3 березня 2022 року у Верховній Раді України відбулося пленарне засідання, під час якого депутати прийняли 14 законів та одну постанову.

Зокрема, парламент звернувся про захист цивільного населення від збройних нападів російських загарбників до Організації Об’єднаних Націй, Верховного комісара ООН у справах біженців, Міжнародного комітету Червоного Хреста, Європейського парламенту, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей, парламентів та урядів іноземних держав (реєстр. № 7123). Народні депутати проголосували за те, щоб засудити знищення Росією цивільного населення та завдання йому страждань. Очікується, що запропоновані заходи консолідують мирні міжнародно-правові зусилля для призупинення страждань та вбивств мирного населення України.

Про мобілізацію

Верховна Рада України також прийняла Закон про затвердження Указу Президента України “Про загальну мобілізацію” (№7113). Мобілізацію оголосили у всіх областях України та місті Києві. Вона відбудеться протягом 90 діб від дня набрання чинності Указу. Генеральний штаб Збройних Сил України має визначити черговість та обсяги призову, Кабінет Міністрів — забезпечити фінансування, СБУ — провести контррозвідувальні заходи, а місцева влада — сповістити військовозобов’язаних про призов і виділити відповідне приміщення.

Ухвалений Закон про схвалення Указу Президента “Про використання Збройних Сил України та інших військових формувань” (№7115) дозволяє застосовувати Збройні Сили України та інші військові формування для відсічі збройної агресії Росії проти України. Органи державної та місцевої влади повинні вживати заходів щодо відсічі збройній агресії.

Заборона виготовлення та поширення пропаганди

Народні депутати ухвалили закон (№5101) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони виготовлення та поширення інформаційної продукції, спрямованої на пропагування дій держави-агресора. Документ пропонує через суд запроваджувати санкції щодо релігійних організацій, громадських об’єднань та політичних партій, які порушують ці заборони.

Додаткова підтримка правоохоронних органів

Закон про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо додаткового регулювання забезпечення діяльності правоохоронних органів у складних умовах воєнного стану (№7118) вносить зміни до статті 615 Кримінального процесуального кодексу України. Зокрема, Закон визначає рівень прокурора, який має право здійснювати повноваження слідчого судді, розширює перелік злочинів, за які можна буде застосовувати тримання під вартою до 30 днів, унормовує продовження строків тримання під вартою у разі неможливості проведення підготовчого судового засідання або судового розгляду.

Кримінальна діяльність за колабораціонізм

Депутати ухвалили закон (№5144) про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність.

Зокрема, у Кримінальному кодексі України з’явилися стаття 111–1 про колабораційну діяльність. Відповідно до частини 1 цієї статті, публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики громадянином України до: 1) підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора; 2) співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора; 3) невизнання поширення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями України, — карається позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Верховна Рада також ухвалила закон (№5143), який стосується внесення змін до деяких законів щодо забезпечення відповідальності осіб, що проводили колабораційну діяльність. Він встановлює низку обмежень для людей, які мають непогашену або незняту судимість за здійснення колабораційної діяльності. Наприклад, ідеться про заборону долучатися до виборчого процесу як членів виборчої комісії всіх рівнів, офіційних спостерігачів, уповноважених представників кандидата на пост Президента України, довіреної особи кандидата на пост Президента, представником партії в ЦВК, кандидата на пост місцевого депутата та місцевого голови; відсутність права вступати на військову службу; ненадання допуску до державної таємниці.

Злочини проти основ національної безпеки

Парламентарі ухвалили закон (№7116) “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану”.

Згідно з ухваленими змінами, особи, визнані винними у вчиненні державної зради або диверсії, не можуть бути повністю звільнені законом про амністію від відбування покарання.

Закон також посилює відповідальність за державну зраду і диверсію. Тепер за такі дії будуть карати позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна.

Участь цивільних у захисті України

Також депутати ухвалили закон “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” (№7120).

Відповідно до нього, у період дії воєнного стану громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації, а також отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї згідно з порядком та вимогами, встановленими МВС. Наказ про затвердження відповідного порядку, як виняток, не потребує державної реєстрації в Міністерстві юстиції.

Цивільні особи зобов’язані здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні. За порушення вимог, передбачених цією статтею, цивільні особи несуть кримінальну відповідальність.

Вилучення власності Росії

Парламентарі ухвалили закон (№7122) про засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів.

Закон передбачає, що тепер Україна зможе націоналізувати рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права та будь-яке інше майно, що перебуває на території України та безпосередньо або через афілійованих осіб належать Росії та її резидентам.

Посилення відповідальності за мародерство

Парламент ухвалив закон (№7124) про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство. Тепер воно прирівнюється до злочину в особливо великих розмірах або вчиненого організованою групою.

Закон доповнив Кримінальний кодекс складом злочинів, передбачених у статтях 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 189 (вимагання), 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем), кваліфікаційною ознакою “скоєння в умовах воєнного або надзвичайного стану”.

Також парламентарі посилили мінімальну відповідальність за викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених, — відтепер вона становитиме п’ять, а не три роки.

Крім того, народні депутати ухвалили такі законодавчі ініціативи:

  • Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану (№7125);
  • Закон про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни (№7121);
  • Закон України “Про внесення змін до Закону України ‘Про судоустрій і статус суддів’ щодо зміни підсудності судів” (№7117).