Виклики, пов'язані з інтеграцією вимушено переміщених осіб, є проявом нової демографії. У громадах з'являються нові групи населення, змінюється його структура та кількість, а разом з цим — і соціальні, медичні та освітні потреби. Такі зміни, зрештою, можуть вплинути на соціальну згуртованість громади та вимагати нових стратегій для їх розв’язання. 

Як показали результати попереднього дослідження Громадянської мережі ОПОРА суспільного запиту мешканців окремих територіальних громад щодо подолання наслідків воєнних дій, саме інтеграція внутрішньо переміщених осіб (ВПО) є однією з найбільш актуальних проблем у зв'язку з демографічною ситуацією, що склалася внаслідок війни. 

Вимушене переселення призводить до різноманітних складнощів, пов’язаних з доступом до освітив та та медичних послуг, працевлаштування, життєдіяльності, психологічної адаптації тощо. Тому й з’явився запит на стратегії та програми інтеграції, які впливають на демографічні тенденції та потреби громади в цілому, а також нові потреби, які виникають у зв’язку з міграційними процесами.

Розуміння демографічних змін у громаді та їх впливу на соціальні сфери, як освіта, є ключовим для успішної інтеграції нових мешканців громади з числа ВПО та забезпечення стійкого розвитку громади в цілому.

Для дослідження ОПОРА запусила роботу зі збору статистичних даних та інформації в органах місцевого самоврядування і місцевих органів державної влади, а також в установах та організаціях, які знаходяться у їхньому підпорядкуванні. Станом на зараз завершено роботу на першим секторальним дослідження у цільових громадах щодо стану освітньої сфери.  

В межах першого секторального зрізу, проведення дослідження освіти у Львівській, Івано-Франківській, Рівненській та Богуславській громадах в умовах воєнного стану, у якому проаналізовано зміни у сфері освіти громади з погляду оцінки викликів (давніх демографічних проблем з низькою народжуваністю, Covid-19, російсько-українською війною, реформою освіти), зміни кількісних показників та структури учнівського і вчительського складу комунальних й приватних шкіл і дитячих садочків, навчання дітей з числа ВПО, форми навчання, харчування, позашкільної освіти тощо.

Ознайомитися зі звітами можна на сайті ОПОРИ: 

  • Освіта у Богуславській громаді в умовах воєнного стану (Київська область)

https://www.oporaua.org/samovriaduvannia/osvita-u-boguslavskii-gromadi-v-umovakh-voiennogo-stanu-24801

  • Освіта у Івано-Франківській громаді в умовах воєнного стану

https://www.oporaua.org/samovriaduvannia/osvita-u-ivano-frankivskii-gromadi-v-umovakh-voiennogo-stanu-24814

  • Освіта у Рівненській громаді в умовах воєнного стану

https://www.oporaua.org/samovriaduvannia/osvita-u-rivnenskii-gromadi-v-umovakh-voiennogo-stanu-24804

  • Освіта у Львівській громаді в умовах воєнного стану

https://www.oporaua.org/samovriaduvannia/osvita-u-lvivskii-gromadi-v-umovakh-voiennogo-stanu-24800

Наша попередня гіпотеза про те, що повномасштабна війна суттєво збільшить кількість учнів, а безпекові загрози суттєво ускладнюють або унеможливлюють навчальний процес не знайшла свого підтвердження. Система освіти виявилась достатньо адаптивною до нових викликів, зокрема завдяки попередньому досвіду, а прибуття додаткових учнів з числа ВПО суттєво не змінила довоєнного балансу кількісного учнівського складу.