Польща — важливий союзник України у протистоянні з Росією. Саме Польща підштовхнула наших союзників до більш рішучої допомоги, передавши Україні “Леопарди” та МіГи. Також поляки прийняли найбільше українських біженців та надали свою територію для транзиту військової допомоги для України. Тож українсько-польські відносини на фоні постійної загрози з боку Росії матимуть сталий та стратегічний характер.

Втім, останнім часом можна спостерігати певну напруженість у відносинах, яка виникла через експорт українського збіжжя. Так, 15 вересня Європейська комісія вирішила не продовжувати заборону на імпорт сільськогосподарської продукції з України, але Польща оголосила про одностороннє обмеження української продукції попри рішення Єврокомісії.

Такий крок поляків можна пояснити двома складовими — економічною й політичною. По-перше, польська влада заявляє, що українське зерно негативно впливає аграрний ринок країни та б’є по польських фермерах. По-друге, 15 жовтня у Польщі відбудуться парламентські вибори, а виборча кампанія досить конкурентна й конфліктна. Для політичних партій важливий кожен голос, тому польські політики не можуть ігнорувати сільський електорат.

Разом з цим, обмеження імпорту української продукції супроводжувалося досить різкими заявами українських і польських політиків. Польща закликала українську сторону поважати поляків, назвала нинішню політику України образливою та пригрозила розширити заборону на імпорт товарів з України. Своєю чергою Україна порівняла постачання зерна з трилером, який грає на руку Москві, а також подала позов до Світової організації торгівлі.

Ці публічні перепалки радісно підхопили поплічники Кремля, але градус напруги між Україною та Польщею поступово зменшується. Країни розв’язують зернові протиріччя шляхом компромісних домовленостей. Польський уряд створив транзитні коридори для експорту українського зерна, а Україна розробила процедуру верифікації чотирьох зернових агрокультур, яку обговорили міністри аграрної політики обох країн та яку позитивно оцінила польська сторона. 

Отже, тимчасові суперечки суттєво не вплинуть на відносини України та Польщі, адже будь-які виклики на спільному шляху — дрібниці порівняно з міцним партнерством між цими країнами. 

Для Цензор.НЕТ