За час нового етапу російської агресії, що почалася 24 лютого, з України виїхали мільйони громадян, а ще більше стали внутрішньо переміщеними особами. Велика частина з них — підприємці. Багато ФОПів втратили можливість працювати. Для них гостро стоїть питання: припиняти підприємницьку діяльність чи ні?
Спробуймо на нього відповісти.
Якою є загальна система оподаткування в Україні?
Підприємці, які перебувають на загальній системі, сплачують податки від прибутку.
Перелік податків зараз такий:
- ПДФО (податок на доходи фізичних осіб);
- військовий збір;
- ЄСВ (єдиний соціальний внесок).
За відсутності прибутку база оподаткування для сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ відсутня.
Варто нагадати, що з 1 січня 2021 року для підприємців-загальносистемників, які не отримують прибутків, скасовано обов'язкову сплату ЄСВ у розмірі мінімального внеску за кожен місяць (п.2 ч.1 ст. 7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Крім того, з 1 березня 2022 року та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану згідно з Законом № 2120-IX від 15 березня 2022 р. “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” підприємці на загальній системі мають право не нараховувати та не сплачувати ЄСВ, незалежно від отримання чи неотримання прибутку.
Як працює спрощена система оподаткування?
З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України ФОПи – платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок. Це нововведення запроваджено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 р. року № 2120-IX.
Так як ФОПи – платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок у розмірі 5 % , 3% або з 1 квітня 2022 року 2% від доходу, то при його відсутності сума податку буде рівна нулю.
Підприємці всіх груп, які обрали спрощену систему оподаткування також тимчасово, з 1 березня 2022 року та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану мають право не нараховувати і не сплачувати ЄСВ за себе відповідно до Закону № 2120-IX від 15 березня 2022 р. “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану”.
Крім того, на період дії воєнного, надзвичайного стану та протягом 3 місяців після його припинення, не застосовуються штрафи за несвоєчасну сплату або донарахування несвоєчасної сплати єдиного внеску та за неподання чи несвоєчасне подання звітності про нарахування ЄСВ, не нараховується пеня і встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.
Отже:
- Підприємцям як на загальній так і на спрощеній системі 1, 2 та 3-ї груп дозволено не сплачувати ЄСВ з 1 березня 2022 року та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану незалежно від отримання доходу.
- Підприємцям 1 та 2 груп дозволено не сплачувати єдиний податок з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану незалежно від отримання доходу.
- Підприємці 3 групи не сплачують єдиний податок у випадку відсутності доходу.
Таким чином, якщо Ви плануєте у майбутньому і далі займатися підприємницькою діяльністю — зараз закриватися не варто.
Крім того, електронні реєстри повноцінно не працюють, і припинити діяльність ФОП можна лише через особисте звернення до державного реєстратора незалежно від місця реєстрації ФОП. Подати заяву про припинення підприємницької діяльності в електронному вигляді, на жаль, поки не можна.