12 липня 2023 року на саміті НАТО у Вільнюсі країни "Групи семи" погодили документ щодо "гарантій безпеки" для України. Фактично лідери держава узгодили не конкретні параметри чи опції "гарантій безпеки", а їхні рамки. Очікується, що конкретні двосторонні договори будуть підписані пізніше. Наразі вже відомо, що 29 країн приєдналися до декларації G7 про довгострокові безпекові запевнення для України.
Багато хто порівнював і продовжує порівнювати документ із провальним Будапештським меморандумом. Однак безпекові документи, які будуть підписані з кожною окремою країни, матимуть чіткі зобов'язання.
Зокрема, у підписаній у Вільнюсі спільній декларації лідери “Групи семи” заявили про непохитну підтримку суверенітету України та важливість безпеки нашої держави, яка є невід'ємною частиною безпеки євроатлантичного регіону. Також підписати заявили про роботу над зобов'язаннями у сферах оборони, економіки, технологій та фінансів. Зокрема, йдеться про допомогу з сучасним озброєнням, підтримку розвитку українського ВПК, тренування та навчання ЗСУ, обмін розвідданими, зміцнення економічної стабільності й стійкості України. Важливою є і санкційна політика проти Кремля, про яку йдеться у документі.
Примітно, що чи не найбільш важливою є участь Польщі у гарантіях безпеки для України. Зокрема, посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький вважає, що робоча модель гарантій безпеки від західних союзників для України неможлива без участі Варшави. Однак для приєднання Польщі до системи гарантій для України, на думку Ціхоцького, Варшаві важливо чітко з’ясувати деталі.
Нині відомо, що наша держава розпочала двосторонні консультації щодо "гарантій безпеки" зі США, Великою Британією, Канадою, Японією, Францією, Швецією тощо. Зокрема, в одному з інтерв’ю Володимир Зеленський сказав, що в частині гарантій безпеки з боку США можливою є “ізраїльська модель, де є і зброя, і технології, й тренування, і фінанси”. Також Президент відзначив: “Є держави, які просто не мають зброї, але мають фінанси, серйозні санкції у разі повторення агресії”. Зрозуміло, що іноземні партнери не хочуть "бути втягнутими в війну в Україні своїм особовим складом", але, за словами Володимира Зеленського, Україні це не потрібно, “бо це буде війна НАТО, це Третя світова”.
Як бачимо, наші партнери вірять у суверенітет України, готові підтримувати нас, але, на жаль, поки що чітких зобов’язань немає. Однак цілком зрозуміло, що координація спільного підходу та виконання зобов’язань вимагатиме часу та ресурсів. Зокрема, за даними WSJ, поки що серед країн “Великої сімки” немає спільної думки про те, наскільки детальними мають бути зобов'язання перед Україною. Відзначимо, що поки що військова підтримка забезпечуються системною допомогою у форматі “Рамштайн”.
У Кремлі ж чомусь вважають, що гарантії безпеки для України без будь-якої згадки про безпеку РФ не можуть бути життєздатними. Як сказав прессекретар Путіна Дмітрій Пєсков, “Не зрозуміло, про який формат гарантій ідеться. Але ми уважно відстежуємо цю інформацію, будемо і далі спостерігати”. Що ж, спостерігайте далі, Кремль запитувати ніхто не збирається.
Для Цензор.НЕТ