З січня 2021 до квітня 2024 року на території Обухівської територіальної громади активно використовували різні інструменти участі, серед яких громадські слухання, бюджет участі, публічні консультації та електронні петиції. Про це свідчать результати дослідження практик залучення мешканців до розв’язання проблем місцевого значення.
Насамперед, дослідження мало на меті з’ясувати, як регулюються громадські слухання, місцеві ініціативи, загальні збори громадян за місцем проживання, електронні петиції, консультації з громадськістю, бюджет участі у громадах, а також які інструменти використовуються найчастіше та яким чином вони впливають на прийняття рішень.
Для збору інформації використовувалось кабінетне та фокус-групове дослідження. А на основі результатів — були сформовані рекомендації, які команда ОПОРИ у Київській області презентувала для представників органів місцевого самоврядування та громадського сектору Обухівської громади.
Результати дослідження: які інструменти участі в Обухівській громаді використовували найчастіше
З січня 2021 до квітня 2024 року на території Обухівської територіальної громади активно використовували різні інструменти участі, серед яких громадські слухання, бюджет участі, публічні консультації та електронні петиції. За результатами дослідження, електронні петиції стали найбільш успішним способом залучення мешканців до місцевого самоврядування. З 52 поданих петицій лише 9 не зібрали необхідної кількості голосів, а 30% підтриманих петицій були реалізовані за підтримки міської ради.
Публічні консультації, яких за три роки провели 11, мали здебільшого формальний характер. Міська рада не отримувала пропозицій чи коментарів, хоча оголошення на платформі е-DEM переглядали від 17 до 60 разів.
Бюджет участі на Обухівщині востаннє застосовували у 2021 році. З 10 поданих пропозицій 5 стали переможцями, але через повномасштабне вторгнення фінансування було перенесено на 2023 рік. Втім, за майже три роки, реалізувати вдалося лише одну пропозицію.
Громадські слухання за звітний період відбулися тричі, але їхні результати у загальному доступі — відсутні.
Використання партисипативних інструментів в Обухівській міській територіальній громаді закріплено у Статуті громади, затвердженому у 2019 році. Загалом, цей документ передбачає 13 форм безпосередньої участі мешканців у розв'язанні питань місцевого значення.
Фокус-групове дослідження показало, що мешканці надають перевагу безпосередньому особистому контакту з владою. Вони бажають зустрічатися з представниками влади для отримання пояснень щодо прийнятих рішень. Поточна громадська активність є досить слабкою — мешканці беруть участь лише у тих ініціативах, що стосуються їхніх особистих інтересів. Вони користуються різними джерелами інформації, такими як Facebook, районна газета, Telegram-канали та міжособистісне спілкування. Лише деякі звертаються до міської влади по допомогу, а більшість з них прагнуть покращити свої житлові умови. Переважна більшість звернень залишаються невирішеними, що знижує рівень задоволеності діями влади. Проте учасники фокус-груп висловили готовність брати участь у майбутніх ініціативах, корисних для них самих або інших людей.
Також, за допомогою дослідження, вдалося сформувати кілька кроків, які б сприяли розвитку громади, підвищенню активності громадян, взаємодії влади та громади, а відтак - і підвищенню рівня задоволеності мешканців діями місцевої влади та життям у громаді в цілому. Тож, це:
- Інформування. Приміром, йдеться про розміщення анонсів та звітування про результати використання інструментів залучення на доступних та популярних інформаційних платформах.
- Формат оприлюднення документів. Наприклад, варто використовувати зручні й зрозумілі формати для публікації документів, що дозволить мешканцям легко ознайомлюватися з ними.
- Навчання для жителів громади. Це можуть бути різні формати - організовувати тренінги та інформаційні сесії для мешканців щодо використання різних інструментів залучення, щоб підвищити їхню активність та ефективність участі у місцевому самоврядуванні.
Детальніше із повним текстом звіту за результатами дослідження, можна ознайомитись за посиланням