Вночі 8 жовтня 2023 року стало відомо про пошкодження двох інфраструктурних проєктів, що пролягають на дні Фінської затоки — газопроводу Balticconnector і телекомунікаційного кабеля, прокладеного вздовж газогону. Різні джерела одразу ж почали порівнювати цей випадок із підривом труби "Північних потоків", а експерти — обговорювати, чи причетна до цього Росія, адже мотив у неї є.
Газопровід Balticconnector був запущений у 2020 році і має на меті забезпечити транспортування газу між Фінляндією, Естонією і Латвією. Фактично це підводна сталева труба, додатково покрита бетонною оболонкою. Газогін має довжину майже 80 км, пролягає від фінського муніципалітету Інкоо та естонського міста Палдіскі та може прокачувати газ у двох напрямках. Одне із завдань цього інфраструктурного проєкту — зменшити залежність країн від російського "Газпрому", співпрацю з яким припинили низка держав Європи, в тому числі Фінляндія та Естонія.
Тож чи є пошкодження Balticconnector випадковим? Наразі європейські партнери коментують ситуацію досить стримано. Так, Служба розвідки Фінляндії не виключає можливої причетності "державного суб’єкта" до пошкодження Balticconnector, що могли бути спричинені "зовнішнім впливом". А міністр оборони Естонії Ханно Певкура, якого цитує Reuters, заявляв, що ніби "чітко видно", що підводний газопровід і паралельний йому телекомунікаційний кабель пошкоджені ззовні "досить потужною силою".
Своєю чергою естонська розвідка заявляла, що хоча повністю захистити підводну інфраструктуру неможливо, ВМС Естонії регулярно відстежують пересування кораблів у Балтійському морі. Прикметно, що за повідомленнями ЗМІ, російське вантажне судно “СГВ-Флот” 6–8 жовтня перебувало в районі аварії на Balticconnector. Дивний збіг, чи не так?
Наразі вже відомо, що пошкодження газопроводу Balticconnector не має критичних ризиків для Фінляндії та Естонії, але його ремонт триватиме кілька місяців — імовірно, до квітня 2024 року. Тобто він не буде функціонувати в ті місяці, коли потреба в газі найбільші, а погода найхолодніша.
Цікаво, що кремлівський диктор Владімір Путін вже відхрестився від причетності РФ до розгерметизації Balticconnector — мовляв, це “чушь собачья”, а також додав: “Чесно кажучи, навіть не знав про існування цього трубопроводу”. Звісно, країна-терорист, як завжди, ні до чого не причетна.
Очевидно, що розслідування аварії буде ретельним і, мабуть, досить тривалим. Можливо, ми навіть ніколи не дізнаємось якихось його чітких результатів. Однак загроза для підводної інфраструктури Європи з боку Кремля висока, і це добре розуміють наші союзники.
Ще в лютому 2023 року Норвезька поліційна служба безпеки підготувала звіт, у якому зазначила, що Росія намагатиметься зібрати більше розвідувальної інформації про нафтогазову інфраструктуру Норвегії, аби впливати на постачання енергоносіїв до Європи.
Також влітку цього року НАТО відкрило новий центр для захисту підводних трубопроводів і кабелів. Причиною стала атака на трубопроводи "Північний потік", а також те, що російські кораблі активно картографують життєво важливу підводну інфраструктуру у сферах енергетики й інтернету у водах навколо Європи.
Для Цензор.НЕТ