8 лютого 2021 Президент України Володимир Зеленський під час Diia Summit у Києві заявив, що незабаром вакциновані українці віком від 60 років зможуть отримати безкоштовний смартфон від держави. Також їм нададуть пільговий тариф.
Наразі, за даними Держстату, українських громадян віком понад 60 років – більше 10 мільйонів. Натомість РНБО повідомляє, що вакцинованих двома дозами громадян цього віку – майже 3,5 мільйони осіб. Тож за орієнтовної вартості смартфону від 50 до 100 американських доларів така програма може коштувати від 4,9 до 9,8 млрд гривень. Звісно, програму можуть поширити і на всіх громадян України цієї вікової категорії, а не лише на вакцинованих. Тоді платникам податків доведеться заплатити вже від 14 до 28 млрд гривень. Це не кажучи про пільговий тариф, вартість якого, вочевидь, будуть також компенсувати з державного бюджету.
З огляду на жорсткі економічні виклики, агресію Росії та нагальні потреби Міністерства оборони такі витрати видаються доволі дивними. Крім того, програма “безкоштовних смартфонів” виходить за межі традиційної COVID-допомоги, яка існує у світі.
Саме тому Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала схожі практики забезпечення технікою чи іншими благами літніх людей у різних країнах.
США (комп'ютери та телефони для пенсіонерів)
У США діє низка програм, спрямованих на забезпечення пенсіонерів із низьким рівнем доходів комп'ютерами. Ці програми фінансують уряд і неурядові організації. Часто йдеться про вживані комп'ютери, які комерційні структури та корпорації жертвують неурядовим організаціям.
Наприклад, у США діє національна програма “Computers with Causes”, яка безкоштовно постачає пожертвувані відремонтовані комп’ютери переважно освітнім закладам. Водночас комп’ютери можуть отримати і літні люди.
До того ж мешканці штату Каліфорнія, сімейний дохід яких становить 45 000 доларів США або менше, можуть звернутися до програми Smart Riverside Digital Inclusion Program. Її спонсорують державні й некомерційні установи, безкоштовно надаючи комп’ютери для сімей із низькими доходами. Щоб отримати техніку, потрібно пройти вісім годин комп’ютерного навчання.
Крім того, Уряд США пропонує безкоштовні мобільні телефони нужденним домогосподарствам, літнім людям та людям з інвалідністю через програму “Лінія життя”, що діє з 1980 року. Вона поширюється на людей з інвалідністю із низькими доходами та самотніх людей віком від 65 років. Вони отримують не лише безкоштовні мобільні телефони, а й безоплатні тарифні плани.
Система автоматично ідентифікує особу як таку, що має право на пільгу, якщо:
- річний дохід особи перебуває на рівні або нижче федерального рівня бідності;
- вона є учасником будь-якої фінансованої урядом програми, як-от програми додаткового харчування;
- вона є активним учасником будь-якої програми соціального страхування та ін.
Канада (безкоштовні мобільні пристрої)
У Канаді одна з найбільших у світі компаній у сфері комунікацій та інформаційних технологій TELUS під час пандемії COVID-19 надала для найбільш вразливих громадян понад 10 000 мобільних пристроїв та безкоштовні тарифні плани на загальну суму понад 5 мільйонів доларів. За словами компанії, така допомога дала можливість госпіталізованим пацієнтам із COVID-19 віртуально спілкуватися з близькими. Також ізольовані літні люди, люди з низьким рівнем доходу, бездомні та особи з груп ризику отримали рятівні зв'язки з рідними, медичними працівниками та життєво важливу соціальну підтримку.
Австралія (дешеві комп'ютери для людей з низькими доходами)
Неприбуткова організація “Work Ventures” продає за дуже доступними цінами вживані корпоративні та державні комп’ютери й інше обладнання для людей із низькими доходами.
Болгарія (виплати за вакцинацію)
Україна – не єдина у своїй ініціативі фінансово мотивувати громадян, в тому числі пенсіонерів, вакцинуватися. Така практика застосовується, наприклад, у Болгарії. У цій країні кожна людина у віці 65 років і старше, яка пройщла курс вакцинації чи ревакцинації від COVID-19, може отримати одноразову виплату в розмірі 75 левів (38 євро). Виплати відбудуться у січні-червні 2022 року.
Британія (різдвяна надбавка)
У деяких країнах існує практика додаткової підтримки пенсіонерів, але такі заходи жодним чином не пов'язані з пандемією COVID-19.
Так, наприклад, у Великій Британії з 1970 року діє програма, яка передбачає, що напередодні Різдва пенсіонери додатково отримують 10 фунтів на свій банківський рахунок від департаменту праці та пенсій.
Висновки
Як бачимо, ОПОРА не знайшла прикладів широкого роздавання смартфонів чи іншої техніки за вакцинацію від COVID-19. Однак в окремих країнах діють програми, коли літні люди можуть отримати від держави чи неурядових організацій мобільні телефони або комп'ютери. Це роблять задля підвищення цифрової грамотності населення. Крім того, деякі держави здійснюють виплати літнім людям, якщо вони вакцинувалися від COVID-19, інші – пропонують не пов'язані з пандемією програми додаткової підтримки літніх людей.
Нагадаємо, раніше ОПОРА порахувала, що 27 народних депутатів теоретично зможуть отримати безкоштовні смартфони від держави, якщо, звісно, вже пройшли курс вакцинації. Серед них 26 чоловіків та 1 жінка. 19 таких депутатів обрані за списками партій, а 8 – мажоритарники (найбільше з Вінниччини – 3). За фракціями розподіл такий: “ОПЗЖ” – 12, Батьківщина – 7, "Довіра" – 2, "Партія ‘За майбутнє’" – 2, “Слуга народу” – 2, “Європейська Солідарність” – 1, позафракційні – 1