22–24 жовтня в російській Казані відбувся саміт лідерів країн-членів БРІКС. Для Владіміра Путіна він був найважливішою зовнішньополітичною подією року, до якої росіяни старанно готувалися. Москві вкрай важливо продемонструвати себе як важливого гравця на міжнародній арені, використати БРІКС для пом’якшення санкцій та, зрештою, сформувати антизахідний блок.

Однак ситуація склалась інакше. Нижче розбираємо, чого хотіла Москва і як плани агресора провалилися.

Довідково: БРІКС — міждержавне об’єднання, яке складається з Бразилії, Росії, Індії, КНР та ПАР. На початку 2024 року до блоку приєдналися Єгипет, Іран, Об'єднані Арабські Емірати та Ефіопія.

Роздроблений союз

Загалом Владіміру Путіну не вдалося створити ширшу антизахідну коаліцію, ніж вже наявна вісь Росія-Іран-КНДР. Більшість країн БРІКС проводять незалежну багатовекторну зовнішню політику і зацікавлені у двосторонній співпраці з Заходом. На саміті прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді виступив проти того, щоб кинути виклик глобальним організаціям, а пропонував реформувати інститути, які вже існують. 

“Ми повинні бути обережними, щоб ця організація не набула іміджу такої, яка намагається замінити світові інститути”, — зазначив Моді.

Цікаво, що після саміту в Казані політик зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцом на відкритті 18-ї Азійсько-Тихоокеанської конференції німецького бізнесу в Нью-Делі.

ОАЕ також повністю відкидають будь-які спроби подати членство в БРІКС як противагу західним коаліціям.

Ба більше, всередині БРІКС досі існує певна напруженість. Ключові країни об’єднання — Китай та Індія — перебувають у багаторічному конфлікті щодо західних Гімалаїв. Лише напередодні саміту з’явилася новина про те, що країни досягли угоди про врегулювання прикордонного конфлікту. Увага світу була прикута до зустрічі лідерів азіатських гігантів як знаку потепління у відносинах країн.

Не варто забувати й про напружені відносини між Ефіопією та Єгиптом через суперечку з приводу греблі GERD, яка може перерости у регіональний збройний конфлікт. Як бачимо, прагнення Путіна створити альтернативу G7 з тріском провалилось.

(Не)розширення об’єднання

Попри інтерес низки країн, саміт БРІКС завершився без прийому нових членів у склад об’єднання, що стало черговим розчаруванням Москви. Для розширення організації потрібен консенсус, якого неможливо досягнути через вкрай різні внутрішні політики і геополітичні стратегії учасників БРІКС. Країни-члени об’єднання не можуть виступати на світовій арені як єдиний фронт 

Наприклад, Саудівська Аравія залишилася “запрошеною країною”, так і не вступивши в БРІКС у 2023 році. На позицію країни, ймовірно, вплинуло приєднання в блок Ірану, з яким у королівства напружені відносини через боротьбу за домінування на Близькому Сході. Понад це, підтримка Росією єменських хуситів, проти яких саудити вели збройну боротьбу, очевидно не посприяла вибору Саудівської Аравії на користь БРІКС, так і загалом відносинам з РФ.

Також Індія заблокувала вступ Туреччини, оскільки остання має добрі відносини із Пакистаном. Південно-Африканська Республіка виступила проти членства Нігерії через боротьбу за вплив в регіоні, а Бразилія не пропустила Венесуелу, маючи претензії до Мадуро за відверто сфальсифіковані президентські вибори.  

Натомість організація запровадила “статус партнера”, щоправда невідомо якими перевагами будуть користуватись країни, які отримали такий статус, - і це непокоїло учасників саміту. При чому Путін сам не до кінця розуміє механізм прийому нових членів і визнає, що роботу БРІКС треба структурувати.

Без нової платіжної системи

Широко анонсоване створення альтернативної фінансової системи залишилось лише на папері – Казанській декларації. Путін бажає використати БРІКС для пом’якшення санкцій і для цього, зокрема, йому необхідна альтернатива глобальної системи платежів. Проте учасники саміту не домовились до сутнісного результату і лише виявили наміри опрацювати це питання в майбутньому. 

У Казанській декларації містився заклик до проведення техніко-економічного обґрунтування російських ініціатив, зокрема щодо створення депозитарію BRICS Clear, системи розрахунків із торгівлі цінними паперами, загальної перестрахувальної компанії, інвестиційної платформи. Водночас у декларації не згадується ні глобальне домінування долара, ні єдина валюта БРІКС, про що так часто розносили російськи рупори.

Велику зацікавленість до альтернативних платіжних систем виявляють лише Росія та Іран, які знаходяться під суворими санкціями Заходу. Інші ж члени БРІКС мають активні торговельні відносини із Заходом і зацікавлені лише певною мірою у розрахунках національними валютами.

Паралельно з самітом в Росії відбуваються негативні процеси в економіці, поточний стан якої оцінюється як “перегрітий”. 25 жовтня Центробанк РФ ухвалив рішення підвищити ключову ставку до 21 відсотка річних, що є найбільшим зростанням за всю історію країни. На цей крок російське керівництво пішло з метою сповільнити зростання інфляції. Проте наслідком підвищення ставки стане уповільнення зростання економіки та купівельної спроможності, а також зростанням споживчих цін. Тому голова російського Центробанку Ельвіра Набіуліна не виглядала оптимістичною на марному для РФ саміті і скептично віднеслась до символічної “купюри БРІКС”.    

Провали російської формули закінчення війни

Звісно, саміт не обійшовся без шаблонних наративів про “війну Заходу проти Росії руками українців”. Але зрештою Кремлю не вдалося просунути у кінцеву декларацію власне бачення закінчення війни або ідею створення “системи безпеки” в Євразії, у якій наша країна має віддати РФ окуповані території й стати позаблоковою.  

БРІКС як об’єднання не має єдиної позиції щодо російської агресії проти України, саміт відзначився окремими заявами лідерів. Сі Цзіньпін нагадав про спільні зусилля з Бразилією щодо мирного плану, а Нарендра Моді заявив, що Нью-Делі готовий допомогти досягти перемир'я.   

Загалом члени БРІКС залишились при власних позиціях щодо війни в Україні та нагадали, що всі держави мають діяти відповідно до цілей та принципів Статуту ООН. Також у кінцевому документі країни позитивно відзначили посередницькі ініціативи, покликані забезпечити мирне врегулювання “конфлікту”.

Тому Росія намагалась обійти українське питання і максимально зосередитись на війні на Близькому Сході.

Спроба уникнути ізоляції

За допомогою саміту Кремль намагався довести, що Владімір Путін, незважаючи на наявність ордера МКС на його арешт, є неформальним лідером світової більшості, а Росія не перебуває в ізоляції після вторгнення в Україну.

Для цього проводилась централізована інформаційна кампанія і всі російські рупори отримали традиційні інструкції від Адміністрації президента. Особливо пропагандисти акцентували приїзд Президента Туреччини Реджепа Ердогана та Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, подавши це як величезний успіх Путіна. Російським рупорам тоді варто згадати перший Саміт миру, який об’єднав майже 100 країн щодо більш вразливої теми, ніж обговорення загальносвітового порядку денного.

По суті до Путіна приїхали представники усталеного кола країн, які з політико-економічних причин ще продовжують комунікувати з міжнародним злочинцем. Якщо повернутись до Ердогану, то він керується здебільшого власними інтересами і розглядає БРІКС як можливість для більш тісної економічної співпраці з державами-членами, а не як альтернативу своїм зв'язкам із Заходом та членству в НАТО. З таким підходом очевидно приїхало більшість учасників.

Щодо Гутерреша аналітики приходять до висновку, що його приїзд на саміт швидше нашкодив самому Гутеррешу, ніж допоміг Путіна, викликавши при цьому бурхливу реакцію і жорстку критику. Утім реальна причина участі Гутерреша у саміті очевидно не пов’язана з любов’ю до Путіна, а полягає радше у посадових амбіціях Генсека.

Тому сукупно саміт БРІКС виглядає символічною зустріччю країн, які не об’єднані спільною географією, військово-політичною співпрацею або геополітичною стратегією заради обговорення недоліків глобального управління. Для Росії ж “вагомим” результатом стало спільне фото Путіна з низкою лідерів країн та Генсеком ООН, яке вдало можна продати внутрішній аудиторії.  Джерело: https://censor.net/ua/b3517986