Місцеві ініціативи, публічні консультації, громадський бюджет, електронні петиції, звернення громадян — ось неповний перелік інструментів демократії. Ідеться про абсолютно практичні, прикладні речі, за допомогою яких можна і потрібно робити життя у громадах комфортнішим, зручнішим та продуктивнішим.
Саме про інструменти демократії, також відомі як інструменти громадської участі, будемо дізнаватися більше в проєкті “Промоція соціальної згуртованості у громадах та посилення демократичних цінностей”.
Що таке громадська участь?
Це участь громадян, громадських організацій та об'єднань у вирішенні питань та проблем, що становлять суспільний інтерес. Громадська участь може бути прямо чи опосередковано пов’язана з ухваленням рішень, але не обмежується ним.
Які є види громадської участі?
Громадську участь можна поділити на горизонтальну та вертикальну. У першому випадку йдеться про самоорганізацію членів певної громади з метою спільно дійти до якогось рішення або розв'язати конкретну проблему. Вертикальна ж партисипація передбачає безпосередню участь жителів громади у формуванні та реалізації державної або місцевої політики, а відтак — і взаємодію громадян з місцевими, регіональними й центральними органами влади.
Основні принципи громадської участі:
- підзвітність: результати мають дорівнювати обіцянкам і очікуванням;
- включеність: необхідно обов’язково долучати людей чи групи населення, яких рішення стосуватиметься безпосередньо;
- відповідність: для ефективної участі потрібне забезпечення необхідними ресурсами;
- прозорість:процеси прийняття рішень, включені процедури та можливі обмеження мають бути зрозумілими, їх повинні дотримуватися всі учасники процесу;
- чуйність: слід відкрито реагувати на запитання та побажання спільноти, комунікувати за потреби.
До інструментів громадської участі належать:
- громадський бюджет;
- громадські слухання;
- електронні петиції;
- громадські та наглядові ради;
- публічні консультації;
- звернення громадян;
- запити на доступ до публічної інформації;
- збори громадян;
- місцеві ініціативи тощо.
У межах цього проєкту ОПОРА буде досліджувати рівень залученості і його вплив на соціальну згуртованість: які інструменти працюють найліпше та в яких громадах рівень залученості громадян найвищий. Ми підготуємо детальні матеріали про різні види інструментів демократії, аби з’ясувати, як їх впроваджувати і яких результатів від них очікувати.