Перш за все варто одразу зафіксувати кілька фактів.
По-перше, бюджетний рік у США розпочинається 1 жовтня і триває до 30 вересня наступного року.
По-друге, більшість у нижній палаті парламенту США (Палаті представників( та однакову кількість у верхній (Сенаті) мають представники Республіканської партії, частина з яких орієнтується на колишнього президента Дональда Трампа.
Саме ця група республіканців пропонує припинити військову та фінансову допомогу Україні. Вони зазначають, що з початку повномасштабного вторгнення США надали понад 110 млрл доларів фінансової, військової та гуманітарної допомоги Києву, зокрема понад 27,4 млрд доларів на сферу безпеки.
Натомість вони пропонують скерувати кошти, які мають іти Україні, на розв'язання проблем всередині США, насамперед міграційної кризи.
“Ми повинні призупинити будь-яку іноземну допомогу на війну в Україні і вимагати, щоб всі учасники цього конфлікту негайно досягли мирної угоди”, — заявив конгресмен Метт Гейц, який зареєстрував у Палаті представників “Резолюцію про втому від України”.
Що стосується Дональда Трампа, то він також критикував передачу зброї Україні: “Спочатку будуть танки, потім ядерні бомби” — написав політик у власній соціальній мережі Truth Social.
Крім того, Трамп відзначився ще кількома контроверсійними заявами щодо війни в Україні. Наприклад, у жовтні 2022 року колишній очільник Білого дому зазначив, що Україна повинна була укласти угоду з Владіміром Путіним, щоб запобігти повномасштабній війні, а також відмовитися від Криму та вступу в НАТО.
У червні 2023 року Трамп зазначив, що Україні, можливо, доведеться пожертвувати частиною території, щоб зупинити війну. Втім, уже у вересні в інтерв'ю телеканалу NBC, відповідаючи на питання про те, чи буде він наполягати на укладенні угоди, яка дозволить Путіну зберегти окуповані території, він відповів: “Ні, ні, ні, ні. Я б уклав справедливу угоду для всіх. Ні, я б зробив її справедливою”.
Яка угода, на думку Трампа, є “справедливою”, він не пояснив. Для України ж справедливий мир — це виведення російських військ зі всієї території України в кордонах 1991 року, покарання Росії за злочин агресії та відшкодування всіх завданих нею збитків.
По-третє, у листопаді 2024 року в США відбудуться президентські вибори. Тому вже зараз Дональд Трамп активно критикує чинного президента Джо Байдена. У своїх публічних виступах Трамп постійно повторює тезу про те, що якби він досі був господарем у Білому домі, то Путін не наважився б атакувати Україну.
Тепер, коли ми трохи розібралися в контексті, йдемо далі. У вересні стало помітно, що в Конгресі не було консенсусу щодо бюджету на наступний рік через позицію частини республіканців. Вони виступали за різке скорочення видатків, зокрема на допомогу Україні. Щоб уникнути зупинки роботи уряду, компроміс знайшли, і 30 вересня Конгрес США схвалив законопроєкт про тимчасовий бюджет — без коштів на допомогу Україні.
Цей проєкт бюджету запропонував спікер Палати представників від Республіканської партії Кевін Маккарті. Він розрахований на період до 17 листопада. Втім, самому спікеру це коштувало посади. Через те, що за його законопроєкт віддали свої голоси демократи, Маккарті звинуватили у підігруванні політичним опонентам. 3 жовтня після голосування, ініційованого його однопартійцем Меттом Гетцом, Маккарті втратив посаду. Відтоді робота Палати представників паралізована.
Тим часом на початку жовтня стало відомо, що Джо Байден має намір звернутися до Конгресу з проханням виділити найбільший в історії пакет допомоги Україні розміром до 100 мільярдів доларів. За прогнозом, його має вистачити приблизно на 2 роки.
Дещо згодом з'явилася інформація, що президент буде переконувати Конгрес об'єднати пакети допомоги Україні та Ізраїлю, який є важливим союзником США. Втім, це стане можливо лише тоді, коли конгресмени оберуть нового спікера Палати представників.
Хоч би хто ним став, сподіваємося, що Джо Байден знайде потрібні аргументи, а Конгрес ухвалить один великий оборонний пакет, щоб до цього питання не повертатися наступного року, коли в США триватимуть вибори, тож ухвалювати такі рішення може бути набагато складніше.
Для Цензор.НЕТ