Рада ООН з прав людини — це міжнародний правозахисний орган у системі ООН. Вона складається з 47 держав, які обирають за принципом регіонального представництва. Російська Федерація також входила до неї, але 7 квітня 2022 Генасамблея ООН призупинила її членство через грубі й систематичні порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення в Україну.

Того ж дня, аби не виглядати зовсім приниженою, Росія оголосила, що “добровільно” припиняє свої повноваження як члена Ради ООН з прав людини, перед тим назвавши себе “істинним прихильником захисту прав людини”.

Однак уже в жовтні 2023 року Російська Федерація раптом вирішила повернутися до складу Ради. Кремль розглядає цей правозахисний орган як додатковий майданчик для зміцнення своїх позицій в ООН, а також для поширення брехливої зовнішньополітичної риторики. Крім цього, Росія могла б зловживати своєю присутністю та загалом деструктивно впливати на діяльність Ради — наприклад, тиснути на її членів під час голосувань щодо важливих питань. 

Також, як відомо, Рада у 2022 році створила Незалежну міжнародну комісію з розслідування порушень в Україні, а у квітні цього року продовжила її мандат ще на рік. Ця комісія щодня документує все нові й нові скоєні росіянами воєнні злочини. Так, в останній своїй доповіді Комісія відзначала масові випадки зґвалтувань на окупованих територіях та інші акти насильства. Тож не дивно, що Росія мріє максимально завадити її діяльності, зокрема через своє членство у Раді з прав людини.

Кремль намагався знову обратися в Раду у жовтні цього року, ведучи для цього агресивну політику — пропонуючи малим країнам зерно та зброю в обмін на їхні голоси. А напередодні голосування Кремль відкрито заявляв, що хоче запобігти перетворенню Ради на інструмент для зведення політичних рахунків.

Таким чином, бажання Росії дискредитувати ще один орган ООН, як це вже відбулося з Радою Безпеки, — цілком очевидне. Втім, 10 жовтня генеральна Асамблея ООН не обрала Росію членом Ради з прав людини.

Росія прогнозовано звинуватила в цьому “колективний Захід”, який, мовляв, чинив безпрецедентний тиск, економічний і політичний шантаж. Натомість ми можемо привітати розсудливе рішення більшості країн світу, яке не дало підірвати довіру до найбільш ефективного органу ООН.  

Для Цензор.НЕТ