Наразі зовнішня політика Російської Федерації спирається на країни Глобального Півдня. Це дає агресору можливість пом’якшити санкційний тиск, знаходити ресурси для продовження війни в Україні, а також виглядати менш ізольовано на міжнародній арені.

Південна Америка теж входить до російських планів, але нещодавно ситуація в регіоні почала змінюватися. Йдеться про Аргентину, де новим президентом 19 листопада обрали лібертаріанця Хав'єра Мілея. 

З 2019 року країну очолював Альберто Фернандес, якого британська газета “The Economist” назвала слабкою фігурою, не спроможною приймати самостійні рішення. Після початку повномасштабного російського вторгнення офіційний Буенос-Айрес зайняв нейтральну позицію. Фернандес формально засудив агресію РФ, але пізніше заявив, що не має наміру відмовлятися від діалогу з Росією. Також президент Аргентини не підтримав санкцій проти РФ, вважаючи, що вони (а не загарбницька війна Путіна) негативно впливають на цілий світ.

До того ж політик був прихильником ідеї мирного діалогу між Україною та Росією, який, на його думку, мав початися у результаті глобального рішення поза логікою блоків. А після того, як Владімір Путін привітав Фернандеса з перемогою національної збірної Аргентини на чемпіонаті світу з футболу, він закликав народи світу до єдності та миру.   

У зовнішній політиці керівництво країни виступало за зменшення залежності від МВФ і США, водночас намагаючись вступити в інші міждержавні об’єднання, зокрема з російським впливом. Так, Альберто Фернандес підтримав зміцнення зв'язків усередині БРІКС, до якого Аргентина має приєднатися у 2024 році за результатами серпневого саміту в Йоганнесбурзі.

На виборах 2023 року Фернандес не висуваі своєї кандидатури, а від чинної влади балотувався міністр економіки країни Серхіо Маса. Однак він програв Хав’єру Мілею, який обіцяє зовсім інший курс країни, а себе вважає “анархо-капіталістом”.

Зокрема, Мілей хоче замінити національний песо на американський долар, заперечує глобальне потепління, виступає за заборону абортів і легалізацію торгівлі людськими органами. Цікаві напрямки новий президент декларує і в зовнішній політиці. Він заявляв, що відмовиться від зв’язків із Росією, Китаєм і Бразилією, оскільки не погоджується з політикою їхніх урядів.

Мілей також підтримав Україну і сказав, що бачить США й Ізраїль головними партнерами Аргентини. Одразу після перемоги він провів розмову з Володимиром Зеленським та запропонував провести в Аргентині саміт з країнами Латинської Америки щодо миру в Україні. Ба більше, Мілей хоче заморозити процес вступу країни в БРІКС, а Путіна називає автократом.

Російська сторона помітно занервувала від таких змін. Путін поспішив надіслати в Аргентину вітальну телеграму з побажанням подальшого стратегічного партнерства, а його речник Дмітрій Пєсков підкреслив, що Москва чекатиме на прояснення у двосторонніх відносинах. Паралельно МЗС Росії очікує від Аргентини взаємодії на “багатосторонніх майданчиках на користь побудови справедливого світопорядку”.

Утім, політичний курс нового президента скерований зовсім не на Росію. Сподіватимемось, що ідеї Хав’єра Мілея не були популізмом, йому вдасться вивести Аргентину з економічної кризи та посилити зв’язки з країнами з-поза проросійської орбіти, а в України з’явиться новий союзник у Південній Америці.   

Для Цензор.НЕТ