24 травня Австралія, Великобританія, Естонія, Європейський Союз, Італія, Канада, Норвегія, Сполучені Штати Америки, Чехія, Швейцарія, Швеція та Японія зробили спільну заяву щодо захисту цивільного населення в Україні.
За три місяці від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вимушено залишили свої домівки понад 25% населення України. 4,5 мільйони українських дітей стали переселенцями. Швидкість і масштаби вимушеного переселення під час цієї кризи є безпрецедентними, говориться в заяві.
«Гуманітарні працівники, зокрема представники українських громадських і місцевих організацій, виявляють величезну хоробрість, забезпечуючи базові потреби, такі як медичні послуги, прихисток, вода та їжа, тим, хто цього потребує, в усіх куточках країни. Такі гуманітарні працівники повинні мати можливість працювати безпечно, мати доступ до всіх груп населення, які потребують допомоги, та бути захищеними від небезпеки під час виконання своєї роботи», - говориться у спільному документі.
Представники країн зазначають, що має бути дотримане міжнародне гуманітарне право із захисту цивільного населення від небезпеки і надана можливість швидкого, безпечного та безперешкодного гуманітарного доступу. Необхідно поважати статус медичних і гуманітарних працівників та цивільної інфраструктури.
«Нагально необхідно мінімізувати страждання людей шляхом безпечного і постійного доступу до гуманітарної допомоги незалежно від того, де знаходяться ті, хто цього потребує. Цивільне населення та цивільні об’єкти слід відрізняти від військових цілей під час проведення операцій, дотримуючись системи гуманітарного сповіщення та сприяючи безпечній евакуації цивільного населення. Слід створити необхідні умови для того, щоб люди, які рятуються від війни, могли зробити це безпечно, та дозволити особисто вибирати місце переїзду. Має бути гарантована фізична безпека та охорона гуманітарним працівникам тоді, як вони намагаються дістатися до всіх, хто потребує допомоги.
Єдиний спосіб захистити мирне населення та звести до мінімуму страждання українського народу – це припинення росією цієї неправедної та жорстокої війни», - зазначається у заяві.