Які потреби має Україна в плані реконструкції та відновлення в різних секторах? Які інструменти доступні для задоволення цих потреб?
Днями радниця з міжнародних зв'язків ОПОРИ Катерина Рябіко взяла участь в закритій дискусії «Майбутнє Європи — безпека людини та стійкість суспільства: Як перебудувати нашу архітектуру безпеки?». Обговорення відбулося в рамках проєкту під назвою «Післявоєнна Європа: як ми можемо відновити нашу архітектуру безпеки?», який спільно реалізується BIGS (Німеччина), CIDOB (Іспанія), Egmont (Бельгія), IEP (Німеччина), Ifri (Франція), KEW (Польща), oiip (Австрія) та SFPA (Словаччина).
"Ми переживаємо переломний момент, коли уроки, отримані з досвіду оборони України, стійкості демократії та поточних зусиль з відновлення, можуть допомогти сформувати стійке та безпечне майбутнє для всього регіону та за його межами. Війна в Україні — це не лише трагедія для нашого народу. Це визначальний момент для Європи. Наші спільні цінності — демократія, права людини та верховенство права — під загрозою. Це робить шлях до європейської солідарності та сталого майбутнього для України не лише необхідним, але й невідкладними", — розпочала свою промову представниця ОПОРИ Катерина Рябіко.
У своєму виступі радниця з міжнародних зв'язків ОПОРИ говорила про те, що солідарність щодо євроінтеграції України означає більше, ніж фінансову допомогу. Адже це — політична воля, відданість реформам і забезпечення гарантій безпеки, які захищають не лише Україну, а й усю європейську архітектуру безпеки. На її переконання, основою відновлення України є людський капітал, зокрема, потенціал українців за кордоном, що втікали від російської агресії, та інших вразливих груп, таких як національні меншини, ветерани та внутрішньопереміщені особи (ВПО). Також варто зосередитися на розробці бачення інклюзивної демократичної України. "Українська робоча сила в поєднанні з рішучістю відновити нашу Батьківщину матиме вирішальне значення для залучення інвестицій, створення нових галузей промисловості та відродження нашої економіки. Європейська солідарність тут дуже важлива," — сказала Катерина Рябіко.
Не менш важливим є зміцнення демократичних інститутів. Прозорий і підзвітний уряд, незалежна судова система та сильне верховенство права допоможуть Україні стати прикладом належного врядування в регіоні.
"Жодне обговорення демократичного майбутнього України не може бути повним без розгляду питань безпеки. Гарантії безпеки для України в рамках як ЄС, так і НАТО є не просто пріоритетом - вони рятують життя. З 2014 року Україна є постачальником безпеки для Європи. Без зміни мислення щодо ролі України в альянсі НАТО та забезпечення реальних гарантій безпеки архітектура європейської безпеки продовжуватиме руйнуватися," — акцентувала спікерка. Згідно з нещодавнім дослідженням ОПОРИ, зобов'язання світу надати Україні гарантії безпеки є не просто короткостроковим рішенням, а критично важливим стовпом для довгострокового захисту української демократії під час і після війни.