6 січня Президент України підписав Закон про народовладдя у громадах.

Повна назва Закону №3703-ІХ — «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» (реєстр. № 7283). 

Нагадаємо, Верховна Рада прийняла його у другому читанні 9 травня 2024 року. За проголосували 317 народних депутатів. Цей Закон спрямований на залучення громадян до роботи органів місцевого самоврядування через консультативні інструменти та приведення законодавства у відповідність до Рекомендацій Ради Європи. При плануванні реформ у сфері децентралізації на 2024 рік законопроєкт №7283  визначений Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України як важливий для підтримки та розвитку громад і територій.

У листопаді громадські організації України закликали Президента підписати Закон. ОПОРА теж долучилася до ініціативи. Експерти Громадянської мережі долучались до робочої групи при парламентському комітеті щодо напрацювання проєкту Закону.

Що змінює Закон?

  • Вимагає обов’язкове прийняття статутів територіальних громад. Раніше місцеві ради це робили за бажанням.
  • Урівнює можливості ВПО із місцевими жителями. Переселенці зможуть голосувати за проєкти бюджету, подавати місцеві ініціативи, долучатись до громадських слухань.
  • Розширює участь молоді. 14-річні мешканці зможуть впливати на рішення у всіх питаннях життя громади, а не лише тих, що стосуються молодіжної політики.
  • Деталізує порядок проведення загальних зборів, громадських слухань, громадського оцінювання, внесення місцевої ініціативи.
  • Визначає термін “житель” і можливості для нього щодо участі у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету.
  • Вимагає публічного звітування голів громад та депутатів місцевих рад.

"Звісно, інструменти громадської участі існували ще до прийняття цього закону. Однак він зобов’язує зібрати їх усі в Статуті громади та, під час їхньої деталізації, забезпечити можливість скористатися ними всім, зокрема й внутрішньо переміщеним особам," - каже керівник Рівненської обласної організації Громадянської мережі ОПОРА Андрій Токарський.

Набрання чинності цим Законом допоможе забезпечити прозору та підзвітну систему управління на рівні громад, особливо в умовах відновлення країни, коли спільні зусилля та довіра між владою та громадянами є вирішальними.