24 серпня лідери країн БРІКС та Сєрґєй Лавров (оскільки Путін не приїхав на саміт до ПАР) ухвалили рішення запросити Аргентину, Єгипет, Іран, Ефіопію, ОАЕ і Саудівську Аравію стати повноправними членами альянсу. Попередньо відомо, що це станеться з 1 січня 2024 року. І хоча поки не зрозуміло, як буде називатися нове об’єднання — наприклад, ЄБАРЕКІС — і чи всі запрошені країни приєднаються до союзу, адже головні кандидати в президенти Аргентини виступили проти приєднання до БРІКС, вже доволі зрозуміло, що розширення цього альянсу нічого доброго Україні не принесе. Крім того, збільшення кількості учасників союзу країн, що розвиваються, теж чітко демонструє державам Заходу, що “Глобальний Південь”, хоч і далеко не весь, віддаляється, а тому потрібні дипломатичні рішення.
У контексті розширення БРІКС варто сказати, що через приєднання Ірану, який допомагає Росії вбивати українців, в альянсі побільшає ворогів нашої держави. Разом з Московією та Китаєм офіційний Тегеран явно посилить антизахідний вектор організації.
Розширений союз контролюватиме щонайменше 40% світового видобутку й експорту нафти. З одного боку, це виклик для світової паливної безпеки, а з іншого — така кон'юнктура може надати Росії, залежній від експорту викопного палива, нові можливості. Також цілком імовірно, що за рахунок своїх "друзів" по БРІКС Росія обходитиме накладені на неї санкції, знаходитиме нових покупців на свою нафту і витискатиме й так незначний український експорт, зокрема агропродукцію й метали, з держав “Глобального Півдня”. Крім того, входження нових держав до БРІКС, вочевидь, означатиме, що вони однозначно не приєднаються до санкцій проти Росії — а це болісний удар по Україні й наших ключових союзниках.
Додамо, що Кремль уже зараз використовує тему розширення БРІКС для пропаганди, називаючи його “перемогою Росії та Китаю”. І хоча в розширеного альянсу і солідне представництво за сумарним ВВП, є амбітні плани щодо запровадження нової валюти та навіть давно створений банк розвитку, все ж головне — це спільні дії, а не декларації та перебування в одній організацій.
Так, ні для кого не таємниця, що між Індією та Китаєм є давні суперечки — економічні й територіальні. Давно відоме і багаторічне протистояння Саудівської Аравії та Ірану. Тож питання єдності країн БРІКС, безумовно, першочергове, особливо після повідомлення Bloomberg про те, що через напруженість між Китаєм та Індією вперше з моменту створення G20 у 1999 році може бути заблоковане оприлюднення спільного комюніке.
Не все гладко і в економіках держав БРІКС. Ослаблення Китаю, серйозні санкції проти Росії, найбільші серед усіх борги Аргентини та Єгипту перед МВФ демонструють, що просто так взяти, створити новий чи розширити існуючий альянс і відмовитися від співпраці з державами Заходу неможливо. Особливо це простежується у сфері торгівлі. Наприклад, Індія купує в Росії величезні обсяги нафти за рупії. Втім, оскільки Росія імпортує з Індії набагато менше, ніж продає, у Кремля нагромадилася значна сума в рупіях, які він не може реалізувати, адже Індія забороняє конвертацію рупій в інші валюти. Виходить, що відмовитися від долара не так і легко.
Отже, розширення БРІКС може мати справді негативні наслідки для України. Однак чи справдяться вони — покаже час. Такі російські перемоги, хай навіть стараннями Китаю, демонструють, що українській дипломатії потрібно працювати, використовуючи всю майстерність, адже величезні регіони “Глобального Півдня” ризикують стати справді антиукраїнськими. Своєю чергою такі тенденції на міжнародній арені демонструють Сполученим Штатам та іншим державам G7, що світ після повномасштабного російського вторгнення абсолютно точно змінився. Це означає, що на міжнародній арені потрібно працювати ще активніше, особливо з державами Великої Двадцятки та країнами на кшталт Нігерії чи Тайваню. Джерело: https://censor.net/ua/b3442048