Перед початком повномасштабного вторгнення Кремль неодноразово заявляв, що Україна здійснює геноцид людей Донбасу й обстрілює цивільних. Саме нібито геноцид, скоюваний “київським режимом”, став обґрунтуванням початку так званої “спецоперації”.
Зловживати терміном “геноцид” для аргументації загарбницької війни проти України офіційні особи Кремля продовжили на багатьох публічних майданчиках: у статтях, офіційних повідомленнях, соціальних мережах тощо.
Втім, Кремль спотворює зміст цього злочину, визначений у Конвенції про запобігання злочину геноциду. Вона передбачає, що геноцид — це дії, вчинені з наміром знищити повністю або частково національну, етнічну, расову чи релігійну групу.
Тож уже за два дні після початку повномасштабного вторгнення Україна подала позов до Міжнародного суду ООН, аби довести, що Кремль зловживає Конвенцією щодо геноциду для виправдання своїх дій, а 18 вересня 2023 року суд в Гаазі поновив слухання у цій справі.
Україна працює над тим, щоб суд визнав Росію винною у порушенні міжнародного права, назвав твердження РФ про “геноцид на Донбасі” брехнею, а війну — безпідставною. У разі позитивного рішення Україна також планує подати до Міжнародного суду наступний позов, який стосується фінансової компенсації за завдані збитки.
Зафіксоване в рішенні суду формулювання про те, що Росія збрехала про підстави для оголошення військових дій дасть можливість Україні вимагати від агресора грошей, а також оперувати цим на міжнародній арені та в міждержавних відносинах.
Нині ж Міжнародний суд провів слухання щодо юрисдикції. Якщо він вирішить, що позов України є повністю або частково прийнятним, наступним етапом буде розгляд справи по суті.
Таким чином, російська пропаганда та маніпуляції міжнародним правом можуть обернутися для агресора як мінімум офіційно зафіксованими іміджевими поразками, які не дадуть змоги Кремлю нахабно брехати на міжнародних майданчиках та у відносинах з країнами, які досі займають нейтральну позицію у цій війні.
Натомість безпрецедентна кількість держав підтримали Україну в суді на минулих слуханнях. На нашу користь до справи долучилися 32 країни, серед яких — усі держави Євросоюзу (звісно, крім Угорщини), а також Австралія, Канада, Нова Зеландія, Норвегія, Ліхтенштейн і Велика Британія. Джерело: https://censor.net/ua/b3448190