14 листопада 2022 року на одинадцятій надзвичайній спеціальній сесії Генеральна Асамблея ООН ухвалила Резолюцію ES-11/L.6 «Furtherance of remedy and reparation for aggression against Ukraine», співавторами якої виступили 46 країн. Переважна більшість країн (94) підтримали резолюцію, лише 14 проголосували проти, інші — утрималися. 

Генеральна Асамблея ООН у резолюції нагадує росії про необхідність виконання рішення Міжнародного Суду ООН від 16 березня 2022 року, в якому росію зобов'язали припинити військові дії в Україні.

Крім того, у резолюції Генеральна Асамблея ООН визнає, що:

- російська федерація має бути притягнута до відповідальності за будь-які порушення міжнародного права в Україні чи проти України, з урахуванням того, що така агресія порушує Статут Організації Об'єднаних Націй, а також будь-які порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини; 

- росія повинна нести правові наслідки всіх своїх міжнародно-протиправних діянь, включно з відшкодуванням шкоди, зокрема будь-якої шкоди, заподіяної такими діяннями;

- існує необхідність створення у співпраці з Україною механізму відшкодування збитків, втрат чи шкоди, що є наслідком міжнародно-протиправних діянь російської федерації в Україні чи проти України.

Для обліку доказів і даних, що містяться в заявах щодо збитків, втрат або шкоди, заподіяних всім зацікавленим фізичним та юридичним особам, а також Україні як державі в цілому, спричинених міжнародно-протиправними діями російської федерації, а також для сприяння та координації збору доказів, Генеральна Асамблея ООН рекомендує державам-членам у співпраці з Україною створити міжнародний реєстр збитків.

Попри, на перший погляд, рекомендаційний характер резолюції Генеральної Асамблеї, вона створює правові передумови для створення реально діючого міжнародного механізму відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданої російською агресією. Крім того, створення на такому міжнародному рівні реєстру збитків дозволить судам різних юрисдикцій використовувати його матеріали у якості доказів. Все це сприятиме ефективному притягненню росії як держави-агресора в цілому, так і конкретних воєнних злочинців, до відповідальності шляхом засудження та конфіскації їх активів на користь потерпілих. 

Утім, використання можливостей такого механізму в рамках національних юрисдикцій не вирішує проблеми суверенного імунітету на активи, розташовані за межами росії. Одним із шляхів її розв'язання може бути створення спеціального міжнародного суду: або винятково з питань репарацій, або в межах міжнародного трибуналу щодо агресії росії проти України.


Про заснування трибуналу з питань агресії росії проти України читайте детальніше за посиланням.

1. Для довідки: Надзвичайна спеціальна сесія — це позапланове засідання Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй для прийняття термінових, але необов'язкових рішень або рекомендацій щодо певного питання. Надзвичайні спеціальні сесії трапляються рідко: як бачимо, ця сесія — лише одинадцята. Механізм надзвичайної спеціальної сесії створений у 1950 році шляхом прийняття Генеральною Асамблеєю резолюції "Об'єднання заради миру", згідно з якою, “… якщо Рада Безпеки через відсутність одностайності постійних членів не виконує свою основну відповідальність за підтримання міжнародного миру і безпеки в будь-якому випадку, коли існує загроза миру, порушення миру, або акту агресії, Генеральна Асамблея негайно розглядає це питання з метою надання відповідних рекомендацій членам щодо колективних заходів, у тому числі у разі порушення миру чи акту агресії застосування збройної сили, коли це необхідно, для підтримувати або відновлювати міжнародний мир і безпеку. Якщо в цей час немає сесії, Генеральна Асамблея може зібратися на екстрену спеціальну сесію протягом двадцяти чотирьох годин після запиту про це. Така надзвичайна спеціальна сесія скликається на вимогу Ради Безпеки за голосуванням будь-яких семи членів або більшістю членів Організації Об'єднаних Націй…”

Вважалося, що ці умови виконані після того, як російська федерація використала право вето в Раді Безпеки ООН 25 лютого, щоб відмовитися від проєкту резолюції S/2022/155, яка висловлює жаль із приводу вторгнення та закликає до виведення російських військ з України. Опісля, 27 лютого 2022 року, Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію 2623 із закликом скликати екстрену спеціальну сесію наступного дня. 11 членів Ради Безпеки ООН проголосували "за", росія проголосувала "проти", а Китай, Індія та Об'єднані Арабські Емірати утрималися. Резолюція була прийнята, незважаючи на голосування проти росії, оскільки постійні члени Ради Безпеки ООН не мають права вето щодо процедурних питань, таких як голосування щодо скликання надзвичайної спеціальної сесії.

Тому щодо України така сесія розпочалася 28 лютого 2022 року і з певними перервами поновлюється дотепер. Щоразу Генеральна Асамблея в резолюції щодо України в рамках цієї сесії ухвалює рішення про тимчасову перерву в її роботі з уповноваженням Голови Генеральної Асамблеї відновити засідання на вимогу держав-членів. Так було і в резолюції ES-11/L.6.

2. Міжнародний суд ООН рішенням від 16 березня 2022 року взяв до уваги Резолюцію Генеральної Асамблея ООН A/RES/ES-11/1 та зобов’язав рф зупинити воєнні дії, розпочаті 24 лютого 2022 року, та забезпечити, щоб будь-які військові або нерегулярні збройні формування, які можуть керуватися або підтримуватися нею, а також будь-які організації та особи, які можуть підлягати її контролю або керівництву (йдеться про самопроголошені органи, утворені росією на окупованих територіях Донецької та Луганської областей України — Авт.), не вживали жодних заходів для підтримки цих воєнних дій.

3. Варто нагадати, що 13 жовтня 2022 року Парламентська асамблея Ради Європи у резолюції 2463 (2022) “Further escalation in the Russian Federation's aggression against Ukraine” закликала держави-члени Ради Європи забезпечити комплексну систему відповідальності за серйозні порушення міжнародного права, що виникли внаслідок агресії Російської Федерації проти України, активно співпрацюючи з українською владою з цього питання, і в цьому контексті створити комплексний міжнародний механізм компенсації, включаючи міжнародний реєстр збитків (п. 13.6.3).

4. Про заснування трибуналу з питань агресії росії проти України читайте детальніше за посиланням: https://www.oporaua.org/report/viyna/zlochyny/24345-zasnuvannia-tribunalu-z-pitan-agresiyi-rosiyi-proti-ukrayini-vishchii-riven-vidpovidalnosti-iak-zapobizhnik-novikh-konfliktiv-u-evropi