичні акти, вчинені на окупованих територіях, є нікчемними.

Україна має право не лише вимагати правосуддя за вчинені росіянами злочини, а також отримати чіткі гарантії сталого миру в майбутньому.

  • Базовими передумовами сталого миру є набуття Україною членства в Європейському Союзі та НАТО.
  • Західні суспільства мають позбутися століттями плеканих Росією стереотипів про російську велич, які потурали її імперській агресії та її колоніальній політиці щодо сусідніх країн.
  • Росія повинна привести свій конституційний лад, суспільний устрій та політику до сучасних норм. Розвінчання концепції «русского міра» створить умови для подальшої трансформації суспільної свідомості для деколонізації країни.
  • Процес «дерашизації» мусить початись від подолання імперської історичної пам’яті, тобто відмови РФ від ідей історичної виключності Росії як окремої цивілізації, зверхності та територіальних претензій до сусідніх країн.
  • Світова спільнота має вимагати демілітаризації та денуклеаризації РФ для зменшення ризиків майбутньої агресії.
  • Відмова від російських енергоносіїв позбавить РФ можливості застосувати їх як зброю, а з іншого боку, прискорить перехід на зелену енергетику.