Вчора, 30 березня, Президент Ради з прав людини ООН, посол Федеріко Вільєгас призначив трьох незалежних членів нещодавно створеної Комісії з розслідування порушень в Україні.

Рада з прав людини вирішила заснувати незалежну міжнародну комісію з розслідування порушень, у складі трьох експертів ще 4 березня 2022 року (Резолюція 49/1).

До комісії увійшли:
  • Ерік Мосе (Erik Møse, Норвегія) є колишнім суддею Європейського суду з прав людини, колишнім президентом Міжнародного трибуналу щодо Руанди та колишнім суддею Верховного суду Норвегії. Він є експертом з міжнародного права прав людини та міжнародного кримінального права. Він очолював Керівний комітет з прав людини Ради Європи, експертний комітет, який розробляв Європейську конвенцію про запобігання катуванням, а також багато публікував про права людини. Маючи досвід головування у міжнародному кримінальному трибуналі, він має глибоке розуміння щодо розслідувань з прав людини та збору доказів. Голова Комісії.
  • Ясмінка Джумхур (Jasminka Džumhur, Боснія і Герцеґовина) є уповноваженою з прав людини (омбудсманкою) Боснії та Герцеґовини. Вона має ступінь докторки юридичних наук і понад 30-річний досвід роботи в судовій системі, правах людини та міжнародних відносинах. З 2016 до 2019 року була членкинею Комітету ООН із захисту прав усіх трудящих-мігрантів та членів їх родин, а також була його віцеголовою. З 2007 до 2008 року виконувала обов’язки координаторки Регіональної програми з правосуддя та громадянського суспільства на Західних Балканах в рамках Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти. З 2010 до 2015 року вона була першою жінкою-членкинею Робочої групи ООН з насильницьких чи недобровільних зникнень, з моменту її створення у 1980 році, а в 2014-15 роках вона була її віцеголовою.
  • Пабло де Грейф (Pablo de Greiff, Колумбія) був першим спеціальним доповідачем з питання сприянню встановленню істини, правосуддя, відшкодування шкоди і гарантіям недопущення порушень (2012-2018). Має докторську ступінь з політичної теорії. Він поєднав видатну академічну кар’єру з довгою траєкторією в якості практика, консультуючи багатосторонні та національні установи й організації громадянського суспільства з питань правосуддя в країнах у всьому світі. З 2001 до 2014 року був директором з досліджень Міжнародного центру перехідного правосуддя. З 2014 року є старшим науковим співробітником і директором Програми перехідного правосуддя в Центрі прав людини та глобального правосуддя при Школі права Нью-Йоркського університету.

Комісії доручено розслідувати утиски прав людини й порушення міжнародного гуманітарного права, а також пов’язані з ними злочини, в контексті агресії проти України з боку російської федерації.

Одне із завдань комісії «збирання, узагальнення та аналіз доказів таких порушень і утисків, включно з їх ґендерним виміром, а також на систематичну реєстрацію та зберігання всіх відомостей, документів та доказів, включаючи записи опитувань, показання свідків та матеріали судової експертизи, відповідно до стандартів міжнародного права, на випадок будь-яких майбутніх судових розглядів».

Комісія початково створена на один рік. Вона має окрім того доповнити моніторингову місії з прав людини в Україні та співпрацювати з місією та Управлінням Верховного комісара з прав людини.

Отримавши функції розслідувача, комісія може встановлювати особи та структури, відповідальні за порушення прав людини та пов’язані з ними злочини, скоєні в Україні, для притягнення їх до відповідальності.

Усну інформацію про свою роботу комісари мають мають представити Раді з прав людини на 51-й сесії Ради у вересні 2022 року, а письмову доповідь - на її 52-й сесії у березні 2023 року. Вони також представлять доповідь Генеральній Асамблеї ООН на її 77-й сесії.