09.08.2010

Завантажити ЗВІТ (ПДФ 290 Кб)

ПРОМІЖНИЙ ЗВІТ ГРОМАДЯНСЬКОЇ МЕРЕЖІ ОПОРА
за результатами 2-го етапу вступної кампанії
22 липня – 6 серпня 2010 року

Громадянська мережа ОПОРА продовжує відслідковувати та аналізувати якість організації, прозорість та справедливість вступної кампанії 2010. Спостерігачі ОПОРИ працювали у 34 ВНЗ України та реагували на повідомлення абітурієнтів і їх батьків щодо порушень у інших навчальних закладах в межах регіону. ОПОРА також консультувала абітурієнтів щодо юридичних аспектів вступної кампанії, допомагала у розв’язанні конфліктів та непорозумінь, надавала роз’яснення щодо правових підстав дій членів приймальних комісій. Всього на телефон гарячої лінії звернулися більш ніж 900 осіб, а ще 213 повідомлень - ОПОРА отримала на електронну скриньку і через он-лайн форми, які розміщено на сайті організації.

Найбільш актуальні проблеми вище зазначеного періоду вступної кампанії:
  • Необ’єктивність оцінювання знань абітурієнтів під час додаткових вступних випробувань: оцінка шкільного атестату та результатів зовнішнього незалежного оцінювання не завжди відповідала балу отриманому на додатковому іспиті у ВНЗ, в результаті чого абітурієнти з 200 балами з тестування та золотою медаллю складали іспит на 124, а особи, які отримали 125 за профільний предмет ЗНО і мали досить посередні шкільні оцінки – покращили свій результат до 196. Таким чином топ-частина рейтингів зі спеціальностей, на яких проводились вступні випробування, оновилася на 2/3.
  • Приймальні комісії не завжди надавали достовірні дані про абітурієнтів до ІС «Конкурс»: інформація про «липових» переможців олімпіад та Малої академії наук, про кількість осіб, що мають право вступати поза конкурсом, присутність у рейтингах осіб, які не подавали документи до конкретного ВНЗ;
  • Не всі приймальні комісії вчасно оприлюднили списки рекомендованих до зарахування: більшість з’явилася у відкритому доступі 6 серпня близько обіду, тоді як абітурієнти мають лише 5 днів, щоб встигнути визначитися з ВНЗ та довезти оригінали документів;
  • Приймальні комісії оприлюднювали списки рекомендованих без повної інформації про абітурієнтів: відсутність посилань на пільги, позначок «вступ поза конкурсом», сумарного балу за ЗНО та атестат. Також ВНЗ відмовляють абітурієнтам в праві отримувати проміжні дані після 6 серпня про осіб, які надали оригінали документів до приймальних комісій.

Вступ
Участь у вступній кампанії 2010 за інформацією отриманою з відкритих джерел
(ІС «Конкурс») взяли 570 270 абітурієнтів, що претендували на право навчатися на освітньо-кваліфікаційному рівні – бакалавр. Ними було подано 1 мільйон 96 тисяч 665 заяв на стаціонар та заочну форму навчання. Нагадуємо, що зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури (обов’язковий для всіх предмет) склали 381 435 осіб. Тож, орієнтуючись на це число, можна підрахувати, що у вступній кампанії взяли участь не менш ніж 188 835 випускників попередніх років.

Обсяги державного замовлення у 2010 році на освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр» дорівнює 131 993, з яких 111 827 – стаціонар і 20 166 – заочна форма навчання.   
graph

Найбільш популярними вищими навчальними закладами серед абітурієнтів є:

Назва ВНЗ

Кількість заяв від абітурієнтів

1

Національний авіаційний університет

30874

2

Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут»

24933

3

Львівський національний університет імені Івана Франка

23756

4

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

22016

5

Донецький національний технічний університет

20866

6

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

19024

7

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

17210

8

Національний університет «Львівська політехніка»

16909

9

Донецький національний університет

15957

10

Національний гірничий університет

15949

Втім, зафіксовано 118 вищих навчальних закладів, які прийняли від 498 до 100 заяв; 78 ВНЗ – від 99 до 1 заяви від абітурієнтів. На жаль, не всі приймальні комісії добросовісно подавали дані до інформаційної системи «Конкурс», але опрацьована статистика свідчить, що в Україні є майже 200 ВНЗ, освітніми послугами яких не поспішають користуватися абітурієнти.

Тож, конкурс на 1 бюджетне місце по Україні становить 8,5 претендентів на один студентський квиток бакалавра не залежно від форми навчання.  Щодо контракту, то здійснити підрахунок складно. Ліцензійний обсяг по Україні на основі інформації, яку надали приймальні комісії до ІС «Конкурс» - 799 тисяч 563 місця.  Втім, ЗУ «Про вищу освіту» ст. 23, ч.4 визначає, що «У вищих навчальних закладах державної і  комунальної  форм власності кількість студентів, прийнятих на перший курс на навчання за державним замовленням,  повинна становити не менше ніж  51  відсоток  від  загальної  кількості  студентів». Тож, відповідно до цієї норми ВНЗ у 2010 році повинні вручити студентські квитки не більш ніж 126 758 першокурсникам, що навчатимуться за кошти фізичних чи юридичних осіб. Але практика засвідчує, що ця норма закону не дотримується частиною ВНЗ і за контрактом навчається більше ніж 49% від загальної кількості майбутніх бакалаврів.

Творчі конкурси – проблема для чесного абітурієнта

На гарячу лінію ОПОРИ надходили повідомлення від абітурієнтів та їх батьків щодо необ’єктивності оцінювання в рамках додаткових внутрішніх випробувань, що вплинуло на рейтинг конкурсантів. Так, зафіксовано випадки, коли абітурієнти, які отримали 200 балів з української мови та літератури під час тестування, мали відмінні оцінки з цих предметів в атестатах, не пройшли на бюджет на спеціальність «журналістика». На іспитах їм було поставлено менше 170 балів, необхідного мінімуму в ряді ВНЗ для того, щоб продовжити участь у  конкурсі. В той же час, абітурієнти, які мали наднизькі оцінки з профільного тестування та невисокий середній бал атестату, отримували більш ніж 190 за результатами внутрішніх іспитів.

Для прикладу взято дані реальних абітурієнтів зі списків рекомендованих до зарахування, які значно підвищили свій бал (один з ВНЗ Львова):


Абітурієнт

Українська мова та література

Історія України

Творчий конкурс

Атестат

№1

125,5

126,0

193,0

167,7

№2

139,5

147,0

196,0

165,8

Для іншого прикладу взято реальні бали абітурієнтів зі списків рекомендованих до зарахування, яких значно понизили за результатами внутрішньо університетських творчих випробувань

 

(дані з ВНЗ Києва та Харкова):


Абітурієнт

Українська мова та література

Історія України

Творчий конкурс

Атестат

№1

200

193,5

144

190,5

№2

199

196

156

191,4

№3

198

198

137,9

185,7

№4

200

189

124

184,8

№5

196,5

189

130

188,6

№6

192,5

186,5

124

192,4

Таким чином, після проведення творчих конкурсів рейтинги абітурієнтів в прохідній частині було оновлено в середньому на 2/3, що свідчить про невідповідність оцінок з профільних предметів, балам за результатами зовнішнього незалежного оцінювання та внутрішньо університетського іспиту. Занепокоєння викликає те, що саме оцінка творчого конкурсу не корелюється з двома іншими формами та методами визначення рівня знань (школа та зовнішнє незалежне оцінювання), що може свідчити про необ’єктивність додаткових іспитів. З попередньо опрацьованих даних кореляція всіх оцінок наближається до показника 0,16, тоді як  максимальний показник – 1, а хорошим є – 0,51.

Громадянська мережа ОПОРА планує дослідити, наскільки глобальною є проблема невідповідності оцінок внутрішньо університетських випробувань для вступної кампанії. Експерти проаналізують списки рекомендованих до зарахування з декількох спеціальностей у репрезентативній кількості  ВНЗ.

Передача відомостей щодо абітурієнтів до інформаційної системи «Конкурс»

З 2008 року функціонує інформаційна система «Конкурс». Таким чином абітурієнт, не залежно від місця свого перебування, може дізнатися про успішність конкурентів, своє позицію в загальному рейтингу, отримати інформацію щодо вартості навчання у ВНЗ, ліцензійний обсяг та про кількість місць державного замовлення на відповідну спеціальність. Якщо ж інформація з боку приймальних комісій надходить з помилками, це свідчить або про неуважну роботу відповідальних осіб, або про свідомі спроби маніпулювати абітурієнтами. 

Умовами прийому до ВНЗ (п.23.5), які зареєстровані Мінюстом, передбачено, що:  «Інформування громадськості про хід подання заяв на вступ до ВНЗ III-IV рівнів акредитації здійснюється за допомогою інформаційної системи «Конкурс». Приймальні комісії зобов’язані щодобово подавати інформаційні звіти до системи «Конкурс». Крім того, сайт www.vstup.info підпорядкований Міністерству освіти та науки України.

Спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА зафіксовано випадки, коли до системи «Конкурс» з приймальних комісій надходила не перевірена інформація, або з даними абітурієнтів, які взагалі не зверталися до цих ВНЗ з заявами і не планували брати участь у конкурсі. Також, приймальні комісії досить часто не були ознайомлені зі своїми обов’язками та стверджували, що не відповідають за інформацію, яка розміщена на сайті, або вважають його громадським.

Найбільш типові помилки:

  • надання статусу «переможець конкурсу/олімпіад» абітурієнтам, які тільки брали участь у них;
  • надання відповідного статусу особам, які  взагалі не брали участь у всеукраїнських престижних конкурсах, та відповідно не були призерами;
  • не правильно визначена суми балів абітурієнтів за результатами ЗНО та середнього балу атестату;
  • подання до рейтингового списку осіб, які не зверталися до конкретних ВНЗ.

Громадянська мережа ОПОРА досліджувала рейтинги ВНЗ та виявляла осіб, які отримали переваги під час вступу через поверхову перевірку їх документів. До таких категорій належали як «липові» переможці олімпіад чи Малої академії наук, так і абітурієнти, які мали право на позаконкурсний вступ через стан здоров’я (інвалідність І та ІІ групи). Завдяки суспільному резонансу щодо «липових» переможців олімпіад, дані абітурієнтів з таким статусом були повторно переглянуті у приймальних комісіях. Хоч останні та Міністерство освіти і науки не хоче визнавати проблему, ОПОРА відслідкувала зміни позиції таких абітурієнтів в бік пониження у рейтингових списках. Щодо пільговиків, в пакеті документів яких не виявили відповідних медичних довідок, то приймальна комісія (ВНЗ у м. Кременчук, засідання від 5 серпня) вирішила звернутися до абітурієнтів з вимогою їх принести, в іншому випадку ці особи були б позбавлені права на позаконкурсний вступ.

Занепокоєння викликає те, що «ключ» доступу (пароль) до персональної сторінки ВНЗ на сайті www.vstup.info є лише у однієї особи в приймальній комісії, але жодної відповідальності за поширення недостовірних даних ВНЗ на себе не беруть і рекомендують абітурієнтам: «Не ходити по громадським сайтам».

Нагадуємо, що система «Конкурс» функціонує виключно з метою публічності, прозорості вступної кампанії та оперативного доступу до інформації абітурієнтів.
Оприлюднення списків рекомендованих до зарахування

Відповідно до Умов прийому до ВНЗ у 2010 році списки рекомендованих до зарахування оприлюднюються 6 серпня, а абітурієнти мають 5 календарних днів, щоб визначитися з тим, куди подати оригінали документів, та встигнути їх довезти. Втім, виявилося, що не всі ВНЗ зранку оприлюднили списки в паперовому вигляді, а на персональних сайтах 20% навчальних закладів вони були відсутні до кінця дня. Тож, через затягування, частина абітурієнтів втратила один з 5 цінних днів.

Варто відзначити, що в списках рекомендованих до зарахування, вже не фігурували «липові» переможці олімпіад та Малої академії наук, що свідчить про сумлінну додаткову перевірку даних абітурієнтів членами приймальних комісій.

Втім, не всі ВНЗ оприлюднили списки так, як цього вимагає п.15.4 Умов прийому:

  • прізвище, ім’я та по батькові вступника;
  • бали сертифікату за результатами ЗНО;
  • середній бал шкільного атестату;
  • результати творчих конкурсів;
  • наявність підстав для вступу поза конкурсом, результати, дані про визначні успіхи у навчанні (олімпіади, МАН), права на першочерговий вступ.

Для прикладу, Національний авіаційний університет як на дошці оголошень у паперовому вигляді, так і на власному сайті оприлюднив списки виключно з прізвищами іменем та по батькові абітурієнтів рекомендованих до зарахування. Тож, ті, кого не було рекомендовано, не мають доступу до інформації про успішність переможців конкурсу.

Крім того, деякі ВНЗ вирішили в списках рекомендованих оприлюднити прізвища абсолютно всіх конкурсантів. Тих, хто за чинним рейтингом не ввійшов до переліку рекомендованих, назвали «умовно рекомендованими» (КПІ).

Крім того, до ОПОРИ зверталися абітурієнти та їх батьки щодо вимагання коштів з боку членів приймальних комісій у визначених сумах (від 4000 до 8000 грн.), які потрібно було переказати на рахунок ВНЗ у вигляді благодійного внеску. В разі відмови, батьки були повідомлені про те, що їх діти матимуть проблеми з зарахуванням, або під час першої зимової сесії. ОПОРА повідомила про ці факти приймальні комісії відповідних ВНЗ і слідкує за долею абітурієнтів.

Проблеми непоінформованості абітурієнтів

У зв’язку з продовженням термінів вступної кампанії на 5 днів та суспільним резонансом цієї новини, на жаль, не всі абітурієнти вчасно дізналися, що прийом документів продовжено лише для тих, хто вступає на денну форму навчання. Тож, особи, що планували навчатися без відриву від виробництва (заочно), повідомляли ОПОРУ про те, що не встигли вчасно принести оригінали документів і опинилися заручниками ситуації, втративши шанс стати студентами.

Деякі приймальні комісії створювали додаткові перешкоди для абітурієнтів. Так, в НТУУ «Київський політехнічний інститут» у претендента на студентський квиток вимагали довідку з військкомату про те, що він не ухиляється від строкової служби. Екзотичну довідку на прохання приймальної комісії змогли дістати батьки, хоча такої вимоги для 18-річних абітурієнтів-хлопців не передбачено.

Користуючись недостатньою юридичною грамотністю абітурієнтів та їх батьків, деякі ВНЗ завчасно пропонували укладати угоди на навчання за кошти фізичних та юридичних осіб. Втім, чинною є норма, яка передбачає єдиний конкурс для всіх, за результатами якого спочатку зараховують абітурієнти на місця державного замовлення, а вже потім в порядку того ж рейтингу – на контракт. Факти виявлено у Полтавській державній аграрній академії, Полтавському національному технічному університеті, Київському національному економічному університеті, Київському лінгвістичному університеті,  Хмельницькому університеті управління і права.

Рекомендації

  • У зв’язку з перевантаженням приймальних комісій в перші тижні прийому документів, передбачити попередню он-лайн реєстрацію абітурієнтів та формувати «електронні черги». Таким чином абітурієнти зможуть завчасно повідомляти про свою готовність взяти участь у конкурсі до конкретного ВНЗ, а приймальні комісії прогнозуватимуть, яка кількість технічного персоналу необхідна для роботи з ними. Крім того, в порядку формування черги передбачити он-лайн повідомлення для зареєстрованих про час та день прийму їх документів.
  • Хоча очільники Міністерства освіти та науки заявили про те, що в 2011 році буде запроваджено прийом документів від абітурієнтів через мережу Інтернет, з цією новацією потрібно бути досить обережним. Адже, в Україні відсутній електронний документообіг та електронний підпис, тож, інформація, яка надходить на електронну пошту не є офіційною. Крім того, може повторитися практика надання абітурієнтами фальшивих медичних довідок, чи інших документів, достовірність яких практично неможливо перевірити. Якщо запроваджувати таку систему, потрібно використовувати інтегровані електронні бази даних: медичних довідок, цільових направлень, документів, що підтверджують належність до пільгових категорій (сиріт, дітей загиблих шахтарів, чорнобильців тощо). Для цього до вступної кампанії потрібно залучити Міністерство охорони здоров’я, Міністерство праці та соціальної політики, обласні державні адміністрації тощо.
  • У зв’язку з випадками передачі недостовірних даних до ІС «Конкурс», передбачити адміністративну відповідальність для членів приймальних комісій, що може позитивно вплинути на якість роботи з інформацією та попередити порушення.
  •  У зв’язку з поширеною практикою необ’єктивного оцінювання знань абітурієнтів під час творчих іспитів, МОН провести системний моніторинг відповідності балів внутрішньо університетських випробувань оцінкам за результатами зовнішнього незалежного тестування та середнього балу атестату. В разі відхилення кореляції балів більш ніж на 0,51, організувати широке громадське обговорення процедур проведення таких випробувань, які б мінімізували суб’єктивний, або корупційний фактор.
  • МОН та правоохоронним органам перевірити інформацію про обовязкові «благодійні внески» на рахунки ВНЗ, які змушують сплачувати батьків під час вступної кампанії.
  • МОН запланувати та передбачити в нових Умовах прийому на 2011 рік початок вступної кампанії не пізніше 1 липня. Таким чином, абітурієнти матимуть можливість відпочити після зарахування, а члени приймальних комісій – реалізувати своє право на відпустку.
  • МОН передбачити перевірку правил прийому на 2011 рік кожного ВНЗ кваліфікованими юристами. Адже, цьогорічні правила подекуди суперечили Умовам прийому.

 

Контактна особа:
Ольга Айвазовська
Голова Правління  Громадянської мережі ОПОРА
063-617-97-50 
 

Довідково: Спостереження відбувається в рамках національної кампанії
моніторингу вступної кампанії, учасниками якої є
Громадянська мережа ОПОРА та Комітет виборців України,
за сприяння Міжнародного фонду "Відродження"
і Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні
(USETI Legacy Alliance).