20 жовтня Білий дім звернувся до Конгресу США із запитом на майже 105 млрд доларів на фінансування допомоги Україні, Ізраїлю та безпеки кордонів США, з яких 61 млрд розраховані саме на підтримку нашої країни.

Однак цей законопроект 6 грудня не пройшов процедурне голосування в Сенаті Конгресу США через внутрішньополітичні розбіжності. Американські конгресмени пояснювали, що не бачать “нічого надзвичайного” в тому, що допомогу Україні та Ізраїлю пов’язали з внутрішніми питаннями. Фактично це спосіб впливу політичних партій одна на одну.

У фіналі ж республіканці не змогли узгодити з демократами питання імміграційної політики, а Україна стала заручницею складного внутрішньогоамериканського питання. То як так сталося, що, попри двопартійну підтримку, Україна залишається без доленосного пакету допомоги в умовах екзистенційної війни?  

За словами директорки Центру “Нова Європа” Альони Гетьманчук, американські політики інтегрували Україну в свій виборчий процес, аби жорсткіше опонувати Байдену. Об’єктивно ж проблема безпеки кордону з Мексикою у США існує і пов’язана з тим, що через нього йдуть нелегальна міграція, злочинність, наркотрафік.  

Водночас питання кордону політизоване, і його розкручують напередодні президентської кампанії восени 2024 року. Так республіканці знайшли важіль впливу на Білий дім і здобувають собі політичні бали. Однак важливо зазначити, що частина американських політиків справді вважають, що США не можуть одночасно розв’язувати внутрішні й зовнішні проблеми.

Втім, прирівнювати російське вторгнення до потоку нелегальних мігрантів із Мексики досить необачно. Тим більше, від американської допомоги виграють перш за все американці, позаяк 90% цих коштів лишаються в Сполучених Штатах, даючи прибутки виробникам зброї та вигоди суспільству через сплачені податки і робочі місця.

Чого ж хочуть республіканці? Вони вимагають посилити вимоги до мігрантів навіть шляхом порушення гуманітарних зобов’язань США, тоді як демократи виступають за комплексний перегляд системи міграції як такої. Так, опоненти демократів хочуть відновити будівництво стіни на кордоні, позбавити фінансування некомерційні організації, які допомагають мігрантам, та збільшити кількість агентів прикордонної служби.

Також вони прагнуть обмежити використання “гуманітарної гарантії” — виняткового дозволу на в'їзд до Сполучених Штатів, який надають із міркувань гуманізму особам, які відповідно до закону не мають на це права.

І хоча останнім часом Білий дім випробовує різні аргументи, щоб вплинути на республіканців, перспективи компромісу в питанні фінансування для України поки підвішені. Отже, Україна фактично стала предметом шантажу, але адміністрація Байдена готова на компромісне рішення.

Аби узгодити свої позиції, демократи і республіканці працювали впритул до різдвяних канікул і навіть відклали їх початок. Політики неодноразово зустрічалися за закритими дверима для пошуку консенсусу, але не досягли бажаного результату.

Натомість у Білому домі вважають, що в переговорах відбувається значний прогрес, та сподіваються на схвалення додаткового фінансування для України в січні. Ми ж очікуємо на якнайшвидше вирішення внутрішньополітичних проблем в США, від яких, як виявляється, залежать надважливі рішення для нашої країни.  

Для Цензор.НЕТ