Станом на весну 2023 року загальна сума завданих РФ Україні руйнувань сягала близько 700 млрд доларів. За даними Світового банку, на повоєнне відновлення нашої країни потрібно 411 млрд доларів. Тим часом шляхом санкцій з 2022 року США та інші країни загалом заморозили 300 мільярдів доларів російських активів.

Західні політики дійшли до консенсусу: Росія повинна заплатити за шкоду, завдану Україні. Оскільки Москва не збирається робити цього добровільно, країни світу працюють над створенням правової рамки для використання заморожених російських активів в інтересах України.

У Європейській комісії наголошують, що заморожування в контексті санкцій та конфіскація активів у контексті судового провадження — це різні заходи. Російські кошти не можна конфіскувати лише тому, шо вонп належать підсанкційним фізичним і юридичним особам. Однак якщо існує зв'язок зі злочинною діяльністю, ці активи вже можуть бути конфісковані державами-членами на підставі чинних кримінально-правових норм.

Європейська комісія запропонувала державам-членам ЄС різні варіанти дій щодо конфіскації заморожених активів — як приватних, так і суверенних. Втім, розробка законодавства для конфіскації заморожених активів викликає чимало протиріч.

Європейський Союз поки не може на законних підставах повністю конфіскувати російські кошти. Політики діють обережно, адже є прогнозовані ризики, що самовільна конфіскація майна може підірвати стабільність фінансово-економічної системи, яка тримається на верховенстві закону.

Схожа ситуація і в Сполучених Штатах — конфіскація суверенних активів такого масштабу буде безпрецедентною. Водночас відповідні дискусії стали більш нагальними після того, як Конгрес США не зміг схвалити додаткове фінансування для України до кінця цього року. Тож Білий дім у межах “Групи семи” активніше обговорює, чи можна використати наявні повноваження для використання цих коштів.

На думку Вашингтону, передача російських коштів вважатиметься легітимною відповіддю на незаконне вторгнення РФ в Україну, якщо так вчинять держави, які постраждали від її агресії. Це може стосуватися союзників України, які фінансували нашу економіку й армію під час війни. Тоді, наприклад, конфісковані активи можуть виділити Україні траншами через Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку.

Водночас у США, як і в Європі, стурбовані, що такий крок може зашкодити міжнародному порядку та підірве довіру країн, які розміщують резерви в інших юрисдикціях. Саме тому поки що західні країни більше зосереджені на тимчасовому використанні заморожених активів на користь України.

Так, план Єврокомісії передбачає запровадження податку на надприбутки від використання заморожених активів. Після знерухомлення активів Центробанку Росії в європейських країнах фінустанови, які використовуються для транзакцій між покупцями й продавцями, були змушені покласти в банки частину з цих активів, які почали приносили прибуток.

Приміром, левова частка заморожених коштів, 180 млрд євро, за даними бельгійського уряду, зберігається в Euroclear, найбільшому в світі депозитарії цінних паперів зі штаб-квартирою в Брюсселі. Euroclear заявив, що заробив близько 3 млрд євро на заморожених російських активах лише за перші 9 місяців цього року.

У результаті Єврокомісія вирішила, що саме ці доходи слід використовувати для допомоги Україні. Втім, варто зауважити, що йдеться про пропозиції Єврокомісії, які вона передала Європейській раді для вивчення. Загалом сума залучених на допомогу України від доходів російських коштів може сягнути 15 мільярдів євро.

Паралельно національні уряди країн ЄС шукають шляхів, аби законно конфіскувати російські кошти. Так, конституційна комісія парламенту Естонії схвалила і скерувала на розгляд депутатам підготовлений урядом законопроєкт, який дозволить спрямувати на відбудову Україні заморожені російські активи.

Уряд Німеччини намагається конфіскувати 720 млн євро, які росіяни хотіли “врятувати”, перевівши на рахунок іншої компанії. Німецькі слідчі кваліфікували ці дії як злочин у спробі обійти санкції. А, як ми вже зазначали, такі кошти можна конфіскувати цілком законно.

Натомість Бельгія створила для підтримки України спеціальний фонд обсягом 1,7 млрд євро, який наповнюють з оподаткування заморожених російських активів. 

Сподіваємося, що практика конфіскації та використання російських коштів поширюватиметься й надалі, а уніфіковані способи притягнення Росії до фінансової відповідальності затвердять найскоріше.  

Для Цензор.НЕТ