Найбільше коштів субвенції із державного бюджету на соціально-економічний розвиток  отримали Дніпропетровська область (160 млн грн), м. Київ (133 млн грн), Харківська (110 млн грн) та Одеська (110 млн грн) області. Про це свідчать результати дослідження ОПОРИ.

Субвенція – грошова допомога з місцевого бюджету з боку державного бюджету, яка йде на фінансування певного об’єкту інфраструктури, який є актуальним та важливим для розвитку громади.

Загалом у 2021 році Кабінет Міністрів України розподілив 1,677 млрд грн субвенцій на соціально-економічний розвиток окремих територій між 1611 об’єктом у різних регіонах України.

Найбільшу кількість субвенцій в Одеській області отримали медичні заклади (21 об’єкт) та заклади освіти (17), а найменше – сфера ЖКГ та інфраструктури (два) і ремонт доріг (один).

За кількістю коштів, які були виділені на Одеську область, лідерами так само є медичні заклади (46,7 млн грн), а найменше коштів направлено на ремонт доріг – 4,1 млн грн. Цікаво, що за кількістю субвенцій соціально-культурна сфера значно поступається медичним закладам (п’ять проти 17 об’єктів відповідно), то за сумою коштів на соціально-культурну сферу виділено на 8,5 млн грн більше, ніж на заклади освіти (22,9 млн грн та 14,4 млн грн відповідно).

Найбільшу кількість субвенцій в Одеській області отримали округи народних депутатів Артема Дмитрука (13 об’єктів) та Олега Колєва (10). Найменше ж субвенцій в округах Сергія Колебошина та Олексія Гончаренко – по одній.

Округ Олексія Леонов єдиний в Одеській області, який не отримав жодної субвенції із державного бюджету в 2021 році.

Округ Артема Дмитрука також лідирує і за об’ємом виділених коштів – 20 млн грн. А ось округ Олега Колєва, який є другим за кількістю об’єктів в Одеській області, отримав найменшу кількість коштів – 1,9 млн грн. Окрім округу, менше 10 млн грн отримав лише округ Олександра Горенюка (8,1 млн грн). Всі інші округи в Одеській області отримали по 10 млн грн і більше.

Результати досліджень показують, що процес розподілу субвенцій не є прозорим, не є рівномірним, відбувається непублічно. Народні депутати мають вирішальний вплив на розподіл коштів субвенції через Комісію для підготовки пропозицій щодо розподілу субвенції, абсолютну більшість якої складають саме парламентарі. В подальшому депутати використовують субвенції для власного піару, позиціонуючи їх як кошти виділені особисто народними обранцями. Однак є й такі парламентарі, які зазначають звідки саме взялися кошти на той чи інший об’єкт – з державного бюджету, тобто це кошти платників податків.

Артем Дмитрук, округ № 133

Загалом на округ Артема Дмитрука (Київський район Одеси) виділено 13 субвенцій загальною сумою 20 млн грн. Всі об’єкти, на які були виділені кошті, є медичними закладами, до яких закуповувалося обладнання:

 • Мультизрізовий комп’ютерний томограф для «Одеського обласного консультативно-діагностичного центру” (10 млн грн)
 • Шість відкритих реанімаційних систем для новонароджених для «Міської дитячої лікарні №2» (1,74 млн грн)
 • Три дитячих функціональних ліжка для «Міської дитячої лікарні №2» (144 тис. грн)
 • Два інкубатори для новонароджених для «Міської дитячої лікарні №2» (1,31 млн грн)
 • Сім ламп променевого тепла для «Міської дитячої лікарні №2» (252 тис. грн)
 • Дев’ять ламп фототерапії для «Міської дитячої лікарні №2» (589,5 тис. грн)
 • Шість моніторів пацієнта з капнографією для «Міської дитячої лікарні №2» (813 тис. грн)
 • Монітор з регіонарною оксиметрією для «Міської дитячої лікарні №2» (710 тис. грн)
 • Три портативні медичні аспіратори для «Міської дитячої лікарні №2» (108 тис. грн)
 • Портативна ультразвукова система для «Міської дитячої лікарні №2» (1,491 млн грн)
 • Дев’ять універсальних двушприцевих насосів для «Міської дитячої лікарні №2» (832,5 тис. грн)
 • Цифровий пересувний рентген-апарат для «Міської дитячої лікарні №2» (1,8 млн грн)
 • Шість шприцевих насосів для «Міської дитячої лікарні №2» (210 тис. грн)

2 березня цього року Артем Дмитрук повідомив в соціальній мережі Facebook, що ним були направлені 10 млн грн субвенції на потреби Одеської обласної та дитячої лікарень.

Олег Колєв, округ № 134

На округ Олега Колєва (Малиновський район Одеси) виділено 10 субвенцій на суму в 1,9 млн грн. Всі субвенції стосуються придбання комп’ютерної і оргтехніки для наступних закладів освіти: Одеського ліцею №19, Одеського ліцею з посиленою військовофізичною підготовкою, Одеського НВК № 4, Одеського НВК № 53, Одеської ЗОШ № 1, Одеської ЗОШ № 110, Одеської ЗОШ № 120, Одеської ЗОШ № 25, Одеської ЗОШ № 45 і Одеської ЗОШ № 103.

22 травня на сторінці у Facebook Олег Колєв повідомив про виділення коштів субвенції із державного бюджету загалом на Одеську область, згадавши в тому числі і про десять субвенцій на власний округ, проте не прив’язуючи виділення цих коштів до свого округу і не згадуючи свою роль у виділенні коштів. Також в публікації згадана субвенція за 2020 рік – депутат повідомив, що кошти були виділені за його ініціативи.

Олександр Горенюк, округ № 136

На округ Олександра Горенюка (Суворовський район Одеси) виділено дві субвенції на загальну суму 8,1 млн грн. Кошти були спрямовані на придбання медичних функціональних ліжок (660 тис. грн) та мамографічної системи (7,4 млн грн) для «Одеської обласної клінічної лікарні».

Олександр Горенюк не згадував про виділення субвенцій на свій округ у соціальних мережах.

Олексій Гончаренко, округ № 137

На округ Олексія Гончаренка (Балтський, Кодимський, Окнянський, Подільський, Савранський райони. Тут і далі адміністративно-територіальний поділ зазначений станом на 2019 рік) виділено 10 млн грн на одну субвенцію – на капітальний ремонт будівлі Куяльницького центру культури і дозвілля з встановленням дахової електростанції потужністю 150 кВт.

27 березня на сторінці у Facebook Куяльницької ОТГ був оприлюднений допис про капітальний ремонт будівлі Куяльницького центру культури і дозвілля. Наприкінці допису висловлена подяка народному депутатові Олексію Гончаренку за ініціювання виділення коштів на ремонт.

Степан Чернявський, округ № 138

Округ Степана Чернявського (Ананьївський, Березівський, Іванівський, Любашівський, Миколаївський, Ширяївський райони, частина Лиманського району) отримав чотири субвенції на 10 млн грн:

 • Будівництво мультимедійного спортивного майданчика в смт Петрівка (Великобуялицька сільська рада Іванівського району) – 1,445 млн грн
 • Капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Троїцьке Любашівського району – 1,363 млн грн
 • Капітальний ремонт приміщень Андрієво-Іванівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (Миколаївський район) – 1,8 млн грн
 • Реконструкція мосту по вул. Центральній в смт Миколаївка – 5,381 млн грн

21 травня на своїй сторінці у Facebook народний депутат повідомив, що за його зверненням були виділені кошти субвенції з державного бюджету на округ і перелічив субвенції та кошти виділенні на них.

Ігор Васильковський, округ № 139

Дві субвенції на суму в 10 млн грн виділено на округ Ігоря Васильковського (місто Южне, частина Суворовського району Одеси, Великомихайлівський, Захарівський, Роздільнянський райони, частина Біляївського і частина):

 • Реконструкція водогону до села Дачне Біляївського району з улаштуванням водомірного вузла обліку – 8,413 млн грн
 • Капітальний ремонт Роздільнянського НВК «школа-гімназія» № 1 – 1,586 млн грн

Ігор Васильковський не згадував про виділення субвенцій на свій округ у соціальних мережах.

Сергій Колебошин, округ № 140

На округ Сергія Колебошина (міста Теплодар, Чорноморськ, Овідіопольський район, частина Біляївського району) виділено 10 млн грн на одну субвенцію – на придбання мультизрізового комп’ютерного томографа на 32 зрізи з інжектором та принтером для Біляївської багатопрофільної лікарні.

21 травня Сергій Колебошин повідомив про виділення коштів на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook, зазначивши, що Кабінет Міністрів таким чином підтримав його ініціативу.

Олександр Ткаченко, округ № 141

15 млн грн на 8 субвенцій виділено на округ Олександра Ткаченка (Білгород-Дністровський, Татарбунарський райони, частина Кілійського району). Дві субвенції виділені на капітальний ремонт, благоустрій території, облаштування спортивного майданчика Вилківської ЗОШ (5 млн грн) і капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Горького в м. Татарбунари (4,062 млн грн).

Окрім цього, ще шість субвенцій виділено на придбання та встановлення тартанового покриття дитячого майданчика в центральному парку «Молодіжий» у м. Татарбунари (272 тис. грн), придбання відеоскопічної системи НD 500 з гастроскопом та колоноскопом у комплексі для «Білгород-Дністровської міської багатопрофільної лікарні» (1,88 млн грн), придбання та встановлення відеоскопічної системи НD 400 (1,375 млн грн) та обладнання для рентгенівської діагностики (2,215 млн грн) для «Татарбунарської багатопрофільної лікарні», придбання та встановлення дитячих майданчиків в селах Струмок і Спаське Татарбунарської ОТГ (по 949 тис. грн на кожен).

Про виділення коштів субвенції на округ Олександр Ткаченко повідомив на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook. Народний депутат жодним чином не зауважив на своїй ролі в виділенні коштів на округ.

Антон Кіссе, округ № 142

На округ Антона Кіссе (Арцизький, Саратський, Тарутинський райони, частина Болградського і частина Кілійського районів) виділено чотири субвенції на 12,5 млн грн: 1,2 млн грн на капітальний ремонт спортивного майданчику по вул. Шкільна, 90 в с. Старі Трояни Суворовської селищної ради, 10 млн грн - будівництво Болгарського культурного центру у м. Болград, капітальний ремонт приміщень Приозернянського ЗЗСО Суворовської селищної ради та 300 тис. грн на придбання та встановлення системи кондиціювання повітря у Будинку культури в с. Острівне Суворовської селищної ради.

Антон Кіссе не оприлюднював інформацію про виділення коштів на свій округ, а лише у квітні 2021 року згадував, що брав участь у засіданні Комісії по розподілу субвенцій на спортивну інфраструктуру.

Анатолій Урбанський, округ № 143

На округ Анатолія Урбанського (Ізмаїльський, Ренійський райони, частина Болградського району) виділено сім субвенцій на 12,5 млн грн, але обидві субвенції пішли на дві громади – Суворовську та Саф’янівську.

На Саф’янівську громаду кошти виділені на капітальні ремонти закладів культури (1,3 млн грн), освіти (5,6 млн грн), спортивних і культурно-спортивних закладів (1,3 млн грн) та реконструкцію закладів охорони здоров’я (1,8 млн грн).

На Суворовську громаду виділені кошти на капітальні ремонти санвузлів Суворовського ЗЗСО (1 млн грн), фасаду будівлі Новопокровського ЗЗСО (1 млн грн) та харчоблоку Кирничанського ЗДО «Журавлик» (500 тис. грн).

Про виділення коштів субвенції з державного бюджету Анатолій Урбанський написав у своєму Facebook 21 травня: депутат зазначив, що вдалося відстояти для Одеської області 110 млн грн.