67% іванофранківців задоволені життям у своїй громаді, безпечно тут почувається 71% мешканців, а у випадку збільшення інтенсивності обстрілів Івано-Франківської громади 44% планують залишатися там, де перебувають зараз.

Про це йдеться в соціологічному дослідження «Суспільно-політичні погляди: Iвано-Франкiвська ТГ», яке 11 вересня презентувала Громадянська мережа ОПОРА.

Як розповів координатор ОПОРИ в Івано-Франківській області Остап Матківський, опитування проводилося соціологічною групою «Вибір» у серпні 2024 року методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face) серед мешканців Івано-Франківської громади віком від 18 років.

В опитуванні взяли участь  400 респондентів. Вибірка репрезентативна за типом поселення (місто, село), статтю та віком респондентів.

Більшість опитаних вважають, що за останній рік ситуація у громаді в різних сферах не змінилася. 24% вказали, що соціально-політична ситуація погіршилася, а 13% — покращилася. Відчуття впевненості у майбутньому в 40% опитаних погіршилося, у 16% — покращилося. Матеріальне становище власної родини погіршилося у 25% опитаних, а в 11% — покращилося. 35% вказали на погіршення економічної ситуації у громаді, 13% — на її покращення.

Більшості опитаних (78%) комфортно проживати у громаді, ще 36% хотіли б, щоб у ній проживали їхні діти.

«Таку думку частіше поділяють старші опитані, натомість молодь частіше схиляється до варіантів переїзду (свого або своїх дітей) за межі громади», — пояснює Остап Матківський.

60% опитаних певною мірою цікавить місцева політика, для 23% вона зовсім не цікава, 18% виявляють до неї значний інтерес.

74% респондентів зазначили, що можуть помітити маніпуляції чи неправдиву інформацію, коли отримують новини. Основні джерела інформації про ситуацію в громаді — канали та групи у Telegram і Viber (64%) та інші соціальні мережі (47%). Канали та групи у Telegram і Viber популярніші серед молоді, жінок, людей з вищими доходами; соціальні мережі — серед людей середнього віку та середнього достатку, натомість телебачення — серед старших людей, чоловіків та найбідніших. З офіційних сайтів, соцмереж, YouTube також споживають інформацію респонденти з вищими доходами і молодші.

ЕКОНОМІЧНИЙ БЛОК

Найбільше опитані задоволені умовами безпеки в громаді (46%). Можливостями заробітку задоволені 33%, професійної реалізації — 34%, можливостями для заняття підприємництвом — 29%. Молодь дещо краще оцінює можливості заробітку, містяни — можливість професійної реалізації.

Основними бар’єрами у розвитку громади опитані вважають недостатню громадську ініціативність мешканців (32%), причому цю проблему частіше згадували мешканці мість. Іншими бар’єрами є відсутність інвестицій та безробіття (по 22%) та можливостей для самореалізації (19%), про що частіше зазначали мешканці сіл.

Основним ресурсом громади для розвитку вважають її вигідне географічне розташування (47%), природу (27%), доступність до міст і ринків (23%) та туристичні об’єкти (22%). Містяни частіше згадували про туристичні об’єкти й іноземних інвесторів, мешканці сіл — про гарну доступність до міст та ринків.

ОЦІНКА ДІЙ ВЛАДИ ТА ЯКІСТЬ ПОСЛУГ

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади. Старші опитані та мешканці сіл позитивніше оцінюють її діяльність.

Діяльність міського голови скоріше схвалюють 38% опитаних (16% — не схвалюють, 42% і схвалюють, і не схвалюють). Діяльність міської ради схвалюють 31% (17% — не схвалюють, 48% — і схвалюють, і не схвалюють). Діяльність голови обласної ради схвалюють 25%, 15% — не схвалюють, 38% і схвалюють, і не схвалюють. Діяльність голови обласної державної адміністрації схвалюють 19%, стільки ж (19%) – не схвалюють, 41% — і схвалюють, і не схвалюють.

Перш за все, на думку респондентів, кошти міського бюджету мають спрямовуватися на військову сферу (64%) та підтримку чинних військовослужбовців, ветеранів і їхніх сімей (48%). Молодь частіше зазначає про необхідність збільшення витрат на медицину, культуру, освіту й облаштування укриттів. Чоловіки частіше говорять про необхідність підготовки до зими. Про підтримку чинних військовослужбовців частіше зазначали ті, хто має родичів у ЗСУ.

Оцінюючи якість послуг та сфер, опитані поставили найкращі оцінки якості роботи транспорту (3,8 бала) та дошкільній і шкільній освіті (3,7 бала). Вище середнього оцінили екологічну ситуацію, медичне забезпечення, стан доріг, житлово-комунальні послуги, соціальний захист, підтримку військовослужбовців, прозорість органів місцевого самоврядування. Дещо гірші оцінки отримали доступність для людей з інвалідністю (2,8 бала) та доступність бомбосховищ (2,7 бала). 

«Що цікаво, мешканці сіл краще оцінювали всі послуги, крім доступності укриттів та доступності простору для людей з інвалідністю. Старші опитані краще оцінили рівень відкритості та прозорості влади, стан доріг, екологію, рівень доступу для людей з інвалідністю, соціальний захист», — зазначив Остап Матківський.

92% ствердно відповіли, що протягом останнього року не платили неофіційно за отримання певної послуги. 

«Що цікаво, що у попередньому дослідженні кількість тих, хто не давав неофіційні оплати становила 90%.Виглядає, що кількість корупційних схем зменшується, але все це знаходиться  у межах похибки. Побачимо тенденцію наступного року», - зазначиа координатор ОПОРИ на Прикарпатті.

77% респондентів вважають, що у громаді є можливість вільно висловлювати свої політичні погляди та доносити свою точку зору до місцевої влади. Протилежну думку частіше висловлювали містяни.

Серед інструментів та засобів впливу на прийняття місцевих рішень опитані найчастіше користувалися електронними петиціями (29%). Частіше про них, а також про використання гарячої лінії, згадувала молодь.

БАЧЕННЯ МАЙБУТНЬОГО ТА ПИТАННЯ РОЗВИТКУ

67% опитаних задоволені життям у своїй громаді (переважно це мешканці сіл), 6% дотримуються протилежної думки.

Пріоритетами розвитку громади опитані вважають програми допомоги військовослужбовцям та їхнім родинам (45%), створення робочих місць (34%) і покращення енергетичної інфраструктури (32%). Містяни частіше вказували на пріоритетність покращення енергетичної інфраструктури й комунальної сфери.

Агентами розвитку громади респонденти вважають молодь (63%) та військових і ветеранів (46%). Молодь частіше називала акторами змін своїх однолітків, підприємців, волонтерів, іноземні інституції.

Відповідальність за напрацювання планів розвитку громади, як і контроль за використанням коштів на відновлення і розвиток старші опитані переважно покладають на місцеву владу — 68% і 39% відповідно.

Натомість молодь частіше згадує про роль місцевих державних адміністрацій.

БЕЗПЕКА І КОМФОРТ

Переважно безпечно почуваються у громаді 71% опитаних, головно мешканці сіл. Час від часу в небезпеці почуваються 22% респондентів, причому частіше це старші люди.

20% розглядають можливість переїзду за межі громади для постійного проживання — переважно це молодь, містяни і люди з вищими доходами. Чинником виїзду для них в основному є безпекова ситуація (47%). Для молоді таким чинником може стати відсутність роботи.

У випадку збільшення інтенсивності обстрілів громади 44% планують залишатися там, де перебувають зараз. 15% готові переїхати в межах області, ще 15% — в межах України, 20% — виїхати за кордон.

Частіше про можливість переміщення в межах області чи України зазначала молодь.

АКТИВІЗМ

56% опитаних погодилися з думкою, що держава повинна нести бiльше вiдповiдальностi за те, щоб усі громадяни були забезпеченi. Частіше з цим твердженням погоджуються старші опитані та мешканці сіл.

39% вважають, що люди самi повиннi нести вiдповiдальнiсть за те, щоб забезпечувати себе.

17% респондентів (переважно старшого віку) вважають, що звичайнi люди не можуть нiчого змiнити в громадi. 80% мають протилежну думку.

12% погодилися з тим, що немає сенсу намагатися залучати сусiдiв та оточення заради спiльних iнтересiв.

Частіше з цим погоджуються опитані середнього віку та мешканці міст. 82% вважають, що для покращення життя в громадi достатньо легко можна знайти активних мешканців громади.

22% зазначили, що брали участь у діяльності ОСББ, громадських організацій, рухів, спрямованих на вирішення важливих питань громади. Переважно це люди середнього віку та містяни.

6% респондентів вказали, що постійно займаються волонтерством, 44% — час від часу. 50% — не залучені до нього. Більш активною є молодь та мешканці міста.

64% опитаних вважають місцевих жителів активними у житті своєї громади. Найчастіше так вважають мешканці сіл.

Найчастіше висловлюють брати відповідальність за простір, в якому проживають, в межах свого житлового комплексу чи прилеглої території (75%).

ІДЕНТИЧНІСТЬ

Головною ознакою приналежності до громади вважають знання місцевих та українських традицій та культури (41%). 

«Про сплату місцевих податків частіше згадували опитані середнього віку, приділення свого часу покращенню громади – старші опитані, голосувати на місцевих виборах – молодь. Для містян важливішим є знання місцевих традицій і культури», — пояснив Остап Матківський.

ІНКЛЮЗИВНІСТЬ ТА СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ

56% вважають, що ВПО можуть мати право голосувати на місцевих виборах у громаді. Частіше так вважає молодь та жителі сіл.

44% висловлюють доброзичливе ставлення до ВПО (переважно мешканці сіл), ще 44% — нейтральне, 9% — недоброзичливе.

Найбільше пільг, підтримки та гарантій від держави, на думку опитаних, мають надаватися ветеранам російсько-української війни (68%) та особам з інвалідністю (52%).

Найбільш доречними для вшанування пам’яті про теперішню війну вважають відкриття пам’ятного місця (47%) та мистецькі заходи у пам'ять про подію (39%).