30 вересня в Словаччині відбулися парламентські вибори. За їх результатами більшість (23% голосів) здобула лівоцентристська партія "Курс — соціал-демократія” (“Smer-SD”).
Трохи менше ніж за місяць, 25 жовтня, у Словаччині затвердили новий склад уряду, і колишній прем’єр Роберт Фіцо став чинним. Для України це не надто добра новина, адже новий очільник уряду, як і багато членів його кабінету, в минулому відзначилися антиукраїнськими заявами. Так, Фіцо говорив, що громадяни його держави мають більші проблеми, ніж Україна, а чинний міністр закордонних справ Словаччини Юрій Бланар називав війну проти України “конфліктом між Росією і США”. Також він стверджував, що Київ “воює проти власного народу” та виступав проти передачі Україні зброї.
Заява Роберта Фіцо про те, що “новий словацький уряд не підтримуватиме Україну у військовому плані та зосередиться лише на гуманітарній допомозі” стала доволі очікуваною. Крім того, лідер уряду Словаччини повідомив, що не збирається голосувати в ЄС за “жодні санкції” проти Росії без оцінки ефекту від них для країн Євросоюзу. Також він говорив про корупцію в Україні.
Вже 8 листопада новий уряд Словаччини заблокував 14-й пакет військової допомоги для України на 40 млн євро. Однак Роберт Фіцо заявив, що не перешкоджатиме словацьким компаніям виробляти та постачати зброю своїм клієнтам в Україні. Таку думку ще наприкінці жовтня озвучував і союзник Фіцо – спікер парламенту Петер Пеллегріні, чия партія входить до коаліції зі “Smer-SD”. Зокрема, той казав, що підтримує виконання замовлень на продаж зброї Україні: “Якщо хтось замовляє і платить за ці системи, то це підтримка словацької промисловості”. У цьому контексті така позиція доволі логічна.
Цікавим є й інший випадок. Лідер Словацької національної партії Андрей Данко розкритикував Роберта Фіцо за його позицію на Саміті лідерів ЄС 27 жовтня. За результатами заходу представники всіх країн-членів, зокрема й словацький прем’єр, схвалили заяву, де йдеться про наміри “надавати потужну фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку Україні та її народу стільки, скільки буде потрібно”. Коментуючи ці слова, Данко сказав: “Те, що Роберт Фіцо підтримав це, я з цим не згоден. У тексті можна побачити військову підтримку, але він чітко дав зрозуміти, що ми відкидаємо військову допомогу".
На цьому ж саміті Роберт Фіцо заявив, що готовий долучитися до фінансової допомоги Україні від ЄС у 50 млрд євро, якщо будуть виконані його умови, зокрема гарантії щодо уникнення корупції та можливості для словацьких компаній.
Як бачимо, поки проукраїнськості у діях нового словацького прем’єра доволі мало, але й до відвертого ворога нашої держави на кшталт Віктора Орбана йому ще далеко. Будемо сподіватися, що прихід до влади партії “Smer-SD” пом’якшить риторику її лідерів. А втім, жоден уряд, тим паче коаліційний, не вічний, особливо якщо так думають його члени.
Для Цензор.НЕТ