У Києві відбувся Восьмий Український Жіночий Конгрес. Він проходив під гаслом “Жіночий потенціал: нові ролі, нова якість”.

У рамках щорічної публічної платформи для формування політик гендерної рівності відбулася серія бліц-інтерв'ю. Учасницей однієї з розмов була Катерина Рябіко, стратегічна радниця Громадянської мережі ОПОРА, голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив.

Пані Катерино, Ви професійно та успішно займаєтеся адвокацією інтересів України в світі. Чи має під час війни гендерний компонент значимість для наших партнерів?

Вітаю, дуже дякую за питання. Насправді, чи робота є успішною, нам покаже час. Я дуже сподіваюся, що вона буде успішною, і, зокрема, щодо адвокації гендерної рівності і просування гендерних політик в Україні. Міжнародні партнери промотують цю тему, бо Україна є підписантом багатьох угод, конвенцій, зобов‘язань у сфері гендерної рівності. Але я б хотіла трошки перевернути це питання і сказати про запит. Дуже багато залежить від того, який ми сформуємо запит для того, щоб якомога швидше і якісніше просувати гендерну рівність в Україні. Я думаю, що цей Конгрес показав, якою високою є
зацікавленість до теми. Політична панель теж продемонтрувала, що політичні партії розуміють, що це дуже розумно говорити і діяти в цій темі – відрефлексувати на запит щодо справедливості, зокрема, що і є рівністю.

Катерино, де, на вашу думку, можуть жінки проявляти своє лідерство? Де вони не можуть його проявляти?

Певний час міжнародні медіа показували українських жінок як жертв. Це був такий імідж – жінки з дітьми, сльози. Це дуже важко. Я ж вважаю, що українська жінка завжди лідерка. І ця жінка бере на себе відповідальність. Тож цей меседж в міжнародних медіа, має змінитися. І я думаю, що ми всі побачили з часом, як він змінювався. Бо українські жінки проявили себе абсолютно в всіх сферах економіки,  суспільного та політичного життя. Ці досягнення українських жінок, не можна ігнорувати.

А навіщо жінкам виборювати паритетність в ухваленні рішень? Як це допоможе Україні?

Насправді, я вважаю, що паритетність є вже економічною необхідністю. Питання паритетності – це візійне питання майбутнього. І якщо говорити, зокрема, про відновлення України, то зараз соціальний плац змінюється, ми бачимо зміни ролі жінок. Паритетність не тільки забезпечить нам стале майбутнє, а й додатково створить такі умови, які ми бачили це в інших країнах. Якщо ми забезпечимо паритетність під час відбудови, зокрема у прийнятті рішень, це нам дасть можливість побудувати нову інклюзивну Україну. Країну, де будь-яка жінка, яка задля громади працює у школі, в лікарні, фельдшером або є фермеркою, буде мати можливість впливати на політики. Це надзвичайно важливе і стратегічне питання для України.

Читайте також: Україна бореться за демократію і не може собі дозволити не захищати реалізацію політичних прав громадян – Айвазовська