14 серпня 2023 року російський рубль опустився до нового річного мінімуму — за один американський долар на московській біржі давали 100 рублів. Це найнижчий показник із березня минулого року. Вже наступного російський Центробанк зібрався на екстрене засідання і, щоб стримати девальвацію, підвищив процентну ставку з 8,5% до 12%. Це дещо врятувало ситуацію, але, ймовірно, ненадовго.
Як заявив виданню Bloomberg фінансовий експерт Тімоті Еш, “Підвищення ставок нічого не вирішить. Вони можуть лише тимчасово пригальмувати темпи девальвації ціною повільнішого зростання ВВП”.
Можливо, розуміючи це, Владімір Путін і скликав 16 серпня термінову нараду, щоб обговорити падіння рубля та валютні обмеження. Одним із них може стати вимога до експортерів продавати майже всю валютну виручку.
Такі перипетії щодо курсу рубля, безумовно, тішать українців. Однак чи означає курс навіть у 150 рублів за 1 американський долар колапс Росії? На жаль, найімовірніше, ні. Така ситуація з російською валютою демонструє проблеми економіки держави-агресора, які виникли з двох причин: агресивна війна проти України та санкції, накладені на Кремль державами-партнерами.
Перехід до розрахунків у валютах, відмінних від долара і євро, недостатній приплив валюти на внутрішній ринок Росії, нестача іноземних інвестицій, втеча вітчизняного капіталу й ізоляція від міжнародної фінансової системи негативно впливають на російську економіку і здатність Кремля воювати. Зокрема, зараз внутрішні активи Кремля більше залежать від ціни на нафту та непрозорого потоку грошей від експортерів, а збільшення витрат на війну збільшило й дефіцит бюджету Росії.
На жаль, усе це не означає фактичну нездатність Кремля фінансувати війну вже завтра чи за місяць. Представник ГУР України Андрій Юсов заявив: “Падіння бюджетних доходів Кремль покриває з резервних фондів, які активно наповнювали валютою та золотом перед повномасштабним вторгненням в Україну. Їх обсяг оцінюють у понад 150 мільярдів доларів”. Також не варто забувати й про те, що близько 300 млрд доларів резервів Центробанку Росії залишаються замороженими через санкції Заходу. Тобто ресурси Росії не безкінечні.
Крім того, якщо крах Росії і не відбудеться одразу ж після чергового падіння рубля, це не означає, що росіяни не відчують погіршення життя — інфляція обов’язково наздожене їхні кишені. Саме тому все перелічене нами і є союзниками України у боротьбі проти російського повномасштабного вторгнення.
Для Цензор.НЕТ