Основними джерелами новин для українців за кордоном є месенджери та соціальні мережі — там споживають інформацію 50% та 47% опитаних відповідно. 23% переселенців відвідують новинні інтернет-сайти. Такими є дані дослідження Громадянської мережі ОПОРА, проведеного у квітні–травні 2023 року у Великій Британії, Ізраїлі, Іспанії, Німеччині, США, Угорщині та Чехії.
Як свідчать дані дослідження, українці за кордоном загалом дуже цікавляться подіями в Україні — як на загальнонаціональному, так і на місцевому рівнях.
В усіх 7 країнах основними джерелами інформації залишаються соціальні мережі та месенджери. Новинні інтернет-сайти використовує чверть респондентів (23%). Лише 8% використовують для споживання новин телебачення, радіо — 1%. Друковані газети та журнали українці за кордоном майже не читають.
На різних платформах респонденти обирають різний контент. Так, телебачення та новинні сайти в основному використовують як майданчики для перегляду новин (69% та 62% відповідно). У месенджерах опитані надають перевагу новинним каналам, де зібрана інформація з різних джерел (38%), каналам конкретних ЗМІ (26%) та авторським каналам аналітиків, експертів, блогерів (21%). У соціальних мережах респонденти в основному переглядають новини від ЗМІ (33%) та дописи політиків, експертів, блогерів (33%). В ютубі опитані здебільшого дивляться відео інтерв'ю, експертів і блогерів (67%), і тільки 23% — новини.
Новинними інтернет-сайтами, телебаченням, радіо і друкованими джерелами в різних країнах користується приблизно однаковий відсоток опитаних.
Серед тих українців за кордоном, хто послуговується новинними сайтами, більшість (74%) відвідує українські ресурси. На міжнародних новинних сайтах інформацію дізнаються 6% опитаних, ще 5% — на сайтах країни, де вони зараз перебувають. До російських новинних сайтів респонденти не звертаються.
Серед сайтів для читання новин респонденти найчастіше згадували ТСН, 24 канал, ukr.net, УНІАН та Цензор. Натомість статті українські переселенці частіше читають на УНІАН, 24 каналі, ТСН, Українській правді та BBC Україна.
Молодь до 35 років більше зацікавлена в аналітичних статтях та розслідуваннях (їх обирають 29% респондентів такого віку). Натомість читачі середнього віку більше шукають на сайтах власне новини (64%), респондентт а старшого віку — інтервʼю (6%).
Українці за кордоном дивляться українські телеканали, найбільше — телемарафон «Єдині новини» (63%). Також кожен десятий переглядає місцеве телебачення країни перебування — аби розуміти, яким є ставлення до подій, які відбуваються в Україні.
Разом з тим, респонденти часто згадували телебачення в контексті незручності користування. Більшість дивляться телеканали, використовуючи звичайне ефірне телебачення (47%), ще 21% використовують Youtube, 14% — пакетне інтернет-телебачення, і лише 11% — онлайн-сайти телеканалів.
Майже 70% респондентів включають телебачення, щоб подивитися новини, в той час як інтерв’ю, експерти, політики та блогери цікавлять лише 16% респондентів. Серед ЗМІ найчастіше згадували 1+1, ТСН, ICTV, CTV та 2+2.
Дослідження «Медіаспоживання та громадсько-політична активність українців за кордоном» проведене за аналітичними напрацюваннями й на замовлення Громадянської мережі ОПОРА. Опитування виконала Соціологічна група Рейтинг протягом 8 квітня — 19 травня 2023 року у Великій Британії, Ізраїлі, Іспанії, Німеччині, США, Угорщині та Чехії.
За коментарями щодо результатів дослідження звертайтеся: [email protected]
Ця ініціатива реалізована Громадянською мережею ОПОРА за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Будь-які думки, висловлені в цьому матеріалі, належать ОПОРІ та не обов’язково відображають погляди уряду Сполучених Штатів Америки.