14 липня у Верховній Раді зареєстрували проєкт закону №7557. Ініціатива передбачає внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони.

Авторами законопроєкту стали аж 48 народних обранців, в тому числі голова профільного комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко. Саме цей комітет, власне, і буде розглядати згаданий проєкт нормативно правового акту.

Парламентарі зазначають, що нині у державі залишається актуальною проблема захисту населених пунктів від пожеж. Для реагування на такі події, зокрема в сільській місцевості, підрозділи ДСНС іноді долають відстані понад 40 км, а час прибуття до окремих населених пунктів може становити понад 45 хвилин, що значно перевищує нормативно визначений 20-хвилинний термін прибуття. “У таких випадках підрозділи прибувають на згарище, коли гасити вже майже нічого”.

Відповідних, пріоритетним напрямом є утворення пожежно-рятувальних підрозділів місцевої пожежної охорони, як більш підготовлених, ефективних та боєздатних. Однак у разі, якщо територіальна громада фінансово не спроможна утримувати пожежно-рятувальний підрозділ місцевої пожежної охорони, зусилля слід спрямовувати на розбудову добровільної пожежної охорони.

Саме на останній зроблено основний акцент у законопроєкті. Він передбачає такі ключові положення,:

  1. Членами добровільної пожежної охорони можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, досягли 18 років, мають повну цивільну дієздатність, здатні за станом здоров'я виконувати покладені на них обов'язки, пройшли відповідну підготовку.
  2. Участь неповнолітніх осіб у забезпеченні добровільної пожежної охорони можлива за письмовою згодою їхніх батьків.
  3. Порядок функціонування добровільної пожежної охорони визначає КМУ. Завдання і повноваження визначають положення про такі підрозділи, затверджені керівниками суб’єктів господарювання, ОМС, а також ГО, що їх утворили.
  4. Облік членів та учасників добровільної пожежної охорони здійснюють ОМС, суб’єкти господарювання та ГО, що їх утворили.
  5. Члени добровільної пожежної охорони проходять обов’язковий медичний огляд.
  6. Члени добровільної пожежної охорони підлягають обов’язковому особистому страхуванню за рахунок коштів відповідних органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, ГО,, що утворили такі підрозділи, відповідно до закону.
  7. Підготовка членів добровільної пожежної охорони відбувається у закладах освіти центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
  8. Членів добровільної пожежної охорони забезпечують  спеціальним одягом, спорядженням і засобами індивідуального захисту для відповідних робіт.
  9. Членам добровільної пожежної охорони, залучених до робіт із гасіння пожеж або проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, можуть виплатити винагороду за рахунок коштів місцевого бюджету або інших джерел.

Законопроєкт також передбачає, що члени добровільної пожежної охорони будуть зобов’язані брати участь у здійсненні заходів із запобігання виникненню пожеж, їх гасіння, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт; додержуватися встановлених вимог безпеки та охорони праці; виконувати законні вимоги керівника робіт, а також знати порядок дій у надзвичайних ситуаціях та під час гасіння пожеж, вимоги Кодексу цивільного захисту Укаїни та керуватися ними.

Також члени добровільної пожежної охорони під час виконання своїх обов'язків матимуть право:

  • вимагати від громадян додержуватися правил поведінки, безпеки і дій у надзвичайних ситуаціях;
  • у невідкладних випадках використовувати транспортні засоби, що належать суб'єктам господарювання або громадянам (за їхньою згодою);
  • інформувати населення з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту;
  • вносити пропозиції щодо запобігання порушенням у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту.

У пояснювальній записці депутати зазначають, що європейська система функціонування пожежної охорони базується на пожежних підрозділах місцевих органів влади та добровільних протипожежних формуваннях під їх керівництвом. Добровільні пожежні служби створені і функціонують відповідно до законодавства кожної країни і становлять до 80% пожежних підрозділів Великої Британії, Німеччини, Франції, Італії, інших країн ЄС.

Автори законопроєкту підкреслюють, що ініціатива спрямована на скорочення, передусім у сільській місцевості, часу прибуття до місця виникнення пожежі або надзвичайної ситуації, а також зменшення кількості випадків загибелі й травмування людей, матеріальних та екологічних збитків за рахунок швидкого прибуття пожежно-рятувального підрозділу до місця пожежі або надзвичайної ситуації.

Зараз ця ініціатива перебуває на розгляді у профільному комітеті.