Після повномасштабного вторгнення рф в Україну 24 лютого 2022 року депутати, що були обрані до Верховної Ради по мажоритарних округах Буковини, займаються активною допомогою як своєму регіону, так і тим, які постраждали від війни. Крім цього, вони ведуть активну законотворчу діяльність у парламенті. Народні обранці від Чернівецької області зареєстрували 110 законодавчих ініціатив, що становить 26% від загальної кількості (більше — тільки у депутатів від Харківщини).
Громадянська мережа ОПОРА провела аналіз діяльності депутатів-мажоритарників від Буковини у ВРУ. На основі цього було виявлено, як часто вони стають авторами чи співавторами законопроєктів.
Дослідження охопило період із 24 лютого до 5 липня 2022 року. Воно включає в себе аналіз роботи 4 народних депутатів:
Народний депутат |
Депутатська фракція/група |
Одномандатний виборчий округ |
Лис Олена Георгіївна |
Фракція «Слуга народу» |
201 |
Заремський Максим Валентинович |
Фракція «Слуга народу» |
202 |
Мазурашу Георгій Георгійович |
Фракція «Слуга народу» |
203 |
Божик Валерій Іванович |
Фракція «Слуга народу» |
204 |
Кількісні показники долучення нардепів до розробки законопроєктів
Аналіз законотворчої діяльності мажоритарників від Буковини в період проведення дослідження показав, що вони стали ініціаторами (авторами або ж співавторами) 133 законопроєктів.
Абсолютним лідером за кількістю ініційованих законопроєктів став депутат від виборчого округу №203 Георгій Мазурашу. Він не тільки випередив своїх колег від Буковини, але й всіх інших народних обранців ВРУ IX скликання. Георгій Мазурашу долучився до 98 законотворчих ініціатив. На другому місці за цим показником серед мажоритарників Чернівецької області — Олена Лис, обрана від виборчого округу №201. Вона стала ініціатором 17 законопроєктів. Не сильно від неї відстав і Валерій Божик від виборчого округу №204. Він пов’язаний з 15 законодавчими ініціативами. Найменш «ефективним» в цьому плані можна назвати Максима Заремського від виборчого округу №202. Він є ініціатором всього 3 законопроєктів, перебуваючи на 271-309 місці серед всіх депутатів чинного скликання Верховної Ради за кількістю поданих законодавчих ініціатив.
Парламентарі від Буковини долучились до створення 110 законодавчих ініціатив. Серед них у 87 випадків серед ініціаторів фігурує лише один депутат від Чернівецької області. У 23 законопроектах співавторами є 2 або 3 народних обранців від Буковини.
Так, Олена Лис, Георгій Мазурашу та Максим Заремський є співаторами законопроєкту №7129 “Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо проведення дистанційних засідань Верховної Ради України”. Крім цього, варто відзначати також і той факт, що Георгій Мазурашу долучився до розробки більшості законопроєктів інших народних обранців від Буковини (13 — у співавторстві з Валерієм Божиком, 7 — у співавторстві з Оленою Лис). Також Олена Лис та Валерії Божик разом стали співавторами законопроєкту №7396 “Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Автоматизованого інформаційного комплексу освітнього менеджменту”.
Тематика законопроєктів, що були ініційовані
Серед всіх законопроєктів, співавторами яких є депутати від Чернівецької області, переважають ті, що відносяться до галузі правової політики. У цій сфері Георгій Мазурашу допоміг в розробці 32 ініціатив, Олена Лис — 5, Валерій Божик — 5, а Максим Заремський — 2.
Другою галуззю, яка цікавить нардепів від Буковини, є економічна політика. Що стосується законопроєктів даної сфери, Георгій Мазурашу став співавтором 24 з них, Олена Лис — 2, Валерій Божик — 4, а Максим Заремський — 1.
На третьому місці у депутатів від виборчих округів Чернівецької області стоять законопроєкти щодо галузевого розвитку. Георгій Мазурашу став співавтором 15 таких ініціатив, Олена Лис — 6, а Валерій Божик — 4.
У галузі безпеки та оборони Георгій Мазурашу долучався до розробки законопроєктів 14 разів, Олена Лис — 3, а Валерій Божик — 2.
Сфера державного будівництва цікавила Георгія Мазурашу 8 разів, а Валерія Божика — 1 раз.
Що стосується галузі соціальної політики, ініціатором законопроєктів у ній від Буковини ставав лише Георгій Мазурашу — 4 рази.
Законодавчі ініціативи сфери гуманітарної політики Георгій Мазурашу пропонував 1 раз, як і Олена Лис.
Результативність ухвалення запропонованих законодавчих ініціатив
Проаналізувавши всі законодавчі ініціативи депутатів від Буковини, здійснені з моменту повномасштабного вторгнення рф в Україну, можна зробити висновок про те, що лише 16 з них стали законами, ще 3 — передані на підпис Президенту. 72 законопроєкта наразі знаходяться на розгляді у профільних комітетах, 10 — готуються до другого читання, 25 — очікують розгляду, 2 — відхилено та знято з перегляду, 1 — заслухано та знято з розгляду, 1 — знято з розгляду, 3 — в порядок денний не включено.
Законами стали 1 законодавча ініціатива Валерія Божика, 5 — Олени Лис та 10 — Георгія Мазурашу.
- Про внесення змін до частини першої статті 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" щодо розширення переліку осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу (автор — Валерій Божик).
- Про внесення змін до статті 114-2 Кримінального кодексу України (автор — Олена Лис).
- Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в сфері освіти (автор — Олена Лис).
- Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (автор — Олена Лис).
- Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації деяких категорій громадян (автор — Олена Лис).
- Про внесення змін до Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" щодо окремих аспектів підготовки кваліфікованих робітників в умовах воєнного стану та відновлення економіки (автор — Олена Лис та Георгій Мазурашу).
- Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування питань, пов’язаних із військовополоненими в особливий період (автор — Георгій Мазурашу).
- Про внесення змін до пункту 5 - 2 розділу 9 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" (щодо застосування його положень в період дії правового режиму воєнного стану) (автор — Георгій Мазурашу).
- Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану (автор — Георгій Мазурашу).
- Про внесення змін до Закону України "Про електронні комунікації" щодо підвищення ефективності організації роботи постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах воєнного стану (автор — Георгій Мазурашу).
- Про встановлення винагород за добровільно передану Збройним Силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора (автор — Георгій Мазурашу).
- Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану (автор — Георгій Мазурашу).
- Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності (автор — Георгій Мазурашу).
- Про внесення змін до статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо вдосконалення порядку виплати пенсій (автор — Георгій Мазурашу).
- Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" (автор — Георгій Мазурашу).
Таким чином, найбільш ефективним депутатом від Буковини в чинному скликанні Верховної Ради України в плані законотворчої діяльності стала Олена Лис, адже 29,41% її законодавчих ініціатив стали повноцінними законами. Для порівняння: у Георгія Мазурашу — 10,2%, у Валерія Божика — 6,67%, у Максима Заремського — 0%.