ЗНО-2015 в Сумській області порадувало високим рівнем організації
Ірина Швець
Громадянська мережа ОПОРА підвела підсумки спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням 2015 року.
"В Сумській області партнерами ОПОРИ стали активісти громадської організації "Ліга захисту". Було здійснено 43 спостереження із наступних предметів: українська мова та література, англійська мова, математика, історія України у п’яти населених пунктах: Сумах, Конотопі, Охтирці, Шостці та Ромнах", - розповіла координатор спостереження на Сумщині Ірина Стегній під час прес-конференції, що відбулася 1 липня у прес-центрі SumyNews.
Спостерігачі відзначають, що цьогорічні особливості зовнішнього незалежного оцінювання загалом не вплинули на підготовку та проведення тестування, а в окремих випадках – фіксують їхню ефективність.
ЗНО цього року почалося дуже рано – 24 квітня тестуванням з української мови та літератури. Воно було обов’язковим для усіх випускників загальноосвітніх навчальних закладів, оскільки його результати зараховуються як державна підсумкова атестація, а також є обов’язковими для вступу до вищих навчальних закладів.
Зростанню явки та більшій організованості проведення ЗНО сприяв факт централізованого довезення учнів шкіл до пунктів тестування - особливо це стосується учасників із сіл, які проходили ЗНО у районних центрах. Також спостерігачі відмічають зменшення кількості абітурієнтів, які прийшли на пункт тестування без обов’язкових документів: сертифіката, паспорта чи запрошення-перепустки. На Сумщині всього сім абітурієнтів не були допущені до написання тестів через те, що забули необхідні документи.
Розширення мережі пунктів тестування потребувала залучення одночасно до проведення ЗНО великої кількості педагогічних працівників. Але в Сумській області всі вони буди професійно підготовлені і добре організували процес.
Також новацією цьогорічного ЗНО була наявність двох рівнів завдань з української мови та літератури – базового та поглибленого. Так, абітурієнти при реєстрації повинні були обирати рівень завдань, які бажають виконувати. Оскільки наявність поглибленого рівня передбачала дещо складнішу процедуру (додаткова технологічна перерва), були побоювання щодо однакового їх застосування на різних пунктах тестування. Наприклад, у Сумському державному університеті (Корпус 1) виникла плутанина із зошитами для поглибленого тестування та звичайного. Розібратися з зошитами вдалося лише за допомогою уповноваженого від ХЦОЯО.
Пункти тестування були відповідно підготовлені – приміщення, які не використовувалися були опечатані, наочні матеріали, які могли слугувати підказками - прибрані. Лише в поодиноких випадках спостерігачі фіксували певні порушення, однак останні були одразу ж усунені.
Серед основних порушень процедури стандартизованого тестування, як і в попередні роки, залишається наявність в учасників мобільних телефонів та інших технічних приладів. Так, під час ЗНО з української мови та літератури спостерігачі ОПОРИ зафіксували виявлення мобільних телефонів.
Спостерігачі ОПОРИ в Сумській області були присутні на зовнішньому незалежному оцінюванні з англійської мови та з математики.
Порівняно з тестуванням з української мови та літератури, спостерігачі фіксують зниження явки учасників фактично на 10%. Однією із причин низької явки на тестування є той факт, що учасники, які не склали ЗНО з української мови та літератури, втратили шанс вступати до вищих навчальних закладів, а тому не бачать сенсу проходити перевірку знань з інших предметів.
Заступник директора Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Наталія Русанова повідомила, що цього року в процедурі проведення ЗНО було багато новацій. Окрім двох рівнів завдань із української мови і літератури, а також з математики, цього року було введене поняття «поріг здав/не здав», який визначається під час засідань експертних комісій для кожного предмету окремо. Також новацією є те, що відтепер сертифікат ЗНО дійсний всього один рік.
В Сумській області є абітурієнти, які отримали найвищий бал. Зокрема, у Шостці учень гімназії набрав 200 балів, складаючи поглиблений рівень на ЗНО з української мови та літератури, ще п’ятеро представників Сумщини отримали найвищий бал з цього предмету, складаючи звичайний рівень. З математики найвищий бал отримав аж 51 абітурієнт Сумщини. Такий рекорд пояснюється тим, що цього разу завдання з цього предмету виявилися досить простими.
Наталія Русанова відмітила, що Сумська область єдина в Україні, де ЗНО проходить у приміщеннях вищих навчальних закладів. Така практика значно покращує організацію тестування, адже приміщення у вузах просторіші і більше підготовлені.
Представник департаменту освіти та науки Сумської обласної державної адміністрації Юрій Харламов, розповів, що організація ЗНО в Сумській області була на високому рівні завдяки співпраці різних відомств: педагогів, правоохоронців, медиків, а також завдяки серйозного ставлення абітурієнтів до тестування.