Попри погрози Росії обстрілювати кораблі, що прямують до українських портів, у вересні-жовтні Україна відновила експорт сільськогосподарської нашої. Для цього задіяли три чорноморські порти, проклали тимчасовий коридор у Чорному морі в напрямку Босфору, а міжнародні страхові компанії почали відновлювати покриття страхових ризиків.
Після виходу Росії з Чорноморської угоди Україна, крім розвитку альтернативних шляхів експорту продукції, зробила ставку на створення власного торгового шляху без Російської Федерації. Це стало можливим, зокрема, через військові успіхи на морі. В Міністерстві оборони Британії припустили, що українським силам вдалося фактично завдати поразки російському флоту в Чорному морі. Тільки у жовтні Україна вразила носій крилатих ракет “Буян”, корабель “Павел Державин” та буксир “Ніколай Муру”.
За інформацією ОК “Південь”, лінія фронту в морі вже давно відкинута на щонайменше 100 морських миль, а кораблі та катери Чорноморського флоту РФ фактично не курсують в напрямку територіальних вод України та не наважуються запливати далі мису Тарханкут. У британській розвідці назвали такі кроки агресора назвали вимушеними, адже прагнення Росії зберегти свій флот сильніше, ніж блокування українських портів.
Аналогічно, бажання Росії замінувати морські шляхи для цивільних суден скоріше стане провальним, адже країни-члени НАТО обговорювали створення спеціального підрозділу для очищення Чорного моря від мін. А вже 16 жовтня стало відомо, що мінно-тральна група ВМС Болгарії та Румунії розпочали видалення морських мін в акваторії Чорного моря на маршруті нового українського морського коридору.
Тож наразі процес налагодження нового коридору триває, хоч і нешвидко. Так, 24 жовтня на парламентському саміті Кримської платформи Володимир Зеленський повідомив, що від початку роботи нового експортного коридору в Чорному морі зайшли на завантаження майже 50 суден, а заявлено на підхід ще понад 50.
Під час дії Чорноморської ініціативи пікова кількість виходу суден сягала (у серпні-жовтні 2022 року) в середньому майже 6 суден на добу, але після того, як Росія розпочала гальмувати роботу коридору — в червні 2023 року — його пропускна спроможність знизилася до 37 суден за місяць. Такі цифри свідчать про значний прогрес України, але морський коридор може стати гарантованим після нашої перемоги. Нині ж новому морському шляху бракує стабільності.
На пресконференції в Китаї Владімір Путін пригрозив, що літаки МіГ-31К, озброєні комплексами “Кинджал”, починають постійне патрулювання Чорного моря. Як наслідок, 26 жовтня Україна призупиняла використання нового чорноморського зернового коридору через загрозу з боку російських військових літаків. Такі обмеження означають простої суден та непрогнозовані збитки для учасників ринку.
До того ж 8 листопада російські військові підступно влучили протирадіолокаційною ракетою Х-31П в цивільне судно під прапором Ліберії під час заходу корабля у порт на Одещині. Внаслідок атаки загинув лоцман, поранення отримали працівник порту та 3 члени екіпажу, які є громадянами Філліпін.
Втім, за словами Президента України, попри всі загрози, “зерновий коридор” продовжить функціонувати. Для цього Україна обговорює з союзниками подальшу роботу над впровадженням страхування цивільних суден та зміцнює протиповітряну оборону. Так, останній пакет військової допомоги від Німеччини містить додаткову систему IRIS-T, яка може бути використана для прикриття зернових вантажів.
Російське прагнення виштовхнути Україну зі світового продовольчого ринку не досягло мети. Нашій державі доведеться ще багато працювати, але зі стриманим оптимізмом можна говорити, що Україна має всі шанси зберегти провідну роль у забезпеченні продовольчої безпеки у світі.
Для Цензор.НЕТ