На початку липня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що термін його повноважень на чолі Альянсу продовжили ще на рік — до 1 жовтня 2024 року. Раніше досить активно точилися розмови про те, хто ж може стати його наступником чи наступницею. Йшлося про прем’єр-міністерку Данії Метте Фредеріксен, прем’єр-міністра Іспанії Педро Санчеса, прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, міністра оборони Великобританії Бена Воллеса та навіть главу Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн.
Втім, Єнс Столтенберг залишається — і це позитивний сигнал щодо єдності Північноатлантичного Альянсу. У пресслужбі НАТО підкреслюють: держави-члени вдячні Генеральному секретарю за його лідерство і відданість справі, які мають вирішальне значення для збереження трансатлантичної єдності перед обличчям безпрецедентних викликів безпеці — чкі, звісна річ, створює передусім агресія Росії.
У часи, коли Кремль ледь не щодня звинувачує держави НАТО у підтримці “київського нацистського режиму” та “накачуванні України зброєю”, члени Альянсу вирішили зберегти на посаді Єнса Столтенберга, який справді демонструє вмілі координаційні здібності. Крім того, чинний генсек НАТО здобув визнання як умілий посередник між іноді дуже різними інтересами країн-членів Альянсу.
Для України збереження Єнса Столтенберга на посаді важливе з огляду на його послідовну позицію щодо надання зброєння та іншої необхідної підтримки. Так, ще у грудні 2022 року Столтенберг заявляв: “Це може звучати парадоксально, але військова підтримка України — це найшвидший шлях до миру”. У квітні цього року Володимир Зеленський в інтерв’ю казав, що, на його думку, “якби рішення про вступ залежало від Столтенберга, Україна була б у НАТО”. Крім того, очільник НАТО відомий і тим, що не примушує нашу державу до переговорів, адже переконаний: “тільки Україна має сама визначати прийнятні умови для справедливого миру та завершення війни. Мир не може означати заморожування конфлікту і прийняття угоди, продиктованої Росією”.
Також на пресконференції на полях саміту НАТО у Вільнюсі 12 липня 2023 року Єнс Столтенберг відзначив, що Україна ближча до альянсу, ніж будь-коли раніше та підкреслив: “Україна має право обирати власний шлях. Це не Москва вирішує”.
Що ж, такому очільнику НАТО хочеться лише побажати успіху у новому році повноважень.
Для Цензор.НЕТ