Одним із пріоритетних завдань українських дипломатів є отримання далекобійних ракет від наших союзників. Тут перш за все йдеться про ракети класу “земля-земля” ATACMS, що мають дальність польоту до 300 кілометрів і запускаються з наявних в України реактивних систем залпового вогню M270 MLRS і M142 HIMARS. Дискусія про отримання цих ракет триває вже не один місяць, але остаточної домовленості так і не досягнуто. При цьому ще 9 червня 2023 року члени обох партій обох партій нижньої палати Конгресу США представили резолюцію із закликом до Джо Байдена передати Україні ATACMS. Своєю чергою 21 червня Комітет палати представників із закордонних справ також підтримав цю резолюцію.
Втім, ATACMS — не єдина “панацея”. Так, у травні Україна отримала авіаційні крилаті ракети “Storm Shadow” із заявленою дальністю пуску понад 250 кілометрів, які передала Велика Британія, а у серпні Володимир Зеленський показав ракети “SCALP” із дальністю польоту до 290 км, що є французьким аналогом згаданих нами “Storm Shadow”. Обидва види ракет Україна вже успішно застосовує проти ворога.
Саме тому наступним пріоритетним завданням для нашої держави є отримання від Німеччини крилатих ракет “Taurus”, здатних вражати цілі на відстані до 500 км. І наразі це виглядає цілком реалістично. Так, 7 серпня Голова постійної делегації Верховної Ради в парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв повідомив, що ключові парламентські фракції Німеччини досягли консенсусу щодо передачі Україні цих ракет. Наразі ж канцлер Олаф Шольц постачання “Taurus” Україні не підтвердив, а згодом відкинув усі звинувачення у нерішучості щодо їх постачання.
Німецьке видання Spiegel повідомило, що Олаф Шольц хоче внести технічні модифікації в ракети, щоб унеможливити ними удари по російській території. Втім, насправді Україна й сама готова до таких умов. Так, глава МЗС Дмитро Кулеба 11 серпня запевнив, що ракети Taurus та ATACMS будуть використовуватися винятково в межах кордонів України.
Що ж, будемо чекати на більшу рішучість німецького уряду. Однак цілком можливо, що Олаф Шольц, як і у випадку з постачанням танків Leopard 2, буде оглядатися на Джо Байдена і чекатиме від американського президента рішення про надання ATACMS.
Для Цензор.НЕТ